Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Theranos alapítója tizenegy éves büntetését kezdte meg.

Kedden vonult börtönbe a 39 éves Theranos-alapító Elizabeth Holmes, akit a bíróság négyszeres csalás és bűnszövetkezés vádjában talált bűnösnek – írja a Guardian. Bár Holmes ügyvédei kezdeményezték, hogy a fellebbezés eredményéig ne kezdje meg büntetése letöltését, ezt a bíróság elutasított, így a túlnyomó részt fehérgalléros bűnözőket őrző texasi Bryan-ban található börtönben várhatja a további fejleményeket – igaz, az ügyben eljáró bíró szerint valószínűtlen, hogy megváltozik az ítélet.

A jogszabályok szerint Holmesnak a tizenegy év és három hónapos büntetése legalább 85 százalékát börtönben kell töltenie, még akkor is, ha jó magaviselet miatt hamarabb szabadul. Utolsó szabadon töltött napjait Holmes férjével és két gyerekével töltötte.

Összedőlt a Tupper-vár, Elizabeth Holmes és a sajtburger - Mérlegen #1

Elindult a Mérlegen, a hvg.hu üzleti podcastja! Az első adásban Csatári Flóra Dóra és Dzindzisz Sztefan a McDonald's társadalomellenes támadását, a Tupperware-csődöt, Elizabeth Holmes csillagának leáldozását és a WizzAir teljesítményét veszik számba. Megérkezett a Mérlegen, a hvg.hu új, üzleti-vállalkozási-közéleti-kibeszélő podcastja, amelyben Csatári Flóra Dóra és Dzindzisz Sztefan összefoglalják az elmúlt hetek legfontosabb eseményeit a cégek világából.

A sokak által női Steve Jobsként emlegetett nő kimaradt az egyetemről, és 2003-ban elindította a Theranos startupot, amely azt ígérte: egyetlen vércsepp elemzéséből átfogó képet készít a páciens egészségi állapotáról. A cég mágnesként vonzotta a befektetőket, akik több száz millió dollárért vettek részvényeket. Amikor a csúcson volt, akkor a Theranos értéke meghaladta a 9 milliárd dollárt. Aztán beütött a krach: a Wall Street Journal megírta, hogy a technológia nem működik, átverés az egész, a történetről ebben a cikkben írtunk bővebben:

Az évszázad átverése sokkal egyszerűbb volt, mint gondolnánk

Évekig szinte mindenkivel elhitette a Theranos és annak vezetője Elizabeth Holmes, hogy képes lesz megreformálni az egészségügyet. Dőltek is a dollárszázmilliók, a cég vezetőjéből ünnepelt sztár lett, mígnem kiderült, hogy csak a terv volt jó, a megvalósítás sosem. Most pedig a világ első self-made dollármilliárdosnője azon izgulhat, hogy ne kapjon 20 év börtönt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!