szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dollármilliárdokban mérhető veszteséggel kalkulálnak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Shell szénhidrogénipari óriásvállalat csütörtökön bejelentette, hogy várhatóan közel 5 milliárd dollárnyi számviteli veszteséget könyvelhet 2022 első negyedévében az Ukrajna orosz megszállását követő oroszországi leányvállalataiból, többek között a Gazprom energiaipari konglomerátummal közös vegyesvállalataiból történő kivonulása miatt – adta hírül a The Wall Street Journal csütörtökön.

Az amerikai üzleti-politikai napilap online cikke szerint a londoni székhelyű olajipari cég ajánlásokat tett közzé csütörtökön a negyedéves bevételi jelentéseinek május 5-i közzététele előtt. A nyilvánosságra hozott adatok a befektetők számára további tájékoztatást adnak a nyugati nagyvállalatok által elszenvedett veszteségek mértékéről oroszországi üzleti tevékenységeik megszüntetése miatt.

A Shell február 28-án jelentette be, hogy kilép az Északi Áramlat 2 nevű, tengeri földgázvezeték építésére létrehozott projekt finanszírozásából. A vállalat ezenkívül azt is közölte, hogy eladja az orosz Távol-Keleten létesített, igen jelentős offshore, azaz tengeri földgázkitermelési projektben lévő 27,5 százalékos tulajdonrészét, amelynek 50 százalékban a Gazprom a tulajdonosa, és amely a világ cseppfolyós földgázkínálatának (LNG) mintegy 4 százalékát biztosítja.

A Shell akkor azt állította, hogy az orosz vállalkozásokban lekötött vagyonának értéke mintegy 3 milliárd dollár.

Ehhez képest a csütörtökön közzétett 4-5 milliárd dollár közötti várható költségek már tartalmazzák azokat a járulékos hatásokat is, amelyek az oroszországi vállalkozásokból történő kilépéshez kapcsolódnak, többek között a még ki nem fizetett szerződések és más hitelveszteségek költségeit is.

Ezenkívül ez a költségleírás magában foglalja a Shell március 8-án bejelentett azon döntésének következményeit is, amellyel felmondták az orosz nyersolajvásárlásra vonatkozó valamennyi, azonnali vételi ajánlatukat, és fokozatosan befejezik az Oroszországgal folytatott kereskedelmi és minden egyéb üzleti tevékenységüket.

A cég március 8-i bejelentése szerint a Shellnek mintegy 400 millió dollár értékű vagyona van ezekben a vállalkozásokban.

A Shell csütörtöki bejelentésére a vállalat részvényei 1,9 százalékot estek a londoni tőzsdén.

Újabb szankciók Oroszország ellen, Kijevbe utazik a szlovák kormányfő - percről percre a háborúról

Éppen ma hat hete, hogy Oroszország offenzívát indított Ukrajna ellen. Kövesse velünk a háború eseményeit.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!