szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem hagytak sok választást az önkormányzatnak.

Sikerrel járt a Mészáros Lőrinc-féle Opus Tigáz, a tatabányai önkormányzat beadta a derekát és eladja a részesedését a földgázvezeték-rendszert üzemeltető Turulgáz Zrt.-ből – írja a 24.hu. A Tigáz még a Mészáros megjelenése előtt, 2003-ban szállt be, a Mol helyére, a város pedig éveken át visszautasította, hogy felvásárolja a 41 százalékos részesedését a cégben.

Az utóbbi időben a lap szerint az önkormányzat viszont már kényszerhelyzetbe került: vagy eladják Mészároséknak a mostani alacsony áron a részüket, vagy tovább alkudoznak, de azt kockáztatják, hogy a Turulgáz elveszíti piaci értékét, és később még ennyit sem kapnak érte.

A Turulgáz fennmaradó részét 2020-ban és 2021-ben is próbálta megvenni az Opus Tigáz, de az üzemeltetési díjból folyamatosan nyereséget termelő társaság akkor nem volt eladó, mert a cég évtizedeken át bevételt jelentett a városnak. De miután az önkormányzat nem állt kötélnek, az Opus Tigáz, élve többségi tulajdonosi erejével, 2020 óta rendre leszavazta az éves osztalékok kifizetését, amivel százmilliós bevételtől fosztotta meg a várost.

Ráadásul az üzemeltetési díj, amit a földgázellátást biztosító szolgáltató fizetett a csővezeték használatáért, és amelyből a Turulgáz egyetlen bevétele – és 50-100 milliós nyeresége – származott, egyre alacsonyabb lett. A cikk szerint kezdetben az összes földgázforgalom után érvényesített elosztási alap- és forgalmi díj 63,5 százaléka volt. Tavaly viszont a földgázszolgáltató, az MVM Égáz-Dégáz Kft. először 50, majd 30 százalékra vitte le az üzemeltetési díjat, majd még nagyobb lejtmenetbe kezdett: idén június végén, amikor ismét meg kellett újítani a szerződést, már csak 2 százalékról szólt az ajánlat.

Tatabánya ellenzéki polgármestere, Szücsné Posztovics Ilona szerint Mészáros Lőrinc és az MVM egyszerűen leuralták a piacot és megszűnt a verseny.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!