szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

BP és a Shell hosszú távra fektetett be az orosz olajiparba, ezért Putyin háborúja nagyon sokba került nekik. A héten teszik közzé üzleti eredményeiket, melyek az áremelkedés miatt azonban így is szépen alakulnak – írja a londoni Guardian.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

24 milliárd fontot volt kénytelen leírni a két brit olajóriás az orosz üzletek miatt, de ez a hatalmas veszteség sem rendítette meg sem a BP-t sem pedig a Shellt. A BP-nek 20 százalékos részesedése volt a Rosznyeft állami olaj vállalatban, ez jelenti a veszteség nagyrészét. A Shell a Távol-Keleten volt érintett: Szahalin szigetén társult a Gazprommal. Csak emiatt a Shellnek 3,5 milliárd fontot kellett leírnia – olvasható a Guardianben.

A Rosznyeft profitja tavaly 1,9 milliárd font volt. A cég élén még mindig ugyanaz az Igor Szecsin áll, aki 2013-ban aláírta a nagy üzletet a British Petroleummal. Szecsin KGB-s múltja miatt közel áll Putyinhoz, akinek a bizalmát mindmáig nem veszítette el.

Az olajtársaságok óriási profitot élveznek a magas árak miatt

Cégünk nem más, mint egy pénzautomata – dicsekedett Bernard Looney, a BP elnök-vezérigazgatója. Tavaly még 4,5 milliárd fontos veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni, mert a koronavírus-válság miatt csak olcsón lehetett olajat eladni.

Az újraindulás viszont energiaválságot eredményezett, mert akkora volt a kereslet – főként Ázsiában. A kínaiak hajlandók voltak magasabb árakat is megfizetni, és ezzel árversenyre késztették az európai vevőket. Az árak már az Ukrajna elleni háború megkezdése előtt – február 24 – elszabadultak. A BP februári profitelőrejelzése 10 milliárd fontos profitot jósolt az év végére. A Shell jóslata 14 milliárd font.

"Annyi pénzünk van, hogy nem tudunk mihez kezdeni vele!" – mondta egy magát megnevezni nemkívánó BP-főnök, aki nem véletlenül ragaszkodott ahhoz, hogy a nevét ne említsék, ami nem is csoda, Nagy Britanniában ugyanis drámai módon megemelkedett a rezsi.

Olajadó?

Az ellenzéki Munkáspárt azt javasolja, hogy adóztassák meg az olajóriásokat, és ebből kompenzálják a szegény családok rezsijét. Boris Johnson kormánya ezt kapásból elutasította mondván: ha megadóztatjuk az olajóriásokat, akkor elriasztjuk őket Nagy-Britanniából, pedig most kell a legtöbb új beruházás az északi tengeri olajiparban.

Rishi Sunak pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy az ajtó félig nyitva. Ha a nagy olajcégek nem indítják meg a nagy befektetéseket az északi tengeri olajlelőhelyek fejlesztésére, akkor számíthatnak egy egyszeri büntetőadóra.

Mindezek miatt az olajóriások rekordberuházásokat ígérnek: a Shell például 25 milliárd fontot szán brit programjaira öt év alatt. Ezekben sok a környezetkímélő új beruházás. A BP pedig olyan szerződést kötött a Volkswagennel, amelynek értelmében 8000 elektromos töltőállomást hoznak létre együtt Nagy-Britanniában, illetve az Európai Unióban.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!