Eduline
Eduline
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem elég a britek kilépése az EU-ból, még ez Erasmus-programot is otthagyták, pedig továbbra is rengeteg hallgató szeretne Nagy-Britanniában tanulni. Lengyel és magyar hallgatók ötletével foglalkozhat az Európai Parlament.

Új EU-s cserediákprogram létrehozásáért indítottak kampányt hallgatói szervezetek, amelyek néhány héten belül petíciót nyújtanak be az Európai Parlamentnek – tudta meg az Eduline. A Save EU Students akciót elindító egyetemisták szerint több tízezren járnak rosszul azzal, hogy a jövőben Erasmus-ösztöndíjjal sem lehet majd tanulni az Egyesült Királyságban, a Brexit miatt duplájára emelkedő tandíjakat pedig csak a leggazdagabbak tudják majd kifizetni.

A kezdeményezést az Egyesült Királyságban tanuló lengyel egyetemisták Federation of Polish Students Societies in the UK nevű érdekképviseleti szervezete indította el, amelyhez a brit egyetemek magyar hallgatóinak közösségeit összefogó Hungarian Youth Association is csatlakozott. Úgy látják ugyanis, hogy a Brexit következményei miatt a jövőben gyakorlatilag kizárólag a diákok anyagi helyzete dönt majd arról, kijuthatnak-e az Egyesült Királyság valamelyik egyetemére vagy sem.

Záródnak a kapuk a brit egyetemeken: magyar és lengyel diákok ötletével foglalkozhat az Európai Parlament

Új EU-s cserediákprogram létrehozásáért indítottak kampányt hallgatói szervezetek, amelyek néhány héten belül petíciót nyújtanak be az Európai Parlamentnek - tudta meg az Eduline. A Save EU Students akciót elindító egyetemisták szerint több tízezren járnak rosszul azzal, hogy a jövőben Erasmus-ösztöndíjjal sem lehet majd tanulni az Egyesült Királyságban, a Brexit miatt duplájára emelkedő tandíjakat pedig csak a leggazdagabbak tudják majd kifizetni.

Az Eduline emlékeztet 2020 júniusában jelentette be az Egyesült Királyság felsőoktatási minisztere, hogy a 2021/2022-es tanévtől az európai uniós országokból érkező elsőévesek nem vehetik fel a brit diákhitelt, és tandíjkedvezményt sem kapnak. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az eddigi, az alapszakokon évi 9000-9250 fontban maximalizált „home fee” helyett jóval magasabb tandíjat kell kifizetniük (ami a várakozások szerint tanévenként 10 és 26 ezer font, vagyis négy-tízmillió forint között mozog majd), és a korábbi szabályokkal ellentétben a skóciai egyetemeken sem lehet majd ingyen tanulni. Decemberben újabb rossz hírt kaptak az egyetemisták: a brit kormány úgy döntött, 33 év után kiszállnak az Erasmus-programból, ugyanis nem tudtak megegyezni az Európai Unióval a folytatás részleteiről.

A diákszervezetek azt szeretnék elérni, hogy az általuk javasolt új EU-s csereprogrammal legalább annyi hallgató tölthessen egy-két szemesztert az Egyesült Királyságban, mint ahányan eddig az Erasmus-programmal jutottak ki. Az elképzelések szerint a program fedezné a részképzésre kiutazó EU-s hallgatók egészségbiztosítását és vízumát (előbbi 190 ezer, utóbbi 140 ezer forintnak megfelelő összeg), az utazás és a szállásköltségeket, valamint a tandíjat.

A tervek szerint a #SaveEUStudents szervezői egy petíciót nyújtanak be az Európai Parlamentnek: a cél az, hogy az EP többsége egy állásfoglalás útján rábólintson a kezdeményezésre, és továbbutalja azt az Európai Bizottságnak és az Európai Unió Tanácsának, de már korábban is elindult a lobbitevékenység az ügy érdekében – írja az Eduline.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!