„Egyre népszerűbb a szakképzés a magyar fiatalok körében. Az előzetes adatok alapján a tárca által fenntartott technikumokba – amelyekben a szakmai tudás elsajátítása mellett érettségit is szereznek a diákok –, 16 százalékkal, a három év alatt biztos szakmai tudást és tapasztalatot nyújtó – szintén ITM fenntartású – szakképző iskolákba pedig 11 százalékkal többen jelentkeztek idén, mint tavaly” – jelentette be Schanda Tamás.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) miniszterhelyettese szerint versenyképessé tették, a gazdasági igényekhez igazították a képzéseket, és mintegy 30 százalékkal megemelték az oktatók fizetését. A diákok pedig bért vagy ösztöndíjat kapnak a megújult rendszerben.
A miniszterhelyettes elmondta: a technikumok esetében szinte minden ágazatnál növekedett a jelentkezők száma, a legnépszerűbb az informatika és távközlés, a gazdálkodás és menedzsment, illetve a turizmus, vendéglátás ágazatok voltak. A szakképző iskolákban a cukrász, a kereskedelmi értékesítő és a szakács szakmák voltak a legnépszerűbbek, a legnagyobb növekedést a villanyszerelő szakma esetében tapasztalták. A teljes szakképzési rendszerre vonatkozó, végleges jelentkezési adatok várhatóan áprilisban állnak majd rendelkezésre.
A kormány gyakorlatilag 2010 óta próbálja a gimnáziumoktól a szakképzés felé tolni a diákokat, eddig – az állandó, sokszor egymásnak is ellentmondó szakképzési reformok ellenére vagy lehet, amiatt – kevés sikerrel. Tavaly Parragh László és Palkovics László is sikerről beszélt e téren, ám ennek ellentmondtak a végleges adatok.
Akkor a középiskolákban az össz diáklétszám 5,6 ezerrel csökkent az előző tanévhez képest, de míg a gimnáziumba járó tanulók száma 1,4 ezer fővel 189 ezer főre nőtt, addig a szakgimnáziumba és szakközépiskolába járó tanulók száma egyaránt csökkent.
A mostani Schanda-bejelentés valószínűleg a középiskolai jelentkezéseken alapul, amikben egy diák több iskolát is megjelölhet, hogy azok közül végül melyikbe jut be, az később válik el.