szerző:
Tetszett a cikk?

Részben már megadná az Audi a sztrájkoló dolgozók követeléseit, de még mindig hatalmas a szakadék a cég ajánlata és a dolgozók követelései között. A szakszervezet üdvözli, hogy legalább már az ajánlat szerkezetét illetően egy lapon vannak. A cég tájékoztatója szerint egy kezdő munkavállaló akár 50 százalékos béremelkedésre számíthat két év alatt, igaz, ebben a már bevezetett emelések és pluszjuttatások is benne vannak.

Akár 50 százalékkal emelkedhet egy kezdő audis dolgozó bére két év alatt a cég béremelési ajánlata alapján – ezt állítja az Audi Hungária személyügyi osztálya által készített dokumentum. A tájékoztató néhány példát sorol audis dolgozók keresetére, illetve annak változására. E szerint egy 24 éves szakmunkatárs, aki 2018 novemberében bruttó 333 ezer forintos kezdő fizetéssel lépett be a céghez 2020 januárjában már bruttó 489 ezer forintot keresne automatikus alapbéremeléssel, prémiummal és 13. havi fizetéssel együtt. Egy 48 éves, 2013 óta a cégnél dolgozó autófényező teljes bére a 2018 végi bruttó 448 ezer forintról 2020 elejére 532 ezer forintra emelkedne. Egy 35 éves, 2007 óta az Audinál dolgozó karbantartó mérnök teljes bére 815 ezer forintról 975 ezer forintra emelkedne.

Fontos megjegyezni, hogy a cég által sorolt számok nemcsak az Audi jelenleg tárgyalás alatt álló béremelési ajánlatát tükrözik, hanem a már alkalmazott emeléseket és a cégnél töltött idővel életbe lépő pluszjuttatásokat.

Az Audi kalkulációja egyébként még a cég korábbi, két év alatt 10 + 10 százalékos alapbér-emelési ajánlata alapján készült. A vállalat azóta tett jobb ajánlatot a munkavállalóknak: a honlapjukon elérhető dokumentum szerint január 26-án két év alatt 11+11 százalékos emelést ajánlottak, vagy 2019-ben 10-15 százalék közötti sávos emelést és 2020-ban egységes 5 százalékos emelést. A munkavállalók 18 százalékos emelést akarnak 2019-re. Emellett az Audi kész volt teljesíteni a dolgozók havi legalább egy teljes szabad hétvégére vonatkozó követelését is. A cafeteria-keret emelésére azonban nem tett ajánlatot a cégvezetés, az maradt volna évi bruttó 620 ezer forint; a dolgozók évi 787 ezer forintot akarnak.

A sztrájkot szervező Audi Hungária Független Szakszervezet (AHFSZ) mindkét ajánlatcsomagot elutasította. Az AHFSZ alapvetően üdvözölte a cégvezetés 26-ai ajánlatait, amennyiben szerkezetileg ezeket már úgy építették föl, ahogy a szakszervezet a követeléseit, így érdemben össze lehet vetni a kettőt – mondta a hvg.hu-nak Szimacsek Tibor, Szimacsek Tibor, az AHFSZ elnökségi tagja. Ugyanakkor tartalmilag még mindig hatalmas a szakadék a cég ajánlata és a munkavállalók követelései között, az ajánlatokat ezért utasították el.

Az audis dolgozók körében már nincs egység az egyhetes sztrájkot illetően, legalábbis erről számolt be a hvg.hu-nak egy névtelenséget kérő állítólagos dolgozó. Szerinte az AHFSZ nem tájékoztatja megfelelően a dolgozókat a cégvezetéssel folytatott tárgyalásokról, különösen az Audi által tett ajánlatokról. Akad, aki úgy érzi, a szakszervezet túl messzire megy, túl sokat követel, így végső soron a munkavállalók megélhetésével játszik. Forrásunk szerint a szakszervezet sok dolgozónak „vérszemet adott”, „az emberek már lenézik és inzultálják azokat, akik nem sztrájkolnak”.

Szimacsek Tibor szerint szó sincs arról, hogy ne tájékoztatnák megfelelően a dolgozókat, minden információt rendszeresen, akár naponta többször megosztanak velük személyesen, a honlapjukon és a Facebook-oldalukon. Az Audi január 26. előtt a béremelési ajánlatait üzleti titokként kezelte, így való igaz, hogy azokról nem számolhattak be. A szakszervezeti vezető azt mondta, „nem gondolná”, hogy a dolgozók ne lennének egységesek, azt pedig különösen nem, hogy a sztrájkban részt vevők inzultálnák vagy presszionálnák azokat, akik nem vesznek részt benne. Ő mindennek pont az ellenkezőjét tapasztalja, a dolgozók összefognak, támogatják egymást, „meseszerű az egész” – mondta Szimacsek Tibor. Ráadásul a dolgozók nemcsak egymást támogatják, hanem a szakszervezetet és a sztrájkot is, a tájékoztatókon „csak egy maréknyi” dolgozó nem vesz részt (vagyis gyakorlatilag a műszakok 100 százaléka sztrájkol), az AHFSZ vezetőit rendszeresen biztosítják támogatásukról az emberek. „Soha még ilyet nem éreztem” – állítja Szimacsek a gyárban tapasztalható hangulatról.

Az Audi Hungária dolgozói január 24-én léptek sztrájkba, a munkabeszüntetés az eredeti tervek szerint egy hétig tart.

Cikkünk megjelenése után kapott információk alapján a cikk címét módosítottuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!