Tetszett a cikk?

Az állam változó szerepe: társadalmi újraelosztás és növekedésgeneráló fejlesztési beruházások. Szóljon hozzá!

Az áru- és tényező-piacok világméretű integrációjaként értelmezhető globalizáció átalakítja a közhatalom gyakorlásának monopóliumával felruházott állam feladatit és képességeit. A tőke- és árupiacok EU és WTO által intézményesített szabályozása (liberalizációja) következtében csökken az állami gazdaság-koordináció mozgástere.

Mit tehet – és mit nem tehet – ilyen körülmények között az állam? Hol húzódnak a szuverenitás új határai? Vajon a globalizáció csak hátráltatja, vagy – bizonyos feltételek mellett akár – segítheti is az állami gazdaság-fejlesztést?

A tanulmány
A tanulmányt itt tudja letölteni!
A neoklasszikus közgazdaságtan alapfeltevése szerint a liberalizált tényezőáramlás segíti a gazdasági fejlődést, mivel kiegyenlítő hatást gyakorol az eltérő tényezőadottságú országokra. A baloldali strukturalista irányzatok ellenben azt állítják, hogy a szabad tényező-áramláson keresztül legalább annyi erőforrás áramlik ki a fejlődő országokból, mint amennyi odaérkezik. Az állami szerepvállalásról szóló viták fókuszában ma többnyire nem az állam-piac dichotómia áll, hanem az állami beavatkozás formája és hatékonysága. A piacteremtés politikai-társadalmi folyamatai továbbra is állami ellenőrzés mellett zajlanak, a különbség legfeljebb az, hogy a nemzetállamok is egyre erősebb nemzetközi struktúrákba szerveződnek. Aki be tud tagozódni a globális intézmények működésébe, annak nőnek a cselekvési alternatívái.

A kelet-közép-európai posztkommunista gazdasági átalakulás változó mértékben támaszkodik a külföldön működő tőkére. Az alaptendencia a KMT növekvő jelenléte és a passzív és célzott KMT-alapú stratégia közötti oszcillálás. Pontosabban a kelet-közép-európai államok azt a – globalizáció körülményei között teljesen racionális, és ezért mind általánosabbá váló – stratégiát választották, hogy korlátozott gazdaságpolitikai lehetőségeiket felismerve egy olyan intézményi keretbe igyekeztek magukat integrálni, amely méreteinél és fejlettségénél fogva sokkal jobb érdekérvényesítő képességekkel rendelkezik a globális piaci erőkkel szemben. Szelektálását és szabályozását nem az önálló nemzeti szintű gazdaságfejlesztő politika végzi el egyedül, hanem a szélesebb intézményi keret – az EU – által kikényszerített gazdaságpolitikai modell és szabályozás.

A társadalmi fejlődéshez és a világgazdasági felzárkózáshoz nem csupán addicionális erőforrásokra, hanem azokat felhasználni képes intézményekre is szükség van szükség. Az igazi kérdést jellemzően nem az addicionális források mennyisége, hanem a fogadó országok abszorpciós képessége jelenti.

Az alulintézményesített, de az EU-hoz szorosan kötődő Kelet-Közép-Európában az államot az önálló stratégia-alkotásra képes, jellemzően relatív túlhatalommal rendelkező, minden más társadalmi csoportot nagymértékben befolyásoló politikai elitek ellenőrzik. A Brüsszelnek való megfelelés igénye a racionális államháztartási gazdálkodás melletti érvként értelmeződik, még ha nem is mindig tulajdonítanak neki túlzottan nagy normatív jelentőséget. Ám az Unión kívül pusztítóbbak a világgazdasági viharok, ami önmagában fegyelmező erővel bír egy félperiférikus helyzetű országban.

hvg.hu Világ

Adjon ötleteket a külügynek kulturális kérdésekben!

A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában készítettek tanulmányokat, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. Ezen a héten a kulturális külpolitika kérdéséhez szólhatnak hozzá.

Világ

A globális gazdaság új intézményi struktúrája felé?

A világgazdaság bonyolult kapcsolati hálóvá vált: államok, államközi szervezetek, transznacionális társaságok (mint mezoszféra) az alakítói. Az államközi, bilaterális kapcsolatok felöl a multilaterális felé lassú az elmozdulás (az ENSZ-ben letétbe helyezett 30000 államközi szerződésnek csak 5 %-a multilaterális). Ez utóbbiak jelentősége azonban nagyobb és növekvő.

Külkapcsolati stratégia

A világ mezőgazdasága és az agrártermékek világkereskedelme

A jövő mezőgazdaságának alakulását alapvetően a népesség- és jövedelemnövekedés indukálta kereslet fogja meghatározni, de jelentős tényezők lesznek: az olajárak alakulása, az éghajlatváltozás, az állat- és növénybetegségek előfordulása, az agrárhatalmak (EU, USA) agrárpolitikájának változása és a WTO Dohai Fordulójának agrár-megállapodása.

Ez most akkor laptop vagy tablet? Szemmel látható változásra készül az Apple az új iparági pletyka szerint

Ez most akkor laptop vagy tablet? Szemmel látható változásra készül az Apple az új iparági pletyka szerint

Legális buszsávozás - több kiemelt sportrendezvény autói is előzhetik hamarosan a fővárosi forgalmat

Legális buszsávozás - több kiemelt sportrendezvény autói is előzhetik hamarosan a fővárosi forgalmat

Direktben nem mondják ki, de arra utalgat a kormánymédia, hogy a Partizán terjesztette a száj- és körömfájást

Direktben nem mondják ki, de arra utalgat a kormánymédia, hogy a Partizán terjesztette a száj- és körömfájást

A Harvard tudósai megtalálták a legjobb étrendet az egészséges öregedéshez

A Harvard tudósai megtalálták a legjobb étrendet az egészséges öregedéshez