szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kisvállalkozásoknak elég 35 százalékos önerőt felmutatniuk, ha a Széchenyi-terv keretében márciustól pályázatot nyújtanak be. Elszámolható költségek és feltételek.

Az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) márciusi kiírásai azért újszerűek, mert eddig csak komplexebb, nagyobb költségvetésű, projektek számíthattak arra, hogy fejlesztéseiket támogassák. Az Új Széchenyi Terv lehetőséget ad, hogy a kisebb vállalkozások innovációs törekvései is megvalósuljanak, s akár 65 százalékos is lehet a pályázatok támogatási intenzitása, ráadásul erre a pályázatra most nemcsak vidéki, hanem a közép-magyarországi cégek is nyújthatnak be javaslatokat.

Az ÚSZT keretében megjelent egy kifejezetten a kisebb innovációs projekteket (maximum 12 hónapos) támogató, teljesen új kiírás (Az innovációs eredmények hasznosításának támogatása kkv-k részére című konstrukció: GOP 131/C, KMOP 114/B), melynek  célja  Körmendy Zsófia, a 4 Tender Hungary pályázatíró és tanácsadó cég ügyvezetője szerint a gyors, egyszerűsített eljárásrend szerinti forrás biztosítása. A megpályázott projektekre 5-25 millió forint vissza nem térítendő támogatás igényelhető, a kiírás 4-5 ezer innovációs projekt gyors támogatását teszi lehetővé - mondta Körmendy Zsófia. 

Egy cég csak akkor pályázhat, ha vállalja, hogy átlagos statisztikai létszámát nem csökkenti a tavalyi évhez képest, és növeli a személyi jellegű ráfordításai összegét legalább 5 százalékkal a projekt befejezési évét követő 2. üzleti év végére.

Mire lehet pályázni?

• meglévő, piacképes termékek (beleértve az alkatrészek és/vagy részegységek), szolgáltatások továbbfejlesztése vagy adaptálása
• kapcsolódó termelési vagy szolgáltatási tevékenység bővítése
• innovációs eredmények iparjogvédelme

Milyen költségek számolhatóak el?

• maximum 3 fő műszaki, természettudományi, orvosi vagy agrár felsőfokú végzettségű fejlesztő bérköltsége
• tárgyi eszköz beszerzése
• iparjogvédelmi tevékenység (iparjogvédelmi szolgáltatások költsége és a kapcsolódó hatósági díjak)

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!