szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elismerést kétévente ítélik oda, a díjhoz kapcsolódó kiállítás pedig a fiatal magyar művészvilág legmértékadóbb áttekintésének minősül.

Az Esterházy Privatstiftung az Esterházy hercegi család közép-európai történelme és nagy hagyományokkal rendelkező mecénási tevékenysége folytatásaként 2009 óta egy kétévente átadott díjjal és a hozzá kapcsolódó kiállítással támogatja a magyarországi kortárs művészetet. A díjra jelölt művészeket, illetve a fejenként 5000 euróval jutalmazott három díjazottat független nemzetközi zsűri választja ki.

Az idei Esterházy Art Award-ra 282 pályázat érkezett, ezekből 26 művészt jelölt a szakmai zsűri az idei díjra. Végül 3 alkotó kapta meg az elismerést: Rózsa Luca Sára, Tranker Kata és Ulbert Ádám. Az ő, illetve a másik 23 shortlistes művész alkotásait a Ludwig Múzeumban lehet megtekinteni 2022. február 13-ig – írja közleményében az intézmény. Mint fogalmaznak: az Esterházy Art Award kulturális jelentősége nemcsak a kortárs művészet támogatásában rejlik, hanem abban a lehetőségben is, hogy új társadalmi tendenciákat és gondolkodásmódokat ismerjen fel.

Rózsa Luca Sára alkotásával
Végel Dániel

Az idén beválogatott pályaművek meglepően nagy része foglalkozik például a materialitás és a testiség szerepével. Sok elbeszélő megközelítéssel is találkozhatunk. A korábban fontosnak tűnő absztrakt és önreflexív művészeti hagyomány azonban szinte egyáltalán nem tetten érhető.

A díjazott alkotókról röviden

A zsűri értékelése szerint Rózsa Luca Sára alkotásai "szinte pszichoanalitikus áthallásokkal" párosulnak. "Óriási vásznai a reneszánsz portréfestészetre emlékeztetnek, meztelen testeket ábrázolnak egy sajátos, természeti közegben", az alkotó "a szubjektum és a természet pszichológiai szintjeit vizsgálja, az egyes személyiségeken belül uralkodó feszültségekre, sőt kettőségekre világít rá".

Tranker Kata szobrai, installációi "antropomorf, képzeletbeli teremtmények", melyek "mitológiai és őskori narratívákat szólaltatnak meg, miközben a sci-fi világát is megidézik. Művei az együttlétezés és az anyaság szubjektív, személyes tapasztalatait is tematizálják". Mint írják: Tranker a tudományok különböző területein folytatott megfigyeléseit ötvözi a mindennapi életbe beszivárgó és a valóságot áthágó művészetével.

Tranker Kata
Végel Dániel

Ulbert Ádámnak az expresszív festészetét emelik ki, amelyben természettudományos tételeket és mitológiai toposzokat vegyít egymással. "Friss sorozatán – a családi örökség kapcsán – a japán kultúra egzotikus nyelvezetével vet számot, az elvágyódás sosem volt bizarr úti célját írva körül. Figuratív vásznai és háromdimenziós bronzszobrai felvillantják a képzelet szabadságának – ma különösen aktuális – metaforikus lehetőségeit."

Ulbert Ádám
Végel Dániel

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!