Majdnem szabályozott pénzügyek helyett biztos pillérek
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Tőzsdére készül a „vásárolj most, fizess később” szolgáltatás svéd úttörője, ám nem Európában, hanem New York-ban.
A Klarna, a „vásárolj most, fizess később” (BNPL, buy now pay later) típusú hiteleket nyújtó szolgáltató pénteken benyújtotta a New York-i tőzsdei bevezetést előkészítő prospektusát – írja a CNBC. A svédországi székhelyű Klarna egyelőre nem hozta nyilvánosságra a kibocsátandó részvények számát vagy a várható árfolyamsávot.
Az Egyesült Államokban történő tőzsdei bevezetés jelentős csapást mér az európai tőzsdékre, amelyek nehezen tudják megtartani a hazai technológiai vállalatokat.
A Klarna vezérigazgatója, Sebastian Siemiatkowski évek óta utalt arra, hogy nagyobb eséllyel az USA-ban lépnek tőzsdére, mivel ott jobb láthatóságot és kedvezőbb szabályozási környezetet találnak.
A Klarna továbbra is a talpra állás útján halad egy korábbi drámai visszaesés után. A pandémia idején még egy SoftBank által vezetett finanszírozási körben 46 milliárd dollárra értékelték, ám 2022-ben értékének 85%-át elvesztette, így a legutóbbi elsődleges tőkebevonáskor mindössze 6,7 milliárd dollárt ért. Az elemzők azonban most 15 milliárd dollár körüli értékelést valószínűsítenek, amit a vállalat 2023-as nyereségessé válása is támogat.
A Klarna a BNPL konstrukció egyik úttörője. A fintech cégek által kínált, rövid lejáratú, azonnal elérhető kamatmentes vásárlási lehetőség nagyobb értékű termékek mellett ruhára, cipőre, más használati tárgyra is igénybe vehető, a vételárat nem azonnal, hanem néhány kamatmentes részletben kell kifizetni, a normál áruhitelekhez képest sokkal rövidebb időtávon.
A konstrukció Nyugaton már meglehetősen elterjedt, a BNPL-lel szembeni kritika, hogy ezeket fintech fizetési szolgáltatók nyújtják, se egymást, se a hagyományos hitelpiacot nem látják, nem tudják, mennyire hitelképes egy ügyfél.
A Klarna 2023 őszén jelentette be, hogy Magyarországon is elindítja a szolgáltatását.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A kegyelmi botrány után is trükköznek a gyermekvédelemben a számokkal, hogy Orbán Viktor elmondhassa, vállalható az állami gondozás állapota. A családjukból kiszakadó gyermekek ezt először a túlzsúfolt, eszköztelen befogadóotthonokban tapasztalják meg.
Kövesse élőben a Pride eseményeit.
A tiltottá lett Pride üzenete aktuálisabb, mint valaha.
A Tisza Párt elnöke úgy nyilvánult meg félreérthetetlenül a Pride-ról, hogy le sem írta a rendezvény nevét.
Az indoklás szerint azért, mert nem fellebbeztek a tiltás ellen, de a szervező főváros szerint nem is kell engedély.
Nehéz-Posony Kata, a HVG ügyvédje minden kérdésre válaszol.
A miniszterelnök szerint a rend nem magától jön létre, azt először meg kell teremteni aztán pedig megvédeni.
Mindenki azt találgatja, hogyan alakul a szombati Pride. Nemzetközi lapszemle.
A többi uniós ország megvan Orbán nélkül is, legalábbis egy bizonyos pontig.
„A bukásoktól, brutális sérülésektől való félelem folyamatosan bennem van” – meséli Valter Attila országútikerékpár-versenyző a Penge podcast új adásában.
Ne egye meg a francia joghurtot.
Mi az, amiben már most a legjobbak között van?