szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A megosztáson alapuló társadalom képét előrevetítő mamutok, mint az Uber vagy az Airbnb komplett iparágakat formálhatnak át, a befektetők pedig nem győzik önteni a pénzt az úgynevezett unikornisokba, azonban szakemberek figyelmeztetnek, hogy ezek a cégek sokkal sérülékenyebbek, mint sokan gondolnák.

Üzleti modell

Nemrég nagy port kavart Kaliforniában az a szabályozás, amely arra utasította az Ubert, hogy sofőrjeit alkalmazottként tartsa nyilván, ne pedig egyéni vállalkozókként, ami jelentős pluszköltségeket róna a cégre. Olyannyira, hogy az üzleti modell alapját, kéne megváltoztatni, azonban annak köszönhető, hogy nincsenek olyan "hagyományos" költségek, mint a teljes állású munkaerő alkalmazása, vagy a szociális kiadások. Egy ilyen lépés alapjaiban törné meg az üzleti modellt azzal, hogy megváltoztatja a költségstruktúrát - írja a Business Insiderre hivatkozva a Portfolio.

Ebből is látszik, hogy a törvényhozók nagymértékben alulbecslik a "közösségi megosztáson alapuló iparág" sérülékenységét, ami veszélyes. Ugyanakkor az is igaz, hogy az e-kereskedelem korai időszakában mindenki attól tartott, hogy ha majd a hagyományos üzletekhez hasonlóan a fogyasztóknak forgalmi adót kell fizetni, az jelentősen rombolja majd az üzletet. Ehhez képest, amikor az Amazon néhány év múlva bevezette sok amerikai államban az adófizetést, nem hagyták ott a fogyasztók. Lehet, hogy ezek az új technológiák tényleg annyira forradalmiak, hogy a fogyasztókat nem rettentik el és így a szolgáltatók át tuják majd hárítani a pluszköltségeket.

Elfordulnak a befektetők

Az "unikornisok", vagyis a legalább 1 milliárd dollárra értékelt vállalatok elszaporodása nagyrészt annak is volt köszönhető, hogy új befektetők jelentek meg a színen, és már nem csak a hagyományos kockázati tőke társaságokat érdekelték a technológiai startupok. Most a hedge fundok és a pénzpiaci alapok is keresik a lehetőségeket a jelenlegi, alacsony kamatkörnyezetben.

Azonban ha jön egy gazdasági lejtmenet, vagy valamilyen geopolitikai kockázat, akkor a részvénypiacokon is jöhet egy korrekció, és a hedge fundok a likvidebb befektetési lehetőségek felé fordulnak. Ez pedig az induló startupok finanszírozási lehetőségeit nagyban visszavetheti.

Domino-hatás

Ha az egyik technológiai sztárcég bajba kerül, azt az egész szektor megérzi. Van néhány vállalat, ami igazán nagy kedvenc most, például az Uber, a Palantir, az AirBnb, a Snapchat, a Pinterest, vagy a Dropbox, amelyeket most több tízmilliárd dollárra értékelnek a befektetők. Ha ezek közül bármelyik problémákkal kezd küszködni, például belép egy új versenytárs, vagy változik a szabályozás, akkor a hasonló cégek kilátásai is borúsabbra fordulhatnak.

Az elmúlt időszak elsődleges részvénykibocsátásai során a technológiai papírok az első kereskedési napokon szép emelkedéseket mutattak, de a befektetői hangulat gyorsan tud változni. Csak egy olyan részvény kell, amit nem fogadnak olyan jól a tőzsdén és máris mindenki átgondolhatja a technológiai befektetéseit. A Yelp, a Twitter és a LinkedIn például valóságos mélyrepülést mutattak be, miután a piacok nem voltak elégedettek a negyedéves eredményeikkel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!