szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mikor jár pótlék az alkalmazottnak és visszamenőleg meddig érvényesíthető? Mit tehet az, aki rossz munkahelyi besorolása miatt kapott évekig alacsonyabb fizetést? Hogyan érvényesítheti azt visszamenőleg? Mikor jogellenes a felmondás? Mit tehet az, akinek a béréből a munkáltatója levonja a járulékokat, de azokat nem fizeti be? Olvasói kérdésekre dr. Viszló László, a hvg.hu munkajogásza válaszolt.

"Pumukli"

Jelenlegi munkahelyemen 4 éve dolgozom csoportvezetőként, több, mint 6 hónapja Üzemi Tanács tag vagyok. Januártól új közvetlen főnököm van, aki közel egy hónapja nyitott ajtó mellett közölte, hogy sorozatos szakmai hibák miatt írásbeli figyelmeztetést és mivel több milliós kárt okoztam a cégnek, pénzbüntetést kapok. Ezt utólag tagadta, mondván, hogy Ő ezekez csak kilátásba helyezte. A szakmai hibáknak, és anyagi kárnak nincs fundamentuma, nem tudják bizonyítani.

Mindezek után sort került egy négyszemközti beszélgetésre, ahol közölte, a munkához való hozzáállásom nem megfelelő, nem hajlandó velem szóban csak írásban kommunikálni, illetve nem kíván velem tovább együtt dolgozni. Gondolkozzak el a cégen kívüli jövőmről. Arról is biztosított, hogy Őt nem fogják a cégtől eltávolítani, mert neki teljesen biztos helye van a cégnél, a cég tőlem fog megválni.Ezt követően következő napon betegállományba mentem, és vagyok mai napig. Minderről írásban tájékoztattam a HR vezetőt. A vele folytatott négyszemközti megbeszélésen megerősítette, hogy az igazgató – a közvetlen főnököm marad.

Két alternatívát vázolt fel számomra:

1., Megszüntetik a munkakörömet, és akkor nem jár számomra semekkora összeg.
2., Közös megegyezéssel bontjuk fel a munkaszerződést, ebben az esetben a törvényileg járó 4 hónap (1 hónap végkielégítés, 35 nap felmondás, idénről ki nem vett szabadságok kifizetése, betegállomány utáni 30 nap védettség) túl 1,5 hónapnyi fizetést ajánl fel.

Kérdéseim:

1., Az ÜT-t minderről még nem tájékoztatta munkavállaló. Mit lehet tenni, milyen szankció terheli munkaadót azért mert nem tett eleget a törvényben előírt tájékoztatási kötelezettségének?
2., Ha a munkáltató megszünteti a munkakört, köteles-e munkavállaló a gazdasági indokon kívül mással is indokolni a munkavállaló felmentését? Ha igen milyen indokokra hivatkozhat?
3., Engem, mint ÜT tagot munkajogi védelem illet. De nem értem teljesen, hogy a MT 28&-a vonatkozik erre az esetre, azaz ÜT belegyezése szükséges-e ahhoz, hogy felmondhassanak számomra, vagy a MT 62/A&, azaz a munkavállalók közössége gyakorolja ezt.
4., Ha megszünteti a munkakört, tényleg nem jár semmi anyagi ’kártérítés?
5., Ha megszünteti a munkakört, akkor is köteles vagyok munkakör átadást tenni? (munkaköri leírásom nincs, hiába kérem 4 éve)

Az ÜT tagot megilleti a kiemelt munkajogi védelem, csak az ÜT előzetes hozzájárulásával lehet rendes felmondással elküldeni. Az átszervezés esetén jár a felmondási idő és a végkielégítés, a HR vezető tájékoztatása nem volt megfelelő. Abban az esetben ha a mögöttes okot akarják az átszervezéssel leplezni a felmondás akkor is jogellenes, ha egyébként formálisan megáll a felmondásban feltüntetett indokolás.
"Magyari Sándor"

Két kérdésem lenne

1. 54 éves vagyok, 39,5 év munkaviszonnyal rendelkezem jelen pillanatban, ebből 27 év közalkalmazotti munkaviszony, a program végén tehát csak 39,5 év szolgálati időm lesz. Beléphetek a prémiumévek programban?
2. Azon személyek esetében akik már a programban bekapcsolódtak, a héti időkeret ledolgozása után a fennmaradó időben beleszámít-e a szabadság, vagy külön kivehető?

