szerző:
Kovács Andrea (hvg.hu)
Tetszett a cikk?

„Az internet is utat nyithat Isten felé.” – nyilatkozta nemrég John Patrick Foley érsek, a Társadalmi Kommunikáció Pápai Tanácsának elnöke. A keresztények és egyházaik is haladnak korral. Felekezetre való tekintet nélkül.

„A kommunikáció az egyház egyik lételeme” - olvasható a Társadalmi Kommunikáció Pápai Tanácsának állásfoglalásában, amely az egyház és az internet kapcsolatát igyekezett értelmezni 2002-ben. Az egyházi vezetők hosszú ideje tisztában vannak azzal, hogy tudatosan kell használniuk a médiumokat. A televízió és a rádió évtizedek óta része a keresztény hitéletnek, és ma már a világháló is fontos és aktív tényezője az egyházi kommunikációnak. A „számtalan” szó használata nem slendriánság, másként ugyanis nehéz lenne érzékeltetni, hogy keresztény rádió, televízió és honlap után keresgélve mennyi lehetőségre akad az érdeklődő.

Benne vagyunk a tévében!

„A Híradón és a Telesporton kívül csak a vallási műsorok maradtak talpon a Magyar Televízióban” – nyilatkozta nemrég Csiszér Ferenc, a műsorok főszerkesztője abból az alkalomból, hogy a Vallási és egyházi műsorok szerkesztősége 15 éves fennállását ünnepelte. Ezek a műsorok kaptak némi konkurenciát a PAX TV megjelenésével.  A közszolgálati médiumoknál előírtnál többet mutató magántulajdonú csatorna 2001 decemberében kezdte meg a műsorszórást. A csatorna vallástörténeti és ismeretterjesztő adóként definiálja önmagát, amelyen gyakran koncertközvetítések, portréfilmek, játékfilmek kerülnek képernyőre. A televízió nyugati-típusú felhasználója Magyarországon a Hit Gyülekezete. Az ATV-n sugárzott Vidám Vasárnap nem a köztévéből jól ismert miseközvetítések hangulatát idézi, sokkal inkább az amerikai csatornák újvilágába kalauzol el. Zene, tánc, olvasói levelek és nyereményjáték van a programban.

A média keresztény honfoglalói amerikaiak. Az Egyesült Államokban az ötvenes évek közepétől rögzítettek és tűztek műsorra istentiszteleteket. Ezek olyan sikeressé váltak, hogy Oral Roberts, az első tv-prédikátor rövid időn belül televíziós hálózatot hozhatott létre, amelyet eleinte fenntartásokkal fogadtak az egyházak. Később azonban enyhült ellenérzésük, arról nem is beszélve, hogy kitűnő üzleti vállalkozásnak is bizonyultak a műsorok. Az 1961-től futó tévéállomás Christian Broadcasting Network (CBN) néhány évvel később azonban váltani kényszerült,  változtatott műsorstruktúráján, és hollywoodi sztárokkal színesítette szórakoztató műsorait. „Isten munkáját ki kell szabadítani a vasárnap reggeli vallási gettóból” – ismételgette Oral.

A hetvenes-nyolcvanas évekre a televíziós evangélisták új generációja nőtt fel a tengerentúlon, valamint a technika és gazdaság fejlődésének köszönhetően egyre több emberhez juthattak el a műsorok. A prédikátorok jelszavai az elérhető siker és bőség fogalmai köré csoportosultak, és ez rövid időn belül újra népszerűvé tette a nézőszám csökkenéssel küzdő műfajt. További csatornák indultak, amelyek közül néhány dollármilliárdos vállalkozássá nőtte ki magát.

Szól a rádió

A keresztény rádiók, illetve rádiós műsorok természetüknél fogva nem futhatnak be akkora ívet, mint képernyős társaik. Világszerte számtalan kicsi és országos adót hallgathanak a hívők. A legismertebb minden bizonnyal a Vatikáni Rádió, amely 1931-ben kezdett el sugározni, kilenc nyelven. Magyarul először 1939-ben lehetett hallani. Ma a pápai adó 40 nyelven szól a katolikusokhoz.
 
