szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar gépjárműadó nem összeegyeztethető az Európai Unió és Törökország között létrejött társulási megállapodással, az adó ugyanis vámmal azonos hatású díjnak minősül, amelynek kivetését tiltja a megállapodás – döntött az Európai Unió Bírósága.

A luxembourgi székhelyű bíróság ítéletének indoklásában közölte, hogy vámmal azonos hatású adónak minősül minden olyan pénzügyi teher, amelyet egyoldalúan vetnek ki, bármi legyen is az elnevezése, alkalmazásának módja és összege, illetve amely a határ átlépésének tényéből eredően sújtja az árukat, amennyiben az nem minősül a szó szoros értelmében vett vámnak.

Az ügy előzménye, hogy a közúti árufuvarozást végző Istanbul Lojistik nevű török társaság esetében a magyar adóhatóság 2015 márciusában megállapította, hogy a társaság egyik Törökországból Németországba textilárut fuvarozó teherautója után nem fizették meg a gépjárműadót.

A fuvarozócég véleménye szerint a magyar hatóságok által később kiszabott adó vámmal azonos hatású díjnak minősül, amelynek kivetését az EU és Törökország közötti árukereskedelemben tiltja a Törökországgal kötött társulási megállapodás rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló határozat.

A bíróság közölte, hogy a határozat értelmében megszűntek az unió és a Török Köztársaság közötti behozatali vagy kiviteli vámok és azokkal azonos hatású díjak. A testület szerint a vitatott adó, amely az árukat kizárólag amiatt terheli, hogy azok átlépték a határt, vámmal azonos hatású díjnak minősül, így az ez utóbbi határozattal nem összeegyeztethető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Nem kér a török kamionsofőrökből a magyar kormány

Hiába óriási a sofőrhiány, és a törökök jönnének, a minisztérium egyáltalán nem tervezi, hogy megkönnyítse a foglalkoztatásukat. A magyar fuvarozók legfeljebb szerb vagy ukrán sofőrben gondolkodjanak, az uniós állampolgárokon kívül.

hvg.hu Vállalkozás

Kamusztori vagy valóság: mi vár a határon az adótartozókra?

Több forrásból is úgy értesültünk, hogy nem engedtek be az országba olyan külföldről hazatérő magyar vállalkozókat, akiknek adótartozásuk volt. Értesüléseink szerint arra is volt példa, hogy a feltartóztatott személy csak a tartozás rendezése után léphetett be az országba. Megkérdeztük a NAV-ot az ügyben.