A programba az léphet be akinek a munkáltatója fel akar mondani és egyébként megfelel a törvényi előírásoknak. A programba belépés felajánlása a munkáltatónak nem kötelessége csak lehetőség, Kivéve a közszférát.

"Jutalom"

Jubileumi jutalomra való jogosultságom idejét szeretném megtudni és hogy a jogviszonyomba beszámítható-e a szakmunkástanulóként töltött időm?

1976.09.01- 1979.06.15-ig szakmunkástanuló
1979.11.05- 1980.02.29-ig alkalmazott
1980.04.01- 1994.07.28-ig alkalmazott
1995.09.01- 1995.10.26-ig alkalmazott
1997.01.16- közalkalmazott és
2000-től ugyanabban a munkakörben Ktv.-ként dolgozom.

Köztisztviselőként jár idegennyelvi pótlék is, amit én csak később tudtam meg kérhetem-e visszamenőleg a nyelvpótlékot (a vizsga időpontjától, 4éve) vagy csak a bizonyítvány leadásának a napjától jár. A szakmunkástanulóként eltöltött idő nem vehető figyelembe, az idegen nyelvtudási pótlék akkor jár ha az a munkakör ellátásához szükséges.  az általános elévülési időn belül (3 év) érvényesíthető a ki nem fizetett pótlék.

"KutiKati"

A következőkben szeretném a segítségét kérni:

Hat éve dolgozom közalkalmazottként egy oktatási intézményben. Most derült ki, hogy rossz a fizetési besorolásom, mivel a munkakörömhöz kapcsolódó szakmát (gyors- és gépíró) nem vették figyelembe, csak az érettségit. Mit tehetek annak érdekében, hogy az elvesztett több, mint 300 ezer forintot megkaphassam? Van-e értelme és lehetőség esetleg utólag kérni azt?

Kérje a besorolása kijavítását,  3 évnyi bérkülönbözet és annak kamatai utólag is érvényesíthetőek.

"Papp Hajnalka"

Jelenlegi munkahelyemen felmondtam június 19- vel költözés miatt. Június 20.-án várnak az új munkahelyemen, viszont időközben kiderült hogy teherbe estem. Nem sikerült érdemben választ találnom arra a kérdésre, mit lehet ilyenkor tenni? Veszélyeztetett terhesként már az új munkahelyemen  sem tudnám a munkát felvenni. Ebben az esetben is életbe lép a felmondás?Mindenképpen megszűnik a munkahelyem? Ha igen, mi a teendő?

A felmondása csak a munkáltató hozzájárulásával vonható vissza. Az új munkáltató a terhességére tekintettel nem állhat el az alkalmazásától ha már megállapodtak, akár szóban is. Az alkalmazás megtagadása esetén bírósághoz fordulhat.

"Varga Noémi"

Azt szeretném megtudni, hogy mennyi szabadság jár nekem, ha 2 év 6 hónap gyed-gyes után visszamegyek dolgozni, a teljes időszakra járó, növelve a gyerek után kapható 2 nappal, vagy csak az első két évre járó.

A szülés évében időarányosan járó ha még nem vette ki, továbbá a fizetés nélküli szabadság első évére járó, illetve a munkába állás évében időarányosan. A pótszabadság a szülés évétől jár.
 
"Ildikó"

Az iskolai átszervezések miatt felmentésem várható. Lényeges tisztáznom, közalkalmazotti munkaviszonynak számítanak-e az alábbi munkakörök, munkahelyek?

1. 1974.10.01.-1975.04.10. SZOT Gyermeküdülő, gyermekgondozónő, m.viszonya megszünt
2. 1975.04.10.-1975.09.30. SZOT Üdülők, kultúrfelelős, m.viszonya megszünt
3. 1980.02.01.- 1981.02.15. Orvos-Eü. Dolgozók Szakszervezete, könyvtáros, ÁTHELYEZVE 1981.02.16. SOTE (Orvostudományi Egyetem) Könyvtáros (közalkalmazott)

A Munkatörvénykönyve hatálya alá tartozó munkáltatónál eltöltött idő nem számít a felmentési idő megállapításakor.

