szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Fekete György az Indexnek azt mondta: nem robbantani akarják a Műcsarnokot, hanem visszaadni a magyar művészetnek. A modern demokráciára reformátusként és presbiterként "fütyül", Gulyás Gábor lemondott Műcsarnok-igazgató előéletét pedig nem ismeri, de szerinte "liberális".

Fekete György, aki politikusként, és hatvanas-hetvenes évekbeli tevékenysége alapján belsőépítészként is ismert, most az Magyar Művészeti Akadémia elnökeként nyilatkozott az Index kameráinak. Arra a felvetésre, hogy egyes hangok szerint ekkora hatalom Aczél György óta nem volt egy ember kezében, mint most az övében, azt mondta: "ez a legalantasabb vád", az Aczélhoz való hasonlítása "majdnem perképes dolog".

Fekete szerint három dolog kell ahhoz, hogy valaki az akadémia tagja legyen: "beérett, társadalmilag és művészileg elismert életművet kell hozni", a másik dolog az "átlagon felüli közéleti érdeklődés", a harmadik pedig az "egyértelmű nemzeti érzés". "Vállalni kell ezt az országot, ezt a nyelvet" - magyarázta az MMA-elnök, aki szerint olyan emberekre van szükség, akik itthon érzik magukat, nem utaznak el küldföldre, hogy "visszafelé gyalázzák az országot".

"Ezt megcsinálhatja egy magángaléria, vagy egy alapítvány, de egy állami intézményvezető aránytalanságokat nem teremthet" - utalt a "Mi a magyar?" kiállításra, melynek a Műcsarnok adott otthont. Szerinte ez a kiállítás "kiverte a biztosítékot". A jövőben nem lenne hasonló kritikai hozzáállású kiállítás az általa vezetett Műcsarnokban. "Ez azokra tartozik, akik ezzel foglalkoznak, akár ideológiai vagy bármilyen más meggondolásból" - fogalmazott Fekete György.

MTI / Czimbal Gyula

"A Művészeti Akadémia alapprogramja egy öt évre szóló 'nemzeti szalon rendszert' prognosztizál, 2014-től ezt fogjuk bevezetni, mert miénk lesz a Műcsarnok természetesen" - mondta az MMA elnöke, hozzátéve: "nem robbantani akarjuk a Műcsarnokot, hanem visszaadni a magyar művészetnek".

Kijelentette: a botrányos, vagy "Jézus-gyalázó" kiállításokba bele fognak nyúlni. "Állami intézményekben egyházi gyalázás ne forduljon elő, keresztény kultúrára épülő Magyarországról van szó, nem kell állandóan, örökké provokálni" - fejtette ki. "Kell, hogy köze legyen az államnak az egyházhoz, mert hithű református és presbiter vagyok, és így vagyok a Művészeti Akadémia elnöke, ezt tőlem nem veheti el senki" - mondta azzal kapcsolatban, hogy az állam és az egyház szét van választva.

Az Index riporterének felvetésére, miszerint modern demokráciában nem jellemző az állam és az egyház nem szétválasztása, Fekete György azt mondta: "erre a modern demokráciára én fütyülök, mert ez nem modern és nem demokrácia. Itt a kisebbségi uralmat akarják a többségi uralom felé helyezni. Ez antidemokrácia és ebben a fasizmus, a kommunizmus és ez a fajta liberalizmus, amit én úgy hívok, hogy liberÁlizmus, ezt én nem tudom figyelembe venni".

Azzal kapcsolatban, hogy a Műcsarnok lemondott igazgatója, Gulyás Gábor a jobboldal támogatását élvezte, ezért nehéz liberalizmussal vádolni, azt válaszolta: "nem ismerem az előéletét, de liberális".

A kormány múlt szerdán döntött úgy, hogy a Magyar Művészeti Akadémiának (MMA) adja át a Műcsarnok és a Pesti Vigadó tulajdonjogát 2013. január 1-jén. A Műcsarnokot üzemeltető Műcsarnok Nonprofit Kft. fenntartója továbbra is az Emberi Erőforrások Minisztériuma lesz, annak működésében azonban egyetértési jogot kap az MMA elnöke, Fekete György. A döntés után Gulyás Gábor lemondott a Műcsarnok igazgatói posztjáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!