szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tiziano eddig ismeretlen képére bukkant Artur Rosenauer osztrák művészettörténész, aki szerint a legkisebb kétség sem merül fel azzal kapcsolatban, hogy a remekműként jellemzett festmény valóban a reneszánsz mester alkotása.

Kiderült, hogy egy magángyűjteményben őrzött műről van szó, amely Krisztust ábrázolja a feltámadás után. "Monumentális alak drámai mennybolt előtt" - írta le a festményt a szakember, aki a Bécsi Egyetem Művészettörténeti Intézetének Burlington Magazine című folyóiratában számolt be felfedezéséről.

A kép vélhetően 1511 körül vagy közvetlenül azután készülhetett, azaz Tiziano korai munkáinak egyike. Azt Artur Rosenauer sem tudja pontosan, hogy a remekmű kinek a gyűjteményét gyarapítja, a szakértő "semleges terepen", Németországban tanulmányozta ugyanis az alkotást két napon át. Annyit azonban elmondott, hogy eleinte kételyei voltak, de amint meglátta a festményt, szinte biztosra vette, hogy egy Tizianóval van dolga.  

A most felbukkant mű ritkaságszámba megy, épp amiatt, mert a reneszánsz mester korai munkája. Az elmúlt száz évben nem volt ehhez fogható felfedezés – vélte Rosenauer. Emlékeztetett, hogy az Uffizi-képtár néhány éve szert tett egy feltámadás-ábrázolásra, amelyet korai Tizianónak tartottak, de az új felfedezés után "egyértelmű, hogy nem az".

A művészettörténész nem tudja, hogy mi lesz az általa vizsgált alkotás sorsa, elképzelhetőnek tartja, hogy a család megtartja. Ő annak örülne a legjobban, ha a festmény múzeumba kerülne - lehetőleg Ausztriában, amely azonban megjegyzése szerint hosszú ideje nem áldoz nagylelkűen a műkincsvásárlásra.

Nagyvonalúságra azonban feltétlenül szükség van, ha Ausztria meg akarja szerezni a képet a világszerte második legnagyobb Tiziano-gyűjtemény bővítéséhez. A londoni Nemzeti Galéria 2009 és 2012 között 95 millió fontért vásárolta meg ugyanis a reneszánsz festő két összetartozó festményét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!