"Furi"

A szabadság kiszámításával kacsolatban keresem meg Önt. 2004.11.01 -től voltam GYÁS-on ugyanis 2007.11.27-én születtett meg a második gyermekem. 2007.04.01-től mentem vissza dolgozni. A munkáltató csak 27 napot ismer el, szerintem viszont 43 nap járna ( 1970-ben születtem)

Két gyerek esetén két évnyi szabadság jár, továbbá a szülés évében esetleg ki nem vett szabadság. Azaz az Ön számításai a helyesek.
 
"oktond"

Munkáltatom 2006 októberétől folyamatosan havi ~50-100 óra túlórára kötelezett. Véleményem szerint néha a Mt.-ben megengedett korláton felül is. A közelmúltban közös megegyezéssel megszünt a munkaviszonyom. A problémán az lenne, hogy a túlóra-elszámolásom úgy zajlott le a fent említett időszakban, hogy a cég vezetője éppen amennyit gondolt havonta zsebbe fizetett.

Első kérdésem: munkaügyi bíróságon vagy esetleg az APEH-nél kérhetem-e, hogy a túlmunkámat visszamenőlegesen hivatalosan elszámolják. (a túlmunkáért kapott béremből a munkáltató mindig levonta a járulékokat, de ezeket nem fizette be utánam az állam felé, illetve a bérpapíron nem tüntette fel). Amennyiben van lehetőség a kérelmezésre, elegendő-e a volt kollégáim tanúskodása, vagy szükséges a munkaidő-nyilvántartás. Megjegyzem ebből létezett egy hivatalos arra az esetre, ha ellenőrzés érkezett illetve egy (természetesen az csak a főnöknél van) amin ténylegesen regisztrálva volt a munkahelyen töltött időnk. Második kérdés amennyiben ezt az utat választom (munkaügyi bíróság) akkor az adóhatóság velem szemben alkalmazhat-e és ha igen akkor milyen szankciókat? A munkaügyi Bíróságnál kell keresetet benyújtania, az igazát tanukkal is igazolhatja.

"Kovács Mária"

Abban szeretném kérni a véleményét, ha a munkavállalót munkahelyi baleset kapcsán éri egészségkárosodás akkor a cég köteles e megtéríteni költségeit. Navezetesen egyik dolgozó fogát kiverte egy ráeső raklap . Annak ktg-e,hogy a fogat pótolják 50-60 eft kötelezhető-e a munkahely a fogászíti ktg megtérítésére. Jegyzőkönyvezve lett a baleset.Válaszát előre is köszönöm.Tisztelettel Kovács Máriaik
Ui: kérhetném pontos paragrafus megjelölését?

A Munka  tv. Foglalkozik a kérdéssel (174. §), a vagyoni és nem vagyoni kár is érvényesíthető a munkáltatóval szemben ha bizonyítható az okozati összefüggés.

"Zsuzsa"

Két kérdésem lenne:
1.Lányom egyetemista nappali tagozatos. Szeretne munkát vállalni, munkaszerződéssel 8 órás munkaviszonyt létesíthet-e?
2. Köztisztviselő vagyok, egyéni vállalkozói igazolványt szeretnék váltani (üzletkötői tevékenységre). A Ktv. szerint avezető engedélye szükséges ehhez. Kérdésem, ha nem engedélyezi, akkor valóban nem végezhetek ilyen tevékenységet?lálja.

A munkáltató engedélyének hiánya miatt nem végezhet más munkát, ez a munkáltató mérlegelési jogkörébe tartozó döntés. A nappalis egyetemista hallgatói szerződést köthet, ennek részletes szabályait a Felsőoktatási törvény talmazza.
 
