szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szabálytalanságokat állapított meg a jegybank a korábban Est Media néven futó Delta Technologies Nyrt-nél. A cég bírósághoz fordul. Az informatikai Delta-csoport 2019-ben lépett tőzsdére a kiüresedett Est Medián keresztül.

Százötmillió forint bírságot szabott ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Delta Technologies Nyrt.-re (korábbi neve Est Media Vagyonkezelő Nyrt.) tiltott piaci manipuláció és a rendkívüli tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó előírások megsértése miatt – írja közleményében a jegybank. Egy másik határozatában a jegybank – egyebek mellett – a bennfentesek jegyzékének összeállítására és a bennfentes információ közzétételére vonatkozó szabályok megsértése miatt közel 20 millió forint felügyeleti bírságot rótt ki a kibocsátóra.

A Delta Technologies Nyrt. megalapozatlannak, jogszerűtlennek és elfogadhatatlannak tartja a Magyar Nemzeti Bank társasággal kapcsolatos döntéseit, ezért bírósághoz fordul az MNB határozatainak hatályon kívül helyezése érdekében - reagált a cég.

A jegybank célvizsgálatot folytatott le a cégnél, amelyben a kibocsátó közzétételeinek jogszabályi megfelelőségét vizsgálta, kiemelt figyelemmel a kibocsátó tavaly elhatározott alaptőke-emeléseihez kapcsolódó közzétételeire. Így a 2019. május 22-én eldöntött tőkeemelésre, s a tavaly július 30-án rendkívüli tájékoztatás keretében közzétett, a Delta Systems Kft. megvásárlására vonatkozó tranzakcióra, s az ahhoz kötődő alaptőke-emelésre is. A célvizsgálat során az MNB – pl. előre be nem jelentett helyszíni ellenőrzései során – olyan bizonyítékokat szerzett be, amelyek felvetették a piaci visszaélésekről szóló európai uniós rendelet (MAR) rendelkezéseinek megsértését.

A vizsgálat a Delta-csoport tőzsdei belépésére vonatkozik. 2019-ben a Delta úgy ment tőzsdére, hogy egy üres, érdemi tevékenységet már nem végző tőzsdei cég, az Est Media megvásárolta a csoport egyik tagját, a Delta Systems Kft-t. A cégért az Est Media egyrészt 2,35 milliárd forint készpénzt adott, másrészt 26,25 milliárd forint frissiben, zárt körben kibocsátott részvényt a Delta-csoport központi cégének, a Deltagroup Holdingnak – amivel a Delta az Est Media legnagyobb tulajdonosa lett, és gyakorlatilag saját maga finanszírozta a Delta Systems felvásárlását. Avagy a Delta bevásárolta az Est Mediát a cégcsoportba, így azon keresztül lépett tőzsdére. Ezt persze nem tiltja semmi, sokkal egyszerűbb egy már működő, minden szükséges engedéllyel rendelkező cégen keresztül tőzsdére lépni, mint nulláról végigcsinálni a tőzsdei bevezetés eljárását.

 

Mészáros Lőrinc jobbkeze az új tőzsdei konkurenciáról: Nem zavar a verseny

A HVG információi szerint közvetlenül az Est Medián keresztül történő tőzsdére lépés bejelentése előtt még Jászai Gellérttel is tárgyaltak a Delta-csoport vezetői. A Delta és a T-Systemsszel felizmosított 4iG komoly versenytársai lesznek egymásnak, bár ezt Jászai nem így látja.

A szebb napokat látott Est Mediának volt körülbelül négyezer kisrészvényese. Dióslaki Gábor, a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének elnöke a Magyar Nemzeti Banktól, mint felügyeleti hatóságtól kérte az elmúlt időszak Est Media-részvényekkel kötött adásvételeinek a vizsgálatát. A Deltával kapcsolatos közgyűlési döntéseket pedig a bíróságon támadta meg. Mindezt azzal az indokkal, hogy a kisrészvényesek nem kaptak kellő mélységű tájékoztatást sem az eddig történtekről, sem a közeljövő tranzakcióiról, ezért nem tudják felmérni az üzlet valós rizikóit, következményeit.

A Deltánál egyéb problémák is voltak, fiktívnek tartott számlák miatt, költségvetési csalás gyanújával nyomozást indított a Nemzeti Adó- és Vámhatóság az informatikai piacon ismert Delta Systems Kft. ügyletei kapcsán, és 1,3 milliárd forintot zárolt is a cég vagyonából – írta meg a hvg.hu 2019 novemberében a birtokába jutott adóhatósági határozat alapján.

 

Pikáns húzással lett részvényes az Est Médiában a főváros

Budapest is részvényes az Est Mediában, amely nemrég nagy bizniszt kötött egy állami megrendeléseknél befutó IT-cég felvásárlásával - derült ki a cégbírósági iratokból. A korábbi városvezetés elismerte, hogy a cég felhalmozott köztartozásának több mint 97 százalékát elengedték a csődeljárásban, a maradékért pedig részvényt kaptak.

A jegybanki vizsgálatra visszatérve, az MNB szerint feltárták: a kibocsátó megsértette a tőkepiaci törvényt azzal, hogy a Delta Systems Kft. üzletrész adásvételi szerződésének aláírását követően nem tájékoztatta haladéktalanul (legkésőbb 1 munkanapon belül) a nyilvánosságot egy, a tranzakciót – s így az Est Media tőzsdei részvény értékét vagy hozamát, illetve a kibocsátó megítélését közvetlenül vagy közvetve – érintő információról. E jogsértéssel összefüggésben az MNB – 5 millió forint felügyeleti bírság kiszabása mellett – felszólította a kibocsátót: rendkívüli tájékoztatási kötelezettsége keretében haladéktalanul intézkedjen a vizsgált információ közzétételéről.

A Delta Technologies Nyrt. a célvizsgálatban emellett nem tudta igazolni, hogy a Delta Systems tranzakcióval összefüggésben közzétett, a Delta Systems Kft. 100 százalékos üzletrészéért fizetendő vételárat és a tranzakcióhoz kapcsolódó alaptőke-emelés során kibocsátandó új részvények kibocsátási árát szakmailag megalapozott módon határozta volna meg. A kibocsátó tehát a tranzakció kapcsán megalapozatlan információt tett közzé, végső soron hamis vagy félrevezető jelzést adhatott részvényei kereslete vagy ára vonatkozásában. Ezzel megsértette a MAR piaci manipuláció tilalmára vonatkozó rendelkezéseit. Mindezek miatt a jegybank ma közzétett – a célvizsgálatot lezáró – határozatában megtiltotta számára a piaci manipulációra vonatkozó előírások jövőbeni megsértését és 100 millió forint piacfelügyeleti bírságot is kiszabott a Delta Technologies Nyrt.-re.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!