szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mit lehet tenni ,ha eleget süt a Nap, de erősen korlátozott a rendelkezésre álló szárazföldi terület, mégis: több energiát szeretnénk megújuló módon termelni? Szingapúrban nem meglepő módon erre az a válasz, hogy a napenergia-hasznosítás határait a szárazföldről a vízre is kiterjesztik. Nem ők az elsők, de nem a kínaiaktól lesték el az ötletet

Alig egy hónapja, hogy megírtuk: a kínai Huainan városának közelében, egy nagy felületű víztározóra installáltak (és már be is kapcsoltak) egy 40 megawattos naperőművet. Nos, a napelemek vízre tételében más is fantáziát látott, bár nem a kínai ötletet másolták le Szingapúrban.

A vízzel körülvett aprócska városállam (Szingapúr mindössze 719 négyzetkilométeres, itt élnek 5,6 millióan) számára alternatívát jelenthet a vízfelszínek tömeges kihasználása – pláne, hogy az átlagos évi napsütés-energetikai szint (mintegy 1500 kWh/négyzetméter) igen kedvező, márpedig egyszer majd elfogynak a napelemrétnek való földterületek és háztetők....

Bekapcsolták a világ legnagyobb úszó naperőművét

Huainan városában, a kínai Anhui tartományban bekapcsolták a világ legnagyobb, hivatalos úszó naperőművét. 40 megawattos.

A nyugat-szingapúri Tengeh-víztározóra telepített kísérleti, úszó napelemrendszer ráadásul az eddigi adatok szerint akár 11 százalékkal is hatékonyabb tud lenni, mint a földi "rokonai".

Az egyelőre csupán 1 megawatt teljesítményű, vízfelszínen lebegő fotovoltaikus kísérleti rendszerhez az innovációs pionírnak tekinthető ABB szállította a speciális alkatrészeket. Az 1 hektáros telep 250 szingapúri háztartás áramigényét képes fedezni.

smartcitiesworld.com
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!