szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Franciaországban valóban magasabb vámmal sújtják az amerikai bort, mint a franciát az USA-ban – de a tarifát nem Párizs, hanem az EU határozza meg.

Az amerikai elnök nem érezte jól magát az első világháború végének százéves évfordulója alkalmából Franciaországban tartott rendezvényeken. Nem tetszett neki, hogy Macron, egyébként Merkellel egyetértésben, egy önálló európai védelmi erő kialakítását javasolta, továbbá az sem, hogy a fő ceremónián, a Diadalív árnyékában elmondott beszédében a francia elnök alapos kioktatást tartott a nacionalizmusról, a szélsőséges populizmusról, amelyek a huszadik században két katasztrofális világháborút is okoztak. Tehát Trump kötelességének érezte, hogy nekimenjen Franciaországnak. Közvetlenül hazatérése után azt írta a Twitteren, hogy a franciák sokkal jobban megvámolják az amerikai bort, mint fordítva. És ebben Trumpnak igaza van: minden bonyolult részletet nagyjából összevetve, Franciaországban 11 százalékos vám terheli az amerikai borokat, míg az USA-ban csak 4,5 százalékos az átlagos vám. Csakhogy: az amerikai agrártermékekre kivetett vámot nem a francia elnök vagy kormány határozza meg.

Franciaország az egységes vámterületnek számító Európai Unió tagországa, és a vámokat valamennyi tagállam egyetértésével határozzák meg. Itt az első probléma: Trump vagy csúsztat, vagy tényleg fogalma sincs az Európai Unió működési szabályairól. Ismerve eddigi melléfogásait, például a balti államokat a balkániakkal való összekeverését, ez utóbbi verzió a valószínűbb. Ami a lényeget illeti: több francia sajtóorgánum is elismeri, hogy a számokat illetően Trumpnak igaza van. De: a Franciaországban forgalomba kerülő import boroknak csupán az egy százaléka (1%) amerikai, az eladott érték kb. 200 millió euró évente. És az összes EU-n kívüli nagy termelőt, például Ausztráliát, Dél-Afrikát vagy a dél-amerikai országokat is ugyanolyan vám sújtja, mint az USA-t. Fordítva viszont teljesen más mennyiségi kategóriáról van szó: az USA-ba irányuló francia exportban az űrtechnológiai és repülési termékek, valamint a gyógyszerek után a borok és az egyéb klasszikus francia szeszes italok, például a konyak, foglalja el a harmadik helyet. Franciaországnak évente 1,7 milliárd eurós bevétele van az USA-ba irányuló borkivitelből és az Egyesült Államokban elfogyasztott külföldi bormennyiség egyharmada francia.

 Mindebből megint csak az következik, hogy Trump alapos tájékozódás és elemzés nélkül rögtönöz és csakis a stabil választói bázis érzelmeire kíván hatni. De ők, a törzsválasztók is kedvelhetik például a bordeaux-i bort. És ha ennek ára egy irracionális tarifaemelés után az egekbe szökik, nem lennének boldogok. Mint ahogy az amerikai alumíniumipar – és ez csak egy ágazat a sok közül – is megsínylené az uniós válaszlépéseket. De ez már túl bonyolult ahhoz, hogy egy Twitter-üzenetben meg lehessen fogalmazni. (via RFI, Le Figaro)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!