szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A péntek 13-án kihirdetett adótörvénycsomag hatályon kívül helyezte a vagyonadó törvény megmaradt részét. Vagyis a nagy értékű (pontosabban nagy teljesítményű) gépkocsikra, a vízi- és légi járművekre vonatkozó szabályozást. A törvényváltozás nem visszamenőleges hatályú.

A májusi adóbevallásban a január 1-i állapotnak megfelelően kellett önadózással megállapítani az adófizetési kötelezettséget. A bevallásban szereplő kötelezettséget két részletben lehetett megfizetni. Ezért a vagyonadó törvény évközi megszűnéséből nem következik az, hogy a második részletet nem kell megfizetni.  A törvénymódosítás ennek ellenére előírja, hogy a második részletet nem kell megfizetni.

Hogyan lehet végrehajtani a törvényben foglaltakat?

A magánszemélynek egyszerűen nem kell befizetni a második részletet. Ha már befizette, akkor az visszajár neki. A folyószámlán jelentkezhetnek problémák. Kötelezettségként elő lett írva a bevallásban szereplő teljes összeg. Mivel ez a január 1-i állapotnak megfelelő és a törvénymódosítás nem visszamenőleges hatályú, ezért ezen változtatni – már csak az önadózás miatt sem - nem lehet. A kötelezettség megfizetésénél csak a bevallásban szereplő összeg fele jelenik majd meg. A magánszemélyek vagyonadó számláján így adóhiány (tartozás) keletkezik majd. Na, ezt a problémát kell majd megoldani a jogalkotónak! A törvénymódosításnak megfelelően (a második részletet nem kell megfizetni) a költségvetés állja a második részletet. Emiatt nem lesz költségvetési hiány, hiszen az állam egyik zsebéből a másik zsebébe kerül a vagyonadó második részlete. De az adminisztrációs kötelezettség viszont jelentős lesz. Az adóhatóság törvényi felhatalmazás nélkül önkényesen nem rendezheti a vagyonadószámlán keletkező adóhiányt. Ehhez ősszel törvénymódosításra van szükség.

Angyal József okleveles adószakértő 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Pelle János Vélemény

Hogyan is állunk? Leltár a megmaradt állami vagyonról

Az egységes és integrált állami vagyon-nyilvántartási rendszer létrehozásával több, mint két évtizedes adósságát törleszti a magyar politikai elit. Nemcsak hosszú ideje teljesítetlen kötelességének tesz eleget, de mérleget készíttet az elmúlt két évtizedről. Érdemi választ keres arra a kérdésre is, hogy pontosan mi is történt a magyar gazdaságban a rendszerváltás óta?