szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A VDSZ szerint a munkavállalókat egyenként félemlítik majd meg, és rengeteg túlmunkára kényszerítik őket.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Friss cikkek a témában

Korábban a Fidesz pontokba szedte, miért is nem jogos az ellenzék felháborodása a rabszolgatörvénnyel kapcsolatban. Akkor többek között azzal érveltek, hogy a munkáltatóknak ezután is havonta kell majd kifizetniük a túlórát, illetve hogy minden túlórához a dolgozó beleegyezése szükséges.

A vegyipari szakszervezet (VDSZ) Facebook-oldalán pontról pontra cáfolja a kormánypárt cáfolatát. A túlóra kifizetésével kapcsolatban azt írják, mivel a magyarok többsége munkaidőkeretben dolgozik, ami 36 hónap is lehet, ennek végén történik a túlóra elszámolása és kifizetése. Szerintük a beleegyezéssel kapcsolatban sem mond igazat a Fidesz: jelenleg sem kell semmilyen beleegyezés 250 óráig, kollektív szerződés esetén lehetett 300 óra a felső határ. Mostantól a munkáltató „önkéntesen” aláírathatja a dolgozókkal, hogy 400 óra túlmunkát végeznek, de aki dolgozott már beosztottként, az tudja, mit jelent ez az „önkéntesség” – hívják fel a figyelmet.

A szakszervezet cinikusnak tartja, hogy a kormánypárt azzal érvel, hogy az uniós irányelv 416 óra túlórát enged meg, ezt ugyanis sehol nem használják ki. Azt pedig szerintük aljasság, hogy a Fidesz szerint a szakszervezetek azt sérelmezik, hogy a munkáltató nélkülük is megegyezhet a dolgozóval.

Hangsúlyozzák: a szakszervezetek azt sérelmezik, hogy

a munkavállalókat egyenként fogják megfélemlíteni és 400 óra túlmunkára kényszeríteni a túlórapótlék emelése nélkül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!