szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Itt az idei nyári aratás mérlege.

A korábbi évekkel összevetve átlagos eredménnyel zárult az idei nyári aratás – közölte csütörtökön az Agrárminisztérium. A közleményben Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkárt idézik, aki szerint a nyári aratás – egy-két kisebb területet leszámítva – július 24-én ért véget, a termények tárolásához elegendő a raktárkapacitás, nagy részük már a tárolókban van. 

A vetésterületek csökkentek, amit több növényfajnál is részben kompenzálta a viszonylag kedvező hozam, kivétel ez alól az őszi káposztarepce. 

A nyári aratású növények tekintetében az ország ellátása biztosított és jelentős – több millió tonnás – export árualap is képződött.

– idézték az államtitkárt, majd növényenként is részletezték az eredményt:

Őszi búza: az idei 864,5 ezer hektáros területen az országos termésátlag 5,8 t/ha körül alakult, ami meghaladja a tavalyi és az elmúlt öt év termésátlagait. A legmagasabb átlagokat (6,8 t/ha) Baranya, Tolna és Vas, a legalacsonyabbakat (5 t/ha körül) Pest, Nógrád és Bács-Kiskun megyékből jelentették. Az összesen közel 5 millió tonnás búzatermés bőven fedezi a 3 millió tonna körüli éves hazai felhasználást. Az étkezési minőségű kategóriába sorolható termés is elegendő az 1,1 millió tonna körüli hazai éves őrlési szükséglet kielégítésére. A jelenlegi szezonban kialakult hazai búzaárak figyelembevételével az 1 kilogrammos kenyér előállításához felhasznált búza értéke nem haladja meg a 100 forintot.

Őszi árpa: A korábbi évekhez képest alacsonyabb – 260 ezer hektáros – területen országosan 5,7 t/ha-os hozam alakult ki, ami 3,7%-kal magasabb a tavalyi értéknél, és lényegében megegyezik az elmúlt öt év átlagával. A dunántúli megyék jellemzően kedvezőbb, míg a közép-magyarországi és egyes dél-alföldi megyék gyengébb hozamokat produkáltak, döntő mértékben az időjárási tényezők miatt. Az összes őszi árpatermés megközelíti a 1,5 millió tonnát, ami bőven fedezi az éves, kb. 1 millió tonnás hazai felhasználást.

Tavaszi árpa, rozs, zab és tritikálé betakarítása is csaknem a végéhez ért: 

  • a rozsnál 2,9 t/ha, 
  • a tavaszi árpánál 4,7 t/ha, 
  • a tritikálénál 4,3 t/ha, 
  • a zabnál pedig 3 t/ha a termésátlag, nagyrészt megfelelve az elmúlt évek átlagának.

A magborsót is betakarították a gazdák, a 13 ezer hektáros területen az országos termésátlag 2,4 t/ha.

Őszi káposztarepce országos termésátlaga 2,5 t/ha körül alakult. Az őszi vetésű növényi kultúrák közül az idei időjárás ezt a növényt viselte meg leginkább, ráadásul a korábbi évekhez képest érezhetően alacsonyabb – 174 ezer hektáros – területen termelték, vagyis a kisebb hektáronkénti hozamok összetett hatása miatt az összes termés 432 ezer tonna körül alakul.

Az időjárás más növénykultúráknak sem kedvezett, aggódhatnak a gyümölcskertészek:

Izzanak a gyümölcsösök, a növényeknek csak védekezni van erejük, és ez már a jövő évi termést fenyegeti

Alaposan próbára teszi a hetek óta tomboló hőség a gyümölcsfákat és a zöldségeket: a növények energiája a saját maguk hűtésére megy el, nem a termés növekedésére, amit ráadásul még napégés is fenyeget, miközben egyre kevesebb a talajnedvesség. Már a jövő évi virágrügyek is veszélyben vannak, az alma napsütötte felületén 44 Celsius-fokot mérnek, a kertészek már évek óta nem termelnek ilyenkor brokkolit vagy karfiolt.

…de a kukoricatermelők sem repeshetnek az örömtől:

Két hete még rekordhozamot ígért a kukorica, most összeomlás lehet a vége

Ha nem esik nagy mennyiségű csapadék a következő hetekben, a 2022-es borzasztó eredmény ismétlődhet meg – figyelmeztet a MOSZ. A búzatermés ugyanakkor kielégítő volt, és most belföldön és külföldön is van piaca a magyar terménynek.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!