szerző:
Salgó Andrea (hvg.hu)
Tetszett a cikk?

"Csoki, vanília, sz... az egész família" – ezt skandálta az egyik árus, miközben a hatóság emberei megszállták a Józsefvárosi piacot. Két órán át hamis termékekre, be nem jelentett alkalmazottakra, számla nélkül vásárlókra vadásztak. Zsákmány is akadt bőven.

Akcióban a hatóság
© Stiller Ákos
Az APEH és az Országos Munkavédelmi és  Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) munkatársai negyed 9-kor vonultak ki terepre, ahol próbavásárlásokkal, civil ruhában kezdték az ellenőrzést. Az adóellenőrök öt árust kaptak rajta azon, hogy  nem adott számlát. Őket összesen 580 ezer forintra büntették.

A munkaügyi felügyelők érdeklődtek a munkavállalói papírok, a vállalkozói engedélyek után, de volt, akit állampolgárságáról faggattak: "Magyar állampolgár vagy és nem tudsz magyarul? Az szép..." - vonta össze szemöldökét az árus személyi igazolványa láttán az egyik ellenőr. A másikat megviccelte az eladó: "Behúzott a sikátorba, aztán lelécelt...hiába mondtam, álljál csak meg"  – mesélte társának a felültetett revizor.

Mint a hvg.hu megtudta, 35 munkáltató ellenőrzésekor 19, 41 munkavállalóból pedig 25 esetében találtak kihágásokat. Öt külföldi (négy román és egy szír) állampogárnak nem volt munkavállalási engedélye, négy magyart pedig szerződés nélkül foglalkoztattak. A szabálytalanul dolgozó külföldiek foglalkoztatóit fejenként több mint félmillió forintra, a magyarokét összesen egymillió forintra büntették.

Bezár a pavilon
© Stiller Ákos
A törvény eltérő büntetési tételeket ír elő, attól függően, hogy a feketén foglalkoztatott személy külföldi vagy magyar állampolgár  – mondta Gerőfi László OMMF-igazgató a hvg.hu-nak. Az előbbi esetben ugyanis legalább a minimálbér nyolcszorosát írják elő a foglalkoztatóra kötelezően kiszabandó büntetésként. Honfitársai esetében pedig  30 ezer és 20 millió forint között mérlegelhet a hatóság a bírság megállapításánál.

Az adóhivatal és az OMMF ellenőreihez csatlakoztak a Vám-és Pénzügyőrség (VPOP) és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) munkatársai is. A Csillagszóró-hadművelet eddig legnagyobb akciója keretében összesen 81 hatósági alkalmazott mellett rendőrök és határőrök biztosították a helyszínt. Az ellenőrzés híre futótűzként terjedt, az egyenruhások látványára egymás után csuktak be a pavilonok, egész sorok ürültek ki percek alatt. A pánikszerűen menekülők közül többen annyira siettek, hogy otthagyták a teljes árukészletet, és jobb híján a sarki talponállóban ácsorogva nézték végig, ahogy a vámosok lefoglalják az egészet.

A VPOP emberei négy darab hamis, s egy közbiztonságra különösen veszélyes árut találtak. Utóbbi forgalmazójat 100 ezer forintra bírságolták, egy másik petárda-kereskedőt pedig 50 ezer forintra büntettek. Az élelmiszerbiztonsági szakhatóságok 18 munkáltatót elenőriztek, s mindannyiuknál találtak szabálytalanságot. Nyolc esetben 1 millió 450 ezer minőségvédelmi, másik nyolc alkalommal 3,2 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabtak ki. A legtöbb esetben hiányzott az ár, a beszerzési bizonylat, illetve a magyar nyelvű tájékoztató. 23 kg élelmiszer forgalmazását megtiltották, 240 kg árusítását pedig meghatározott feltételhez kötötték. Az első esetben 43 ezer, a másodikban 200 ezer forint befizetésére kötelezték az eladót.

Az év végi ünnepek és vásárlások miatt a kormány november 22-én indított – az egész országra kiterjedő – fogyasztóvédelmi ellenőrzést. A Csillagszóró hadműveletben eddig több mint 4500 ellenőrzést végeztek. A kiszabott bírságok összege már meghaladja a 250 millió, az elkobzott áruk értéke pedig eléri a 100 millió forintot. Az ellenőrzések 2008. január 2-áig folytatódnak. A következő napokban egyebek közt kétezer állategészségügyi szakember szezonális termékeket fog vizsgálni az árusítóhelyeken: például halat, pulykát, virslit, szaloncukrot, bejglit. Az APEH munkatársai pedig a karácsonyi vásárokon folytatnak ellenőrzéseket.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Egymilliárdos adócsalást hiúsított meg az APEH

Adóminimalizáló vállalkozást és rajta keresztül felvásárlóit csípték meg az Apeh Észak-magyarországi Regionális Igazgatóságának adóellenőrei, a fémhulladék kereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozás fizetendő áfáját próbálta 1 milliárd forintnyi levonható adóval csökkenteni.

hvg.hu Vállalkozás

Az APEH 800 fiktív vállalkozásra bukkant Tolna megyében

A feketegazdaság miatti adókiesés a legális cégek létét veszélyezteti - hangoztatja lépten-nyomon országos roadshow-ja keretében a Vállalkozások Országos Szövetsége. A legutóbbi helyszín Szekszárd volt, ahol Dávid Ferenc főtitkár az önkormányzatok és az ellenőrző szervek együttműködését szorgalmazta a feketén működő vállalkozások kiszorítása érdekében.