szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Általános önéletrajzot bárki képes írni, de igazán eredeti, átütő pályázati anyagot már sokkal kevesebb ember. Aki leragad a munkahelyek és az iskolák lelkiismeretes, ám szolgai felsorolásánál, a sablonos mondatoknál, már ki is húzta magát az esélyes pályázók közül. Hogyan adjuk el sikeresen önmagunkat egy A4-es oldalon?

Nem kíváncsi az unalmas pályázati anyagokra a legtöbb HR-es, fejvadász vagy munkaerő-közvetítéssel foglalkozó szakember. Azt mondják, ami néhány évvel ezelőtt még belefért stílus vagy tartalom tekintetében, ma már bizony kevés lehet a boldoguláshoz! Ennek oka egyrészt, hogy a gazdasági válság hatására a korábbinál jóval többen pályáznak egy-egy pozícióra, másrészt sok helyen egyre fiatalabbak ülnek az interjúztatói székben.

A szakszerű, de semmitmondó önéletrajzok így sokszor a szemeteskukában végzik, ezért mindenképp meg kell próbálni kitűnni a sok száz jelentkező közül. Első lépésként érdemes feltenni a kérdést önmaguknak: „Miért is vetne valaki még egy pillantást az önéletrajzomra, ha szerintem sincs benne semmi izgalmas sem formailag, sem szakmailag, sem pedig emberileg?”

Egy biztos: személyesebbé kell tenni a pályázati anyagunkat! Az „extrának” ráadásul - legyen az bármilyen korábbi munkahelyi eredmény, végzettség, szaktudás, idegennyelv ismeret, egyéb képesség vagy készség - a CV első néhány sorában kell lennie. Ha az első fél oldalon nem írunk magunkról semmi különlegeset, akkor valószínűleg rögtön félre is teszik az anyagunkat. Mindenképp érdemes kihangsúlyozni az önéletrajz elején a meghirdetett pozícióra való alkalmasságunkat is, illetve az elmúlt időben elvégzett szakmai továbbképzéseket, tréningeket. Kerüljük ugyanakkor a felesleges, a témához nem szorosan kapcsolódó mondatokat!

Flickr.com

Az egyszerű kronologikus felsorolás helyett azt írjuk le, hogy az eddig elvégzett munkáink hogyan passzolnak karrier-célkitűzéseinkhez - éreztetve a hivatásunk iránti érdeklődésünket, valamint szenvedélyünket. Egy igazán jó önéletrajzból annak is ki kell kiderülnie, miért is választottuk ezt az utat, illetve hogyan építettük fel önmagunkat. Ha a munkavállaló képes megfogalmazni ezeket a gondolatokat, magabiztosabban érvelhet majd önmaga mellett akár az önéletrajzában, akár a közösségi hálón (például Facebook vagy LinkdIn profiljában), akár később szemtől-szembe a munkáltatóval az állásinterjún.

Feltétlenül el kell kerülni az olyan elcsépelt jellemzést is, mint a „kiváló kommunikációs készség” vagy a „remek csapatjátékos”. Helyette olyan ránk jellemző tulajdonságokat írjunk bele a pályázatukba, amit érvekkel, tényekkel is alá tudunk támasztani, ha az interjún megkérdezik tőlünk: miért gondoljuk, hogy az adott tulajdonság igazán jól jellemez bennünket. Persze ne csak tartalmilag, hanem formailag is próbáljunk meg kitűnni az ízlésesség határain belül. Különösebb túlzásokba tehát itt sem érdemes esni, de olyan finom megoldások, mint egy elegáns háttérminta, vagy lényeges részek kiemelése, dobozos-táblázatos elrendezés még beleférhet.

Mikor milyen önéletrajztípust válasszon? Elolvashatja a Jobline Magazinban!

Karrier

Vessen véget a reménytelen álláskeresésnek!

9-12 hónapig, vagy akár ennél tovább is tarthat, mire valaki tudásának, végzettségének megfelelő munkát talál, miután elvesztette az állását. Közép- és felsővezetői pozíciók esetében az elhelyezkedés még jobban elhúzódhat. Tanácsok, miként lehet megszakítani a több hónapos, reménytelennek tűnő álláskeresést.

Karrier

Újjávarázsolt önéletrajz - négy egyszerű lépéssel

Ígéretes álláslehetőségektől eshet el az a pályázó, akinek nincs elég fantáziája, illetve nem képes időről-időre megújulni. Még azoknak az álláskeresőnek is érdemes felfrissíteniük az önéletrajzukat, akik úgy érzik: egyszer már tökéletes pályázati anyagot hoztak össze.

Karrier

Öt egyszerű lépés a sikeres álláskereséshez

Ahhoz, hogy megtaláljuk a hozzánk illő „álommunkát”, magabiztosságra, nyitottságra, pozitív hozzáállásra és mindenekelőtt valós önismeretre van szükség. Ha az álláskereső képes megtalálni a benne rejlő képességeket, illetve tudja, mik az erősségei és a gyengeségei már csak néhány remek módszert kell elsajátítania ahhoz, hogy határozottabban tudjon szerepelni az állásinterjún. Íme, néhány jó tanács.

Kutasi Judit Karrier

Így épít karriert a „nekem minden jár generáció”

Egyáltalán nem mindegy, kitől milyen tanácsokat kap, illetve fogad el ma egy fiatal, különösen, ha a karrierje a tét. A munka világa gyorsan változik, így ami néhány éve bombabiztos tippnek tűnt, mára idejétmúlt frázissá válhat. Hogyan érdemes karriert építeni a 21. században?

A norvég miniszterelnök aggódik Elon Musk európai politikai szerepvállalása miatt

A norvég miniszterelnök aggódik Elon Musk európai politikai szerepvállalása miatt

Itt a szavazás eredménye: a HVG olvasói szerint ekkor lesznek a választások Magyarországon

Itt a szavazás eredménye: a HVG olvasói szerint ekkor lesznek a választások Magyarországon

Különkiadással jelentkezik a Charlie Hebdo a terrortámadás 10. évfordulóján

Különkiadással jelentkezik a Charlie Hebdo a terrortámadás 10. évfordulóján

Egy 116 éves brazil apáca most a világ legidősebb embere

Egy 116 éves brazil apáca most a világ legidősebb embere