szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem emeli a béreket a minimálbér felett a 250 millió forintot meghaladó éves nettó bevételű cégek 79 százaléka, 8 százalék az inflációtól elmaradó béremelést tervez, és mindösszesen 13 százalék tartja vagy emeli alkalmazottai bérének reálértékét – állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Zrt. a legfrissebb, a 2012-ben várható bérfolyamatokról szóló felmérésében. Arra is rákérdeztek, hogy a cégvezetők hány százaléka bocsát el minimálbéren bejelentett alkalmazottat a jövő évben.

1200 cégvezetőt kérdezett meg idén októberben készített felmérésében a gazdaságkutató arról, hogy a minimálbér emelése következtében bocsát-e el minimálbéren bejelentett alkalmazottat, illetve mekkora béremelést tervez a minimálbérnél magasabb bérek esetében. A 250 millió forint nettó árbevételt meghaladó cégek az 1,3 milliós létszám alapján a vállalkozások 63 százalékát reprezentálják.

 

Túry Gergely
A minimálbér-emelkedés ellenére a cégek mindössze négy százaléka tervez minimálbéren bejelentett alkalmazottat elbocsátani, ezen belül a legnagyobb arányban (7 százalék) a 100-200 főt foglalkoztatók. "A minimálbér-emelés tehát nem elsősorban a létszámra hat, hanem a minimálbér feletti rétegek keresetére" – írja a GKI. Arra is felhívják a figyelmet, hogy az inflációnak megfelelő béremelés sem kompenzálja a munkavállalók túlnyomó többségénél az adójóváírás megszűnése miatti nettó kereset-csökkenést.

A GKI Gazdaságkutató emlékeztet arra, hogy a minimálbér-emelés (18 százalékos béremelés) kikényszerítésére, valamint a nettó kereset csökkenésének megakadályozására a "szokásos bérkommandózás" helyett egyéb fegyvert is be kíván vetni a kormányzat. Eszerint aki nem teljesíti a béremelési elvárásokat (senkinek sem csökkenhet a nettó bére), az nem vehet részt közbeszerzési eljáráson és nem kaphat állami megrendelést és támogatást.

Azok körében, akik kénytelenek elbocsátani, magasabb azok aránya, akik sikerrel vettek részt állami közbeszerzésen vagy kaptak közvetlen állami támogatást, illetve azoknál is, akik a jövőben kívánnak élni e lehetőségekkel. Vagyis ők formálisan teljesíteni kívánják a béremelési elvárásokat, de ezt jellemzően elbocsátásokkal fogják elérni, és a megtakarított bérkiadásokkal fogják fedezni a megmaradó alkalmazottak növekvő bérterheit - olvasható a GKI Gazdaságkutató felmérésében.

Azok között a cégek között, amelyek a jövőben sem közbeszerzésen nem kívánnak indulni, sem közvetlen állami támogatást nem szándékoznak igényelni, jóval nagyobb arányban nem emelnek bért (82 százalék), mint azok között, amelyek ilyet terveznek (73 százalék). "Ez utóbbiak számára nyilván választás kérdése, hogy az állami megrendelések, támogatások elmaradása okoz-e nagyobb kárt, vagy a megemelkedő bérterhek okozta nyereségcsökkenés, versenyképesség-romlás" - fogalmaz a GKI Gazdaságkutató. Hozzáfűzik: látható, hogy még ebben a körben is a vállalkozások több mint négyötöde képtelen lesz teljesíteni a kormány elvárásait.

A gazdaságkutató következtetése szerint így azok a vállalkozások szorulhatnak ki az állami megrendelői körből, akik sok alacsony bérű dolgozót foglalkoztatnak, illetve ahol az átlagbér jellemzően 250 ezer forint alatt van, mert ebben az esetben még az inflációnak megfelelő béremelés mellett is csökken a nettó kereset.
A GKI Gazdaságkutató felmérése szerint a cafeteria-rendszer újabb adója és a keretösszeg mérséklése további veszteségeket jelenthet, és így a tényleges jövedelem a bérnél is jobban visszaeshet.

Bőven a vikingek érkezését megelőzően is éltek már skandináv származású emberek a Brit-szigeteken

Bőven a vikingek érkezését megelőzően is éltek már skandináv származású emberek a Brit-szigeteken

Kicsit kevesebben dolgoznak Magyarországon, az álláskeresők jelentős része egy éve nem talál munkát

Kicsit kevesebben dolgoznak Magyarországon, az álláskeresők jelentős része egy éve nem talál munkát

A kiemelt bánásmódot nem ingyen kaptuk – sokatmondó volt a Kúria-elnök újévi köszöntője

A kiemelt bánásmódot nem ingyen kaptuk – sokatmondó volt a Kúria-elnök újévi köszöntője

Nehammer lemond az ÖVP vezetéséről és a kancellári tisztségről is, miután elakadtak a tárgyalások az Osztrák Néppárt és a szociáldemokraták közt

Nehammer lemond az ÖVP vezetéséről és a kancellári tisztségről is, miután elakadtak a tárgyalások az Osztrák Néppárt és a szociáldemokraták közt