szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Jól megy a Mezőhegyesi Ménesbirtok szekere, amit 44 milliárd adóforintokból történt feltőkésítés is húz. Már nem az államnak, a Lázár János által felügyelt birtokot is alapítványba szervezték ki.

Az állam által 2016-ban 2,1 milliárdért forintért felvásárolt Mezőhegyesi Ménesbirtok (Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt.) 2019-ben 4,9 milliárd forint árbevételt ért el, 2020-ban viszont 7,6 milliárd forintra ugrott a forgalom, ami az utóbbi évek rekordja – írja a beszámoló alapján az Mfor.hu. Ez mintegy félmilliárd forinttal meghaladta a tervezett bevételt, hiszen csak 7,1 milliárd forinttal kalkuláltak. A profit is több lett a vártnál: 247,3 millió forint helyett 555,4 millió forint. A legnagyobb bevételi forrás a vetőmag-előállítás 4,7 milliárd forinttal, de növénytermesztésből és állattenyésztésből is meghaladja az egymilliárd forintot az éves forgalom.

A párját ritkító sikerekhez persze hozzátartozik, hogy az állam négy év alatt 44 milliárd forint tőkét biztosított a birtok számára. A beszámoló indoklása szerint egyrészt azért, hogy „pótolja az elmúlt évtizedek gazdálkodása alatt elmaradt, egyébként szükségszerű beruházásokat, biztosítsa a mezőhegyesi szakmai oktatás megfelelő körülményeit a térség megváltozott munkaerőpiaci igényeihez igazodva, valamint újból megteremtse a tradicionális mezőhegyesi lótenyésztés infrastrukturális alapjait”.

A birtok kabinet számára kiemelt fontosságát jelzi, hogy Lázár János kormánybiztosként ellenőrzi működését. Kinevezésének előzménye, hogy a birtokon túlságosan rákapcsoltak a nehezen indokolható fejlesztésekkel.

Golfpálya és kisvasút is épül a Mezőhegyesi Ménesbirtokon, miközben embereket bocsátanak el

Beindult a Mezőhegyesi Ménesbirtok, nyolcszázmillió forintért keresik a beígért átalakításokhoz a kiviteli tervek elkészítőit, miközben az elmúlt hónapokban legalább hetven embert elküldtek az állami cégtől.

A ménesbirtok egyébként már nincs állami tulajdonban, ugyanis tavasszal a kormány és az Országgyűlés ezt is egy alapítványba szervezte ki, ahogy az egyetemek jelentős részét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!