szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elhunyt Horst Tappert német színész, akit főként a Derrick című krimisorozat címszereplőjeként ismer a közönség.

"Derrick felügyelő" szombaton halt meg egy müncheni klinikán, 85 évesen - erősítette meg felesége, Ursula a dpa német hírügynökségnek hétfőn a Bunte című német magazin értesülését.
    
Az asszony szerint a színész még a közelmúltban is jól volt és tele volt bizakodással. Néhány napja azonban láthatóan rosszabbodott az állapota. A feleség nem kívánta elárulni, hogy milyen betegségben szenvedett Horst Tappert.
    
A színész májusban, 85. születésnapja alkalmából adta utolsó interjúját, a Bunte magazinnak. Abban arról beszélt, hogy előnyben részesíti a nyugalmat feleségével, volt kollégáival "már csak azért sem tartja a kapcsolatot, mert a legtöbben már meghaltak", s azt mondta, hogy egy ideig még szeretne "itt lenni".

Középiskoláit éppen elvégezte, amikor besorozták, és szolgált a második világháború idején. Fogságba esett, majd szabadulása után egy stendali színházban lett könyvelő. Rabul ejtette a színészet, és Kurt Mühlhardt színházigazgató meglátta benne a tehetséget. Paul Rose neves drámaiskolája készítette fel a szakmára, a közönség pedig szívébe zárta a fiatalembert. Később több német város színpadán megfordult, játszott Köthenben, Göttingenben, Kasselban, Bonnban, szülővárosában, Wuppertalban, Münchenben és a svájci Zürichben is.
    
Az ötvenes évek végén magával ragadta a mozi világa (Die Trapp-Familie in Amerika, Der Hund von Blackwood Castle, Und Jimmy ging zum Regenbogen). Nagyon szerette a komikus szerepeket, ám amikor a hatvanas években átnyergelt a televíziós munkára, többé nem nagyon volt módja nevettetni.
    
Derrick felügyelő szerepére a második német tévécsatorna, a ZDF kérte fel, s a sorozatnak akkora sikere lett, hogy 1998-ig 281 epizód készült belőle. Nemcsak Németországban vált kulthőssé a krimiszéria detektívje, hanem szerte a világban - több mint száz országban vetítették nyomozásait - a kelet-európai országoktól Olaszországon át egészen Japánig, s még Kínában is 500 millió nézőt csábított a képernyő elé.

A Derrick-jelenség időközben számos filmtudományi és szociológiai tanulmány tárgyává vált. Szakértők szerint a Derrick azért lehetett akkora reveláció a maga idejében, mert sokkoló, naturalista stílusával merőben különbözött a megszokott bűnügyi sztoriktól. A gyakran merevnek tartott kameravezetés, a lineáris cselekményszövés és percekig tartó párbeszédek mind hozzájárultak a sorozat sikeréhez, mert kiszámítható átlagemberként tüntették fel a főhőst. "Derrick egy szikla napjaink áttekinthetetlen világában, csendes tiltakozás az euró és a globalizáció ellen" - írta róla a Neue Zürcher Zeitung című svájci lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!