szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Árrögzítés gyanújával indítottak vizsgálatot külföldi tejporgyártók, illetve -forgalmazók ellen Kínában. Az intézkedés valószínűleg a hitelét vesztett kínai tejipari ágazat piaci nehézségeinek leküzdését szolgálja.

A piaci versenyt befolyásoló tevékenység, árrögzítés gyanújával indítottak vizsgálatot külföldi tejporgyártók, illetve -forgalmazók ellen Kínában - jelentette az állami média szerdán.

A lépést megfigyelők úgy értékelik, hogy az a botrányok sorozata miatt megtépázott tekintélyű kínai tejipari ágazat piaci nehézségeinek leküzdését szolgálja.

Az érintett vállalatok, így a svájci Nestlé, a francia Danone, valamint egy holland és két amerikai cég, az Abbott és a Mead Johnson együttműködésükről biztosították a vizsgálatot végzőket. Az ellenőrzés kiterjed a Biostime International Holdings nevű kínai székhelyű importőrre is, amely Európából szállít.

A Mead részvényei vélhetően a hír kapcsán 5,7 százalékot estek, a Danoné 1,5 százalékot. Az Abbott és a Nestlé esetében egyelőre nem mutatkozott nagyobb kilengés.

Az utóbbi hónapokban Európában több helyütt, Ausztráliában, Nagy-Britanniában és Hongkongban az eladások korlátozására kényszerültek. A kínai kereslet megugrása miatt ugyanis helyenként a csecsemőtápszer-ellátásban átmeneti hiány keletkezett, gondot okozva a helybéli szülőknek.

Hongkong a szárazföldi kínaiak rohamát úgy igyekezett megállítani, hogy két dobozra csökkentette a területéről kivihető mennyiséget, súlyos büntetést kilátásba helyezve. A márciusi intézkedés óta több mint ezer szabálysértőt fogtak el a lefoglalt tejpor mennyisége 10 tonna körül van.

Becslések szerint a kínai tejporpiac tavaly elérte a 77 milliárd jüant (12,55 milliárd dollár), a 10 legkeresettebb márkának a fele külföldi. Közülük 14 százalékot meghaladóan a Mead Johnson részesedése a legnagyobb.

A kínai iparági vezetők igyekeznek bizonyítani, hogy technológiájuk, technikai felszereltségük vetekszik a nyugatival, a hazai termékek minősége semmivel sem gyengébb az importénál, de a vásárlók meggyőzése az ezt igazoló vizsgálatok eredményeinek bemutatása ellenére sem megy könnyen.

A legnagyobb hitelvesztést a hazai márkákban valószínűleg a 2008. évi, nemzetközi visszhangot keltett melaminbotrány okozta. A szennyezett tápszer következtében hat csecsemő meghalt, 294 ezer kisgyermeknél pedig különböző betegségek alakultak ki. Az ügyben több tucat ember került a bíróság elé és több súlyos ítélet, köztük halálbüntetés is született.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!