szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A lazításnak vonatkoznia kell az oltásokra, a kezelésekre, a diagnosztizáláshoz és a védekezéshez szükséges eszközökre, valamint a gyártásukhoz szükséges anyagokra és összetevőkre is.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

62 tagország kérte a Kereskedelmi Világszervezetet (WTO), hogy lazítsanak a szabadalmi jogokon a koronavírus elleni gyógyszerek esetében. A kezdeményezésről az Orvosok Határok Nélkül (MSF), illetve a Nemzetközi Ökológiai Tudás (KEI) nevű civil szervezet tájékoztatott szombaton közleményében.

A KEI által közzétett dokumentum szerint a lazításnak vonatkoznia kell az oltásokra, a kezelésekre, a diagnosztizáláshoz és a védekezéshez szükséges eszközökre, valamint a gyártásukhoz szükséges anyagokra és összetevőkre. A kezdeményezők szerint a derogációknak legalább három évig kellene érvényben maradniuk.

Üdvözöljük azokat a kormányokat, amelyek támogatják a szellemi tulajdonnal kapcsolatos derogációs javaslatot, amely a monopolhelyzetből adódó korlátokat hivatott eltörölni a világjárvány elleni harchoz szükséges valamennyi gyógyászati eszközre vonatkozólag

– emelte ki közleményében Leena Manghaney, az MSF dél-ázsiai szervezetének vezetője. Hozzátette, a kormányok rugalmassága kulcsfontosságú most, amikor ijesztő gyorsasággal nő a fertőzöttek és halálos áldozatok száma a szegényebb országokban.

A kezdeményezés aláírói főleg afrikai, dél-amerikai és ázsiai országok, így például Mongólia, Egyiptom, Venezuela és Indonézia.

Október óta India és a Dél-afrikai Köztársaság többször felhívta a WTO-t, hogy ideiglenesen oldják fel a szellemi tulajdonnal kapcsolatos jogokat, ami az elgondolás támogatói szerint ösztönözné a gyártást a szegényebb országokban, és segítene a vakcinákhoz jutásban tapasztalható kirívó egyenlőtlenségek enyhítésében.

Arról, hogy a szabadalmakon kívül milyen tényezők hátráltatják a vakcinagyártásgyors elterjedését, itt írt bővebben a hvg.hu:

Feltalálta az USA a járványt megállító csodafegyvert?

Az Egyesült Államok támogatja a Covid-19-vakcinák szellemi tulajdonjogi védelméről való lemondást a világjárvány felszámolása érdekében, és aktívan részt fogunk venni a Kereskedelmi Világszervezet tárgyalásaink, hogy ez megvalósuljon - jelentette be a Twitteren némileg váratlanul Katherine Tai amerikai kereskedelmi miniszter. A logika a döntés mögött meglehetősen egyszerű: ha minden ország hozzáférhet a vakcinákhoz, akkor sokkal gyorsabban le lehet győzni a járványt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Arató László (EUrologus) EUrologus

EP-vita az oltóanyagok szabadalmáról: "A történelem nem fog megbocsátani!"

Az európai politikusok egyik része szerint a világ átoltottságát az oltóanyagok gyártásának további gyorsításával és a felajánlások megnövelésével, másik része szerint pedig a vakcinák szabadalmi jogainak felfüggesztésével lehetne elérni. Két hete az Egyesült Államok bejelentette, hogy támogatja a Covid–19 elleni vakcinák szabadalmi oltalmára vonatkozó mentesség bevezetését.