szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hazai kkv-k következő egy évre vonatkozó árbevétel- és eredményvárakozásai nagymértékben növekedtek, átlagosan 6,8 százalékos árbevétel és 4,1 százalékos eredménynövekedést valószínűsítenek. Ez 2010 óta a legjobb eredmény, ami már megközelíti a válság előtti várakozásokat. Pénzügyeik jövőbeni alakulását tekintve a mikrovállalkozások a legoptimistábbak – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból.

A vállalkozások jövőjét meghatározó egyik legfontosabb tényező, a vállalkozás pénzügyeivel kapcsolatos várakozások optimista képet mutatnak – derül ki a felméréséből. A bizalmi index kutatás legutóbbi eredménye szerint az árbevétel várakozások immár másfél éve növekednek folyamatosan, míg a profitvárakozásoknál megtört a tavalyi évre jellemző csökkenő tendencia.

„A vállalkozások átlagosan 6,8 százalékos árbevétel növekedést prognosztizálnak a következő egy évben, ami az előző negyedévhez képest 1,5 százalékpontos, míg az egy évvel korábbi értékhez képest 2,9 százalékpontos ugrás. Egyben az elmúlt négy év legjobb eredménye, ami már megközelíti a válság előtti hangulatot. A kkv-k többsége (53 százalék) 0-6 százalék közötti árbevétel növekedést valószínűsít, azonban másfél éve folyamatosan nő azon cégek aránya, amelyek még ennél is nagyobb, 6 százalék feletti árbevétel növekedéssel számolnak (38 százalék). Ezzel szemben jelenleg mindössze a vállalkozások 9 százaléka számít árbevételének csökkenésére, szemben az előző negyedévi 15 százalékkal” – részletezte az eredményeket Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

A különböző méretű cégek árbevétel várakozásai egyaránt növekedtek, azonban a várt értékek továbbra is lényegesen eltérőek. Hasonlóan a múlt negyedévhez, ismételten a mikrovállalkozások a legoptimistábbak, ők átlagosan 7,6 százalékos árbevétel növekedést valószínűsítenek. A középvállalkozások árbevétel-várakozásai növekedtek a legnagyobb mértékben, jelenleg 6,7 százalékos emelkedéssel számolnak, szemben az előző negyedévi 4,4 százalékkal, míg továbbra is a kisvállalkozások a legvisszafogottabbak, ők ugyanis árbevételük 5,5 százalékos növekedését feltételezik. A különböző ágazatok közül egyedül az ipari cégek számolnak átlagon felüli, 8,3 százalékos árbevétel-növekedéssel.
                        
A hazai vállalkozások eredményüket tekintve is derűlátóbbak lettek. Az index történtében az eddigi legmagasabb arányban (86 százalék) vannak azok a cégek, amelyek növekedést prognosztizálnak a következő egy évre. Az átlagos elvárás jelenleg 4,1 százalékos eredménynövekedés, ami az előző negyedévhez képest másfél százalékpontos ugrás, ráadásul az utóbbi négy év legjobb értéke. A következő egy év eredményét tekintve továbbra is a mikrovállalkozások a legoptimistábbak, ők átlagosan 4,9 százalékos profitot realizálnak. A középvállalkozások nyereségvárakozásai több mint duplájára, míg a kisvállalkozásoké közel kétszeresére emelkedtek. A szektorok közül itt is az ipari vállalkozások várakozásai vannak az élen, míg a kereskedelmi szektor nyereségvárakozásai a legszolidabbak, annak ellenére, hogy több mint ötszörösére növekedtek az előző negyedévhez képest.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!