szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A dél-lengyelországi auschwitz-birkenaui múzeum keddtől interneten is látogatható, miután több mint 200 kiváló minőségű panorámaképet helyeztek el az emlékhely honlapján az egykori náci német koncentrációs és megsemmisítő tábor épületeiről – mondta Bartosz Bartyzel, a múzeum szóvivője.

A 360 fokos panorámafotók bemutatják a volt náci német tábor hiteles helyszínét és objektumait. A képeket a szemtanúk elbeszéléseivel, történelmi leírásokkal, dokumentumokkal, fényképekkel, az egykori foglyok művészi munkáival és a tábor történetével kapcsolatos tárgyakkal egészítették ki – mondta a szóvivő.

Az interneten olyan épületek is láthatók, amelyeket a tényleges látogatók nem mindennap tekinthetnek meg, így például az őrtornyok, a 10. blokk, ahol sterilizációs kísérleteket végeztek, illetve a 11. blokk földalatti cellái.

Piotr Cywinski múzeumigazgató elmondta, hogy a panorámafotók elsősorban oktatási célokat szolgálnak, valamint segítséget nyújt a felkészülésben egy valóságos múzeumlátogatásra. Emellett sok távoli ország lakójának ez az egyetlen esély, hogy megismerkedjenek az egykori haláltábor hátborzongató valóságával.

A két év alatt született panorama.auschwitz.org honlap lengyel és angol nyelven érhető el, mobiltelefon-használók számára is hozzáférhető. Mint Marek Kocjan, a panorámaképek egyik alkotója elmondta: a fotókat különféle méretben, légköri viszonyok között és minden napszakban, éjjel is felvették, hogy minél hitelesebben adják vissza az objektumokat.

A náci németek 1940-ben hozták létre az auschwitzi koncentrációs tábort eredetileg lengyel foglyoknak. A birkenaui láger két évvel később jött létre. Ez lett a zsidók megsemmisítésének fő helyszíne. A táborkomplexumhoz több altábor tartozott.

Auschwitz-Birkenauban legalább 1,1 millió ember halt meg, főleg zsidók, és köztük magyarok is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!