"kata1230"
Egyik kedves ismerősömmel esett meg ma a következő: a múlt szombat volt a negyedik a sorban, hogy a főnök elrendelte a túlórát, de ráadásul még vasárnapra is berendelte őket, a kötelező pihenőnapot pedig nem adta ki mára. Az ismerősöm szombaton dolgozott, vasárnap pedig másik két munkatársával együtt nem ment be. Erre ma az orruk elé tették a rendkívüli felmondást, amelyet csak abban az esetben vonnak vissza, ha nyilvánosan bocsánatot kérnek azon munkatársaiktól, akik vasárnap is dolgoztak, illetve a főnöktől is. Az lenne a kérdésem, hogy milyen lehetőségeik maradtak még, mivel tudnának érvelni? Vagy csak a beletörődés maradt?
Munkáltatói utasítás végrehajtását megtagadni csak kivételesen lehet. Jelen esetben az utasítás nyilvánvalóan jogellenes volt, hiszen megsértette a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó szabályokat, azaz az utasítás végrehajtásának megtagadása jogszerű. A bocsánatkérésre kötelezés amellett hogy ízléstelen, jogellenes is mivel a munkavállalók személyiségi jogait sérti. Javaslom, hogy az ügy tisztázása céljából vegyék fel a kapcsolatot a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálattal, ők segíteni tudnak a vita jogszerű lezárásában. Ha nem jutnak eredményre munkajogász bevonásával forduljanak munkaügyi bírósághoz.
"nagyaba"
Közvetlen munkahelyi vezetőm engem és a többi ugyanilyen munkakörben lévő dolgozót az "új év tiszteletére" olyan munkafeladatokkal látott el (írásban), amelyek más beosztásban lévő kollégák munkaköri leírásában szerepel. A feladatok átirányítását nem követte a munkaköri leírás módosítása. Kérdésem, hogy ez elég indok-e a rendkívüli felmondáshoz? Amennyiben igen, akkor közvetlen felettesemnek, vagy az ügyvezetőnek kell benyújtani?
Abban az esetben ha a munkáltatói utasítás végrehajtása tartalmilag a munkakör egyoldalú módosításához vezet, megalapozott a munkavállalói rendkívüli felmondás alkalmazása. Fontos szempont, hogy ezzel a joggal 15 napon belül lehet élni a tudomásszerzést követően.Javaslom, hogy írásban kérje az utasítás megerősítését, egyben hívja fel a figyelmet, hogy Ön jogellenesnek tartja az utasítást. Ha ennek ellenére a munkáltató fenntartja az álláspontját, mérlegelheti a felmondás beadását. A felmondást mindig a munkáltatói jogkör gyakorlójánál kell benyújtani.
"R"
EVA-s betéti társaság beltagja vagyok. A Bt. 2006.12.31-ig, havonta bocsátott ki számlát "Vegyiáru ügynöki kereskedelem" szj-511-213 címen. A számla összege, a vegyiáru exportőr cég, számára elvégzett munkámfix, állandó összegű havi jutalékát. Ezenkívül az exportőr Kft. munkavállalójaként a mindenkori minimálbér erejéig alkalmazásban is állok a Kft-nél. A minimálbér után szükséges járulékokat és egyéb terheket az állam felé megfizetik. Béremet átutalják, .2007. januárjától meg akarják szüntetni a számlázási formát a két cég között, azzal az indokkal, hogy ez így színlelt szerződés. Valóban így van? Béremet megemelnék, de az még így sem érné el az eddigi nettó bevételem (minimál bér + nettó számla érték). Ez, mint egyedül álló apa, a háziköltségvetést érzékenyen érinti.
Véleményem szerint a színlelt szerződésé átminősíthetőség a megbízási szerződések és az egyéni vállalkozók vonatkozásában merülhet fel. Jelen esetben a Megrendelő nem közvetlenül Önnel, hanem a tulajdonát képező gazdasági társasággal áll szerződéses viszonyban. Ebben az összefüggésben pedig szerintem kizárt az átminősíthetőség. Egy Bt. nem természetes személy. Megnyugtató és végleges megoldás azonban csak akkor várható, ha a törvényhozás illetve a Legfelsőbb Bíróság egyértelműen állást foglalna ebben a vitában.