szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Azzal védte a botrányban érintett vezetőket, hogy a szövetségi kormány által használt rendszerek kőkorszakiak.

Mentegetni próbálta Elon Musk a Trump-kormány tagjait, akik miatt az Egyesült Államok történetének egyik legsúlyosabb szivárogtatási botránya tört ki hétfőn. Az Atlantic főszerkesztője, Jeffrey Goldberg megírta, hogy véletlenül bevették abba a Signalos chatcsoportba, ahol többek között Pete Hegseth védelmi miniszter, J. D. Vance alelnök, Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Stephen Miller, a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese tárgyalták meg a jemeni lázadók ellen indítandó támadás részleteit.

Musk először próbálta viccesre venni a figurát, azt mondta, a legjobb hely egy holttest elrejtésére az Atlantic második oldala, mert senki nem olvassa addig a lapot. (Ehhez képest a hír az egész világot bejárta.) A Tesla-vezér később az Independent szerint – már komolyabb hangot megütve – azt mondta, hogy a szövetségi kormány által használt rendszerek „megdöbbentően primitívek”.

Ez történik, ha tévés kommentátort nevezel ki a Pentagon élére – lehet-e kémkedési ügy a Signal-botrányból?

Példátlan nemzetbiztonsági hibát követtek el Donald Trump főemberei, amikor a hutik elleni támadás részleteit nem kormányzati hálózaton, hanem olyan chatcsoportban beszéltek meg, amelybe véletlenül bevontak egy újságírót is. Tudott-e Trump arról, mit művelnek az emberei? Ki engedhette be a csoportba az Atlantic főszerkesztőjét?

Emellett megosztotta a Dilbert-képregények szerzőjének és rajzolójának, Scott Adamsnek egy X-posztját, aki azt írta: „Ha a DOGE megtanított minket valamire, akkor az az, hogy minden kormányzati rendszerünk kőkorszaki relikvia. Szerintem mindkét párt kormánytisztviselői kereskedelmi alkalmazásokat használnak a legérzékenyebb dolgok kivételével mindenre. Nincs igazi választás.”

A Trump-adminisztráció érintett tagjainak hasonlóan komolyan vehetőek voltak a reakcióik: Pete Hegseth védelmi miniszter, aki konkrét haditerveket osztott meg a csoportban azt mondta, nem igaz, hogy bárki ilyet tett volna, vagyis egyszerűen tagadott. Az elnök a kezdeti értetlenkedés után pár órával viccelődött a történteken, míg John Cornyn republikánus szenátor „hatalmas elcseszésként” hivatkozott a történtekre.

Trump és Musk viccelődtek, Hegseth idegesen tagad – így reagáltak amerikai vezetők az Atlanticnek kiszivárogtatott tervekre

A hiba Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó állásába kerülhet, mivel ő volt az, aki véletlenül meghívta a „húszi csoportba” a lap főszerkesztőjét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!