"Mária"

Munkáltatóm július elsejével létszámleépítés miatt munkaviszonyomat megszüntetni kívánja.14 éve dolgozom itt 3éve már mint óvodapedagógus munkaviszonyom eleitől kezdve határozatlan időről szólt.Szeretném megkérdezni hogyha Én pl.pár napon belül júl.1után táppénzre mennék a felmentési idő folytatódna a táppénz lejártával,valamint mennyi lenne a felmentési időm ennyi év után.

A táppénznek nincs halasztó hatálya a felmentésre, a felmentési ideje 14 év figyelembe vételével 60 nap + 2 hónap.

"Müller Bernadett"

Munkáltatóval közös megegyezéssel aláírt felmondás visszavonható, módosítható rendes felmondássá? Mi ennek a menete, van ennek határideje?

Nincs határidő, csak a felektől függ.

"Sárossi Zoltán"

2004-től 2007-ig dolgoztam egy betéti társaságnál, melynek a kültagja is voltam. Az idei évben közös megegyezéssel megszünt a munkaviszonyom. A cég könyvelője kitöltötte a szükséges iratokat és felkerestem a munkaügyi központot, ahol közölték, hogy semmiféle járulékra nem vagyok jogosult. A kérdésem az lenne, hogy valóban így van-e és egészségbiztosítási szempontból milyen státuszban vagyok, hová forduljak?

A közös megegyezés esetén 3 hónap halasztás után kezdődhet meg a járadék folyósítása, ugyanis tapasztalataim szerint úgy tekintik mintha a munkavállaló rendes felmondással szüntette volna meg a jogviszonyát.
 
"K. - F. Adrienn"

Kismama vagyok, és szülés előtt szeretném kivenni az idei évre járó rendes szabadságomat (a szülési szabadságot csak a gyermek születése napjától akarom igénybe venni), azonban munkahelyemen csak időarányosan akárják kiadni. A munkáltatóm köteles-e kiadni a teljes rendes szabadságomat, mi az erre vonatkozó joggyakorlat?

Ön csak az alapszabadság egynegyedével rendelkezik, a többivel a munkáltató. Abban az esetben, ha táppénzen van a szabadságát a GYES után kiveheti, az nem vész el.
 
"R-né I. Magdalena"

Kérem, szíveskedjék részemre tájékoztatást adni azzal kapcsolatban, hogy 53-ban születtem, van 37,5 év munkaviszonyom, mint közalkalmazott dolgozom, a mult héten 67 %-os rokkantnak minősített az orvosi bizottság. Azt szeretném tudni, hogy a felmondásom alkalmával megillet- e engem a 40 éves jubileumi jutalom kifizetése. (az igazságszolgáltatásban dolgozom). Továbbá még az is érdekelne, hogy valójában egy év időtartamig milyen módon lehetek táppénzen? Ez jár, avagy az orvos jóindulatán mulik, vagy mit kell érte tennem. Ugyanis, ha még októberig táppénzen lehetnék, akkor 38 év munkaviszonnyal rendelkeznék és ez másképp "festene" a szolgálati jogviszony megállapításánál.

A jogviszony megszűnésekor ha nyugdíjasnak minősül megilleti a kedvezményes 40 éves jubileumi jutalom. Tisztázni kellene a  megszűnés módját és időpontját, ugyanis nem mindegy hogy felmentéssel vagy lemondással szűnik meg a jogviszony.

"Kis Anita"

Férjem egy Kft-nél dolgozik. Március 15-én hajnalban kiküldetésre (üzleti út) utazott külföldre és március 18-án éjjel érkezett vissza. A bérezése körül gubancok vannak, szeretnénk tisztán látni...Ünnepnapra és szabadnapra, vallamint a nem munkaidőn belüli utazásra milyen elszámolás a törvényes?

A munkáltató köteles a törvényes munkaidőn felüli munkát túlmunkaként, vagy egyéb rendkívüli munkavégzésként elszámolni. Ez  függ a felek közötti megállapodástól.(ügyelet, készenlét stb)  A felmerült költségek fedezetére szolgál a napidíj.

