szerző:
Torontáli Zoltán - Szabó M. István
Tetszett a cikk?

Bár a karácsonyi üdvözlőlapot továbbra sem viheti más, csak az állami vállalat, ez nem olyan lényeges, mert abban nagy üzlet az sms-korszakban már nincs. Sokkal fontosabb, hogy a bankok, közműcégek és hasonló szolgáltatók számlaleveleit és címzett marketing-üzeneteit most már a City Mail Kft. is viheti – amelynek háttere homályos, terveiről pedig semmit sem árul el.

Ezentúl nem csak a Magyar Posta, hanem a City Mail Kft. is kézbesítheti azokat az 50 grammnál nem nagyobb tömegű leveleket, amelyekre legalább évi 20 ezer példányban kötnek vele szerződést – ezt közölte a hvg.hu kérdésére a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). Ebben a súlyhatárban (vagyis 50 gramm alatt) ez az első rés az állami postavállalat monopóliumán, amelyet a 2013-as piacnyitás óta még senkinek sem sikerült megtörnie. Az NMHH június 5-én engedélyezte a szolgáltatónak, hogy Budapest közigazgatási határain belül elindítsa a szolgáltatását, amelyet a cég szeptember 1-jén el is kezdett.

MTI / Krizsán Csaba

A City Mail engedélye tipikusan a számlalevelek kézbesítésére kiváló, a bankok és közüzemi szolgáltatók tehát ezentúl két piaci versenytárs közül is választhatnak. Az állami és önkormányzati szolgáltatók megrendeléseiért várhatóan közbeszerzési tendereken küzd majd a két társaság, vagyis elvileg nem lesz teljesen lefutott ügy, hogy az állami szféra házon belül tartja ezt a piacot. A nem állami szolgáltatók pedig vélhetően alapos versenyre késztetik majd az új postai Dávidot, illetve a régi Góliátot.

No komment, no nyilvánosság

A City Mail Hungary Kft. egyik tulajdonosa, Sebők Sándor teljesen elzárkózott attól, hogy bármit is eláruljon az üzleti terveiről. A társaságról egyébként sem tudni túl sokat. Annyi biztos, hogy korábbi kérelmét áprilisban még elutasították, mivel a szolgáltatás feltételei az NMHH szerint akkor még nem voltak biztosítottak. Az újabb engedélykérelmet az NMHH viszont pozitívan bírálta el, mert a szolgáltató pótolta a korábbi hiányosságokat, és így megfelelt a törvény által előírt összetett követelményeknek.

Ez azért meglepetés, mert az osztrák állami postavállalat egyik korábbi magyarországi cége, a Feibra Kft. másfél év alatt sem tudott eljutni erre a szintre, márpedig az osztrákok felkészültsége, pénzügyi és jogi hozzáértése aligha kérdőjelezhető meg.

Varga Tibor, a Feibra Kft. ügyvezetője lapunknak most azt mondta, ő is csak a sajtóból értesült arról, hogy a Magyar Postának versenytársa lesz. A cégvezető nem tud arról, hogy a szolgáltatás indításának feltételei az utóbbi hónapokban változtak volna, de a City Mailről szóló hírt ő sem akarta kommentálni. A Feibra Kft. április 1. óta magyar tulajdonban van, mert miután az osztrák posta két évig hiába próbált megtenni mindent annak érdekében, hogy a magyar piacon éppen a levélkézbesítési szolgáltatási szegmensben működési engedélyt kapjon, a magyar leányvállalatát egyszerűen eladta.

Túry Gergely

A Feibra Kft. jelenleg csak a címzetlen kézbesítési piacra (értsd: szórólapokra) fókuszál. Az ügyvezető elmondása szerint a címzett küldemények (levelek) kézbesítési engedélyének megszerzéséről sem mondtak le teljesen, de azt, hogy azon a piacon is megjelenjenek, már csak középtávú célként tűzik maguk elé.

Törpecég az Eszék–Belgrád tengelyen

Amint arról a HVG korábban részletesen beszámolt, a 2011 augusztusában gründolt City Mail eddig főleg arról volt ismert, hogy a Digi Távközlési és Szolgáltató Kft. számlaleveleinek kézbesítésére vállalkozott, már akkor, amikor az még a Magyar Posta Zrt. monopoljoga volt. A Magyar Posta ezért tavaly februárban fel is jelentette, és az NMHH eltiltotta a tevékenységtől. Ez most újraindulhat.

A City Mail egyelőre eltörpül a piacon, tavalyi árbevétele mindössze 17,8 millió forint volt, üzemi szinten 5,8, mérleg szerint pedig 9,3 milliós veszteséget könyvelt el. Alkalmazottainak száma csupán 12 volt tavaly, tulajdonosi köre pedig nem tartalmaz ismert neveket. Sebők Sándor mellett Kanta László, a horvátországi Eszéken lakcímmel rendelkező Ivan Mestrovic, a NET’ 54 Kft., az ADC Kft., és a német Max Iann Invest jegyzi. Ügyvezetőjének lakhelye Belgrádban van, a felügyelőbizottságban pedig horvát lakhelyű személyek is szerepelnek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!