A világ legnagyobb keresztény rádióadója a Trans World Radio (TWR), amely 180 nyelven sugároz. Az 1952-ben, Spanyolországban alapított non-profit adó célja, hogy - mint fogalmaznak - "a Jézus Krisztusról szóló örömhírrel a tömegkommunikációs eszközök segítségével érje el emberiséget”. (A TWR magyar társzervezete a Magyar Evangéliumi Rádió, amely online is hallgatható.)

Negyedórás rádióműsorral kezdte az egyik dél-amerikai egyház a médiaszereplést, ma már azonban médiabirodalommá nőtte ki magát a keresztény vállalkozás. Magazinműsorokkal, hitéleti talk-show-kal, interaktív politikai fórumokkal alkalmazkodik a brazil televízió a hívők-nézők igényeihez. Azóta az IURD (Igreja Universal de Reino de Deus – Isten Országának Egyetemes Egyháza) szélesítette kínálatát: foci VB-t és olimpiát közvetített élőben.

A templom egere (Oldaltörés)

A hívek elérésének újabb csatornájáról, az internetről II. János Pál 2002-ben a Tömegkommunikáció világnapján szólt pro és kontra. A néhai pápa akkor felismerte és elismerte, hogy az evangelizációban fontos segítőtárs lehet a háló, mára pedig már rengeteg honlapra akadhat a szörfölő katolikus hívő. A legnépszerűbb a napi tízmilliós oldalletöltést produkáló vatican.va, amelynek megalkotója és már tíz éve üzemeltetője Judith Zoebelein nővér. A honlap spritus rectora úgy véli, hogy sevillai Szent Izidor (az első enciklopédiát készítője), akit II. János Pál az internet védőszentjévé választott, nagyban segíti munkáját. Gábriel, Mihály és Rafael – a nevek már nem csak az arkangyalokat, de a három fő szervert is jelölnek a Vatikánban.

Az első Keresztény Internet Konferenciát 1996-ban rendezték meg. Azóta egyre többen vélik úgy - az egyházon belül is -, hogy a lelkigondozásban, a kapcsolattartásban és az Evangélium hirdetésében is hasznos (avagy egyenesen nélkülözhetetlen) eszköz a világháló. A legfiatalabbakat színes online játékok és mesék segítik a Biblia értelmezését, az idősebbek pedig olyan oldalakat hoznak létre, mint az olasz fiatalok kreálta első interaktív katolikus webtévé, a Papaboys TV. Az ifjú felnőttek nemcsak társat, de állást is kereshetnek a keresztény ihletettségű oldalakon. A fórumokban, chatelve, határon belül és határon túl is megvitathatják egymással a homoszexuálisok házasodásának kérdését, a Rózsafüzér napi jelentését és mérlegelhetnek: teremtés vagy evolúció működteti a földi életet. Egy német egyházi oldalon a Bundesliga meccsek eredményeit is megtippelheti az odalátogató. Egy másik honlapon szavazni is lehetett arra, hogy a hét fő bűn közül melyiket tartják a látogatók a legsúlyosabbnak (ott jártamkor a harag vezetett).

A keresztény hívek virtuális üzletelése is virul, főként a tengerentúlon találkozhatunk meglepő ajánlatokkal. Rendelhetünk feliratos pólót – az ajánlkozó cég szlogenje: Jézus keresztet vitt a hátán, és Te? Emellett jogtiszta és "megáldott" logót is lehet vásárolni, ha valaki honlapot tervez a felekezetének.  Sokhelyütt üzletnyitásra buzdítják egymást a hívek. Könyv, videó, CD, DVD pedig mindenütt kapható.

A keresztény kommunikációs szubkultúra saját médiumokon túl hírügynökségeket és keresztény internetes keresőket is a magáénak tudhat. Az egyházak igyekeznek figyelni az új évezred emberének igényeire, és szakembereket képeznek, konferenciákat tartanak a hatékonyabb kommunikáció érdekében. A keresztény egyház és a keresztény hívők új generációja egyaránt jól ismeri és (inter)aktívan használja a kommunikációs csatornákat.

hvg.hu Tech

Katolikus világháló épül

A Sun Microsystems, a Java technológia kifejlesztője és legfőbb támogatója együttműködési megállapodást kötött a Vatikánnal a web alapú irodai alkalmazásokat működtető komplex infrastruktúra kialakításáról.

Hét nap

ÚJ KATOLIKUS RÁDIÓ

Hét évre szóló műsorