Tetszett a cikk?

Mit tehet a munkavállaló elmaradt juttatás, ki nem fizetett bér, törvénytelennek vélt munkaidő-beosztás esetén? Olvasóink kérdéseire Horváth Linda, az Adózóna munkajogásza válaszol.

Gyeden lévő anyuka vagyok, és a munkahelyemen csoportos létszámleépítést terveznek - állítólag a gyesen, gyeden lévő alkalmazottak munkaviszonyát is megszüntetik ezzel a címszóval. Illetve arra hivatkoznak majd, hogy megszűnik az az osztály, ahonnan gyedre mentünk. Ilyen esetben már nem vagyunk védettek a törvény szerint? S mi a helyzet akkor, ha előzőleg már dolgoztam egy évet ugyanennél a cégnél, azon az osztályon is, ami még működik. Ilyenkor megtehetik, hogy felmondanak anélkül, hogy a másik osztályra való visszahelyezés felajánlásával élnének?

Elsőként a csoportos létszámleépítés alatt érvényesülő felmondási védelmet nézzük. Csoportos létszámcsökkentés esetén a felmondási védelem szabályai az általánostól egy kicsit eltérően alakulnak. A munkáltató a felmondások közlését megelőző legalább 30 nappal köteles az érintett munkavállalókat írásban tájékoztatni a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntésről. Ha az írásos tájékoztatás időpontjában a munkavállaló felmondási védelem alatt áll – mint ahogy jelenleg Ön is a gyermek gondozására kapott fizetés nélküli szabadság ideje alatt (vagy enélkül is a gyermek 3 éves koráig), akkor a felmondás csak a felmondási védelem elteltével adható át Önnek. Tehát a Munka Törvénykönyve szerinti felmondási védelem a csoportos létszámcsökkentés esetén is védi Önt, feltéve, hogy a fenti írásos tájékoztató időpontjában Ön már védelem alatt állt (leveléből az derül ki, hogy a védelme már fennállt).

Más kérdés a munkáltató munkakör felajánlási kötelezettsége. Munkakör felajánlási kötelezettség a munkáltatót a törvény alapján alapesetben nem terheli. Olyan esetekben azonban, ha az anyuka gyes mellett, a gyermek 1 éves kora után, vissza szeretne menni dolgozni a munkáltatót tovább-foglalkoztatási kötelezettség terheli. A felmondási védelem miatt a csoportos létszámcsökkentés ellenére sem adhatja át Önnek a védelmi idő alatt a felmondást, így véleményem szerint akkor jár el a munkáltató a legmegfelelőbben, ha a korábbi munkaköréhez hasonló munkakört megpróbál felajánlani Önnek. Szeretném megjegyezni, hogy ha Ön csak a védelmi idő lejártával tervezi, hogy visszamegy dolgozni, akkor a munkáltatót munkakör felajánlási kötelezettség nem fogja terhelni és felmondással megszüntetheti a munkaviszonyát.

További kérdés-válaszért kattintson ide!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!