szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök és Kóka János azzal a telekommunikációs céggel közösen hozta létre a Cellum Bulgária nevű bolgár vállalkozást, amiben a bolgár KTB banknak 75 százalékos részesedése van. A bank többségi tulajdonosa, Cvetán Vaszilev ellen állítólag nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki, jelenleg Bécsben lehet.

Nemzetközi elfogatóparancsot adhattak ki Bulgáriában Cvetán Vaszilev, a szófiai székhelyű Corporate Commercial Bank (Társasági Kereskedelmi Bank, bolgár rövidítéssel KTB) többségi tulajdonosa ellen – írta meg még július 11-én az osztrák Der Standard. Az üzletembert azzal vádolják, hogy 105 millió euró készpénzt vitt el bankjából június 19-én.

A gyanú szerint Vaszilev szándékosan taszította csődbe a Corpbankot, hogy olcsón hozzájusson a pénzintézet vagyonelemeihez. Vaszilev a lap szerint akkor Bécsben tartózkodott és tagadta, hogy aláírt volna olyan papírt, ami a pénz kivételét engedélyezi, és azt is, hogy hozzájutott volna az összeghez.

A nemzetközi elfogatóparancs hírét a bolgár főügyész nem erősítette meg, de a Vseki den című bolgár lap igazságügyi forrása ugyanakkor azt mondta: az osztrák lap állítása igaz, július 28-án valóban kiadták a nemzetközi körözést Vaszilev ellen – írja a Magyar Nemzet, mely hozzáteszi: a férfinak közös érdekeltsége van Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökkel. A DK elnöke Kóka János volt gazdasági miniszterrel karöltve, a Vivacom telekommunikációs céggel közösen hozta létre a Cellum Bulgária nevű bolgár vállakozást. A Vivacomban a KTB banknak 75 százalékos részesedése van.

Vaszilev számlájára írják azt is, hogy egy közvetítő személyen keresztül, nem törvényes módon finanszírozta a Bulgária Cenzúra Nélkül Párt elnökét, Nikoláj Barekovot.

Amennyiben a bíróság elítéli, a bolgár törvények értelmében akár húsz év börtönt is kaphat a bolgár férfi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!