"Csorvássy Tamás"

Unokaöcsém egy nagy Mercedes autószervízben dolgozik több mint 5 éve. A szerzödése szerint az általa történt felmondás esetén vissza kell térítenie az elmúlt 3 évben igénybe vett tanfolyamok árát. A tanfolyamokon történö részvételre kötelezi a munkaadója. A szerzödés egy másik pontja kötelezi mindenféle kár megtérítésére, ami a munkavégzés alatt az ö hibájából keletkezik. Minap a szervíz nem megfelelö feleszereltsége következtében az egyik autó az emelön megbillent, unokaöcsém ujját zúzta, s közben egy alumínium csö meghajlott, amit sajnos a Mercedesz külön nem forgalmaz, így az egész kormánymüvet kellene cserélni. A munkáltató ennek a költségét (700 ezer forint) az unokaöcsémtöl követelni. A kérdésem ezzel kapcsolatban az, hogy miként lehet tisztázni azt, hogy ezért a kárért kit terhel a felelösség, és hogy lehetséges-e a munkaszerzödésbe ilyen feltételeket foglalni (3 éves visszatérités), hisz ez a megkötés lehetetlenné teszi azt, hogy az unokaöcsém felmondjon, és más munkahelyet keressen. Különösen bosszantó, hogy a munkaadó ezt kihasználja, és minden kárt a munkavállalókon hajt be, a béreket pedig 5 éve nem emeli.

Ez a gyakorlat durván jogsértő, a munkavállaló kártérítési felelősége korlátozott, de akkor is van lehetőség a határozat bíróságon történő megtámadására. A tanulmányokkal kapcsolatos visszafizetési kötelezettségnek is arányosnak kell lennie, erre külön tanulmányi szerződést kell kötni. Ha azonban kötelezték a tanfolyam végzésére nem lehet tanulmányi szerződést kötni. Javaslom forduljon szakemberhez.

"Kis Katalin"

Munkahelyemről rendkívüli felmondással bocsátottak el. A munkaügyi Bíróság utólag megállapította hogy ez a rendkívüli felmondás jogellenes volt.Ítéletében kimondta hogy munkaviszonyom a volt munkáltatónál ezért csak az ítélet jogerőre emelkedése napján szűnik meg. A per évekig húzódott, ezalatt én sajnos 67 % rokkant lettem.Kérdésem az, jogosult vagyok -e kereset kiegészítésre, kérhetem a r.nyugdíjam és az elmaradt munkabérem közötti különbözetet?

A különbözetet nem tudja érvényesíteni, de nem vagyoni kártérítési igényt előterjeszthet ha a rokkantosítása és a megszüntetés között van okozati összefüggés

"Kovács Ferenc"

Arról szeretnék érdeklődni, hogy Ön szerint felvet-e valamilyen bűncselekmény vagy szabálysértés gyanúját az, ha a munkahelyem rendszeresen olyan bérszámfejtő lapokat állított ki, amely szerint a különféle közterheket (SZJA, TB, nyugdíj) tőlem levonta, de a valóságban azokat nem fizette be a megfelelő helyre...Hová lehet fordulni, ha azt szeretném, hogy állapítsák meg, vajon történt-e olyan cselekmény, ami alpján adott személyek ellen eljárást lehetne indítani? A cég ugyanis felszámolás alatt áll, tehát felesleges beperelni. Esetleg így az aláírási jjoggal rendelkező felelős vezetőket meg lehetne fogni?

Rendőrséghez, esetleg az APEH-hoz fordulhat.

"Ruppert Katalin"

A kérdésem a következő: Márciusban közös megegyezéssel megszüntettük szerződésemet, május végéig munkaviszonyom alól fel vagyok mentve. Fizetést, rre az időre járó prémiumot kaptam. Kérdésem, hogy ha véletlenül beteg leszek, pld májusban, jogilag mi történik? Munkaviszony megszünik május 31-én. Ha május 30-án táppénzre kerülök, akkor is megszünik a munkaviszony?
Nagyon köszönöm.

A táppénznek nincs halasztó hatálya a megszűnésre, passziv jogon 45 napig még táppénzen lehet a munkaviszony megszűnését követően.

"N. Erzsébet"

Az lenne a kérdésem, hogy ha állami végkielégítést kapok, és a munkaviszonyom november 30-án megszűnik, akkor december elsején jelentkezhetek a munkaügyi központban álláskeresői ellátásért?

A jogviszony megszűnését követő naptól jogosult járadékra.

"János"

Intézményünket-mely egy 1-8 osztályos általános iskolából, egy 1-3 összevont tagiskolából, és két óvodából álló önállóan gazdálkodó intézmény volt- tavaly nyáron átszervezték önálló jogi személyként működő részben önállóan gazdálkodó költségvetési szervvé. Január 01-étől az összes technikai személyzet (fűtő, takarító, iskolatitkár, ügyv.dolgozó) munkáltatói jogát az önkormányzat vette át. A munkáltatói jogokat illetően csak a pedagógus, dajka és gyógyped. aszisztens maradt az intézménynél.

Törvényes-e, hogy a fenntartó önkormányzat a technikai dolgozókat egy kinevezés módosítással -amin a részben önállóan gazdálkodó intézmény, mint régi munkáltatóaláírása nem szerepel - vette át. Semmi áthelyezés a két munkáltató között. Megjegyzendő, hogy az összes személyi anyagot a nyár folyamán egy testületi döntéssel elvitte a fenntartó, a pedagógus, dajka anyagát adta vissza ez év január 2.-án. Február 1.-vel a technikai dolgozók közül többnek megszüntették felmentéssel a munkaviszonyát, 2 fő prémium éveket vette igénybe, - a felmentési és végkielégítés idejére járó bért, járulékot pedig visszaigényelte- helyettük közhasznút alklamznak az intézménynél. Tehát nem azért szünt meg a munkaviszony, mert a munkakörre nem volt szükség, hanem ...?

Úgy gondolom, hogy egy másik munkáltatónál, mégha az önkormányzat is a fenntartó, ezt munkajogilag nem teheti meg, főleg úgy, hogy az intézmény vezetőjének szinte semmi köze az ott dolgpozó technikaiakhoz, közhasznúakhoz
. Mi van, ha történik egy baleset, de nem az iskola a munkáltató? Ki a felelős ebben az esetben? Jó magam ügyviteli dolgozóként dolgozóm az iskolánál,- fent említett egyoldalú kinevezés módosítással - de a munkáltató az önkormányzat, a munkáltatói jogokat pedig "Tisztelt" Képviselőtestület gyakorolja. Munkaköri leírással sem rendelkezem. Nem hiszem, hogy ez munkajogilag törvényes lenne, mivel a régi munkáltatómnál elvileg nem szünt meg a közalkalmazotti jogviszonyom.

A munkajogi jogutódlásba sajnos minden belefér, még ez is. Kizárólag csak tájékoztatási kötelezettsége van a munkáltatónak más semmi.

"Faragó János"

1999. december 15-től szolgálati nyugállományba kerültem. Ezután egy államigazgatási szervnél határozatlan idejű, főállású köztisztviselői jogviszonyban dolgoztam. 2004. december 31. napjával ez a jogviszonyom megszŰnt. A jubileumi jutalom szempontjából figyelembe veendő szolgálati időm kezdőnapja: 1971. szeptember 15. Kérdésem, hogy a 35 év utáni jubileumi jutalom a köztisztviselői jogviszony megszünésekor megilletett volna-e?

Mivel legalább 32 év jogszerző ideje van megilleti a 35 éves jubileumi jutalom.  Az elévülés 3 év, ezért
mihamarabb bírósághoz kellene fordulnia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Végelszámoláskor jár-e felmondási védelem a kismamáknak?

Táppénzen lévő kismamát megillet-e a felmondási védelem, ha a cégvezető végelszámolást indít? A cég törlésével automatikusan megszűnik-e a táppénzen lévő kismama munkaviszonya? Olvasói kérdésekre dr. Viszló László, a hvg.hu munkajogásza válaszolt.

hvg.hu Vállalkozás

Mikor támadható a felmondás?

Milyen esetekben fordulhat bírósághoz a rendkívüli felmondással elbocsátott munkavállaló? Egyösszegben vagy havonta fizetik ki az alkalmazottnak járó végkielégítést? Olvasói kérdésekre dr. Viszló László munkajogi szakértő válaszolt.