szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mit tehet a munkavállaló, ha tényleges túlórájából levon a nyilvántartási rendszer? Olvasónk kérdésére az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.

A munkahelyemen (közigazgatási terület) rendszeresített munkaidő-nyilvántartási program úgy működik, hogy minden hónapban a tényleges túlóra helyett csak 8 órát (480 percet) visz tovább. Így például a ténylegesen túlórázott idő (elektronikus beléptetés működik) a hónap végén 10 óra (600 perc), akkor a rendszer 2 órát (120 percet) "lecsíp", és a jövő hónapban az ember már csak 8 óra (480 perc) túlórával rendelkezik, tehát a rendszer nem göngyölíti egy adott munkavállaló tényleges túlóráját. Megjegyzendő, hogy rendkívüli munkavégzés hivatalosan nincs elrendelve, a megfelelő (elvárt, előírt) teljesítmény eléréséhez azonban sokan kényszerülnek túlórázásra. Ez így szabályszerű, törvényes?

Rendkívüli munkavégzést a munkáltató csak különösen indokolt esetben rendelhet el, és az elrendelésnek a munkavállaló kifejezett kérése esetén írásban is meg kell történnie. A munkáltató köteles a munkaidőről (beleértve a rendes és rendkívüli munkavégzés idejét), valamint a pihenőidőről naprakész nyilvántartást vezetni. A nyilvántartásban fel kell tüntetni a rendes és rendkívüli munka kezdő és befejező időpontját. Az "önkéntes" túlórázás esetével sajnos a törvény nem foglalkozik, így nem lehet megállapítani, hogy a munkáltató eljárása jogszerű-e. A bírósági gyakorlatban azonban a munkaszerződés ezirányú tiltása esetén is megítéli a túlmunkáért járó díjazást (BH2005. 262).

A ckk folytatódik itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Fellendülésre utal a részmunkaidős foglalkoztatás növekedése

A részmunkaidős foglalkoztatás erőteljes növekedése arra utal, hogy mind az Egyesült Államokban, mind az Európai Unióban megindult a gazdasági fellendülés - mondta a Reuters hírügynökségnek adott interjúban Denis Pennel, a munkaközvetítő ügynökségek nemzetközi szövetsége, az International Confederation of Private Employment Agencies (CIETT) ügyvezető igazgatója.

Hírek

Jár-e gyes mellett a részmunkaidő?

Milyen táppénz- és gyes-szabályokkal kell tisztában lennie a kismamának? Mikor kell visszavennie kisgyermekes munkavállalóját a munkáltatónak? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.