szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgy elszállt a tej termelői és feldolgozói költsége, hogy aligha lehet kihozni a szerződés szerinti állami támogatásból az iskolatej-szállításokat. A Tej Terméktanács elismerte, hogy emiatt több cég teljesen vagy részben kivonul a programból. A TTT és az Agrárminisztérium folyamatosan egyeztet a program jövőjéről.

Nem lesz éppen sétagalopp az iskolatej program folytatása ebben a tanévben a tejtermékek előállításának gigantikus költségnövekedése miatt. Az agrártárca mindenesetre most úton-útfélen reklámozza, hogy a baloldali sajtó álhíreivel szemben az eddigiekhez hasonlóan több százezer iskolás juthat a térítésmentes tejtermékekhez az idei tanévben is, a program nem szűnik meg. A Tej Terméktanács (TTT) ugyanakkor elismerte, hogy többen kivonulnak a programból.

A Telex írta meg, hogy az egyik nagy tejfeldolgozó, a Naszálytej felmondta a szállítási szerződést, a cég szerint azért, mert az Államkincstárnak nem sikerült a szerződést az előírt, július végi határidőre meghosszabbítania. A portál más cégeket is megkérdezett, volt, aki szintén arra panaszkodott, hogy az állami jóváhagyás hiánya miatt nem tud elindulni időben a program.

Az Agrárminisztérium (AM) ezzel szemben azt állítja, hogy minden a legnagyobb rendben. A hvg.hu kérdésére azt válaszolta az AM, hogy nem csökkent a támogatási keret, ez annyit jelent, hogy a tavalyi támogatásokkal biztosan lehet számolni.

Ez azonban jó eséllyel nem lesz elég. A tejtermelők és feldolgozók költségei ugyanis jelentősen nőttek az elmúlt időszakban. Júliusban a nyerstej hazai ára 171 forint volt literenként, ez 70 forinttal magasabb, mint tavaly ilyenkor, de 20 forinttal több az iskolatej-szerződések tervezeteinek elkészítésekor érvényes árnál. Ez a kisebbik baj, de az energiaárak, az üzemanyag drágulása még az előbbinél is sokkal súlyosabb, ami jelenleg szinte tervezhetetlenné teszi az elkövetkező hónapokat. A feldolgozók a pasztőrözéshez, a hűtéshez, a gépsorok működtetéséhez rengeteg energiát használnak, és a csomagolóanyagokkal, szállítással nem is számoltunk.

Túry Gergely

A tejtermelők, akiknek az aszály miatt a takarmányhiánnyal, vagy legalábbis annak további drágulásával kell számolni, nyilván szeretnék elérni, ha a nyerstej átvételi árában a feldolgozók megfizetnék a jövőben a tényleges költségeiket. A boltokban is látjuk, hogy a tejtermékek átlagosan 50 százalékkal drágultak a tavalyihoz képest, és itt is további emelkedésre lehet számítani.

Ez viszont azt is jelenti, hogy valakinek mélyebben kellene belenyúlnia a zsebébe. Vagy a kormánynak, vagy a tankerületeknek, vagy az önkormányzatoknak sokkal többe kerülhet az idei tanév iskolatej programja, ellenkező esetben a tejfeldolgozó nyeli le a veszteséget. A lehetséges finanszírozók közül gyakorlatilag mindegyik elég pocsék kilátásokkal megy neki az ősznek, ami mindegyik felet érinti, az energiaárak elszabadulása.

A tejfeldolgozók egyelőre azt sem láthatják, hogy egy pohár iskolatejet mennyiért tudnak majd legyártani októberben vagy novemberben, azt meg végképp nem, hogy a tanév utolsó hónapjaiban mindez mennyibe fog kerülni. Egyáltalán nem csoda, ha a Naszálytej elállt a tanévre szóló szerződéstől, bár nem erre hivatkoztak, de az biztos, hogy sem ők, sem más üzem sem tudja, hogy az idén májusban szerződésekbe beleírt mennyiséget milyen önköltséggel lesznek képesek biztosítani.

Az iskolatej és az iskolagyümölcs programokat az Európai Unió is támogatja, illetve támogatta. A 2021/22-es tanévben az iskolagyümölcs programban 2300 iskola 535 ezer tanulója, míg az iskolatej programban 2700 intézmény 445 ezer diákja részesült. A 13 millió liter tejet 19, a zöldség-gyümölcsöt 50 cég szállította be. Az előző tanévben a gyümölcs-, zöldség- és tejprogramokra a magyar kormány 6,7 milliárd forintot biztosított, uniós forrásból ez az összeg kiegészült 1,7 milliárd forinttal.

A hvg.hu megkereste a Tej Terméktanácsot, vajon a tejfeldolgozók a jelenlegi támogatási konstrukció mellett tudják-e tartani a többnyire még májusban kalkulált árak mellett a szállításokat. Harcz Zoltán, a TTT ügyvezetője azt megerősítette, hogy a 2021-es rendeletben meghatározottak szerint folyik a szerződések jóváhagyása, azaz az állami támogatás mértéke nem változott. Az ügyvezető arra is kitért, hogy a feldolgozók részéről érkezett a Tanácshoz több olyan jelzés, hogy a jelenlegi árkörnyezetben nem tudják kigazdálkodni a vállalásaikat, ezért vagy teljes egészében, vagy részben kivonulnak a programból, de Harcz szerint az iskolatej program eddig is önkéntes alapon működött.

Túry Gergely

A Tej Terméktanács továbbra is fontosnak tartja a gyermekek egészségéhez szükséges termék fogyasztását, ezért részt is vesznek az egészséges táplálkozás szemléletének kialakításában. Ugyanakkor a szakember azt is elismerte, hogy folyamatosan egyeztetnek az Agrárminisztériummal az iskolatej program jövőjéről.

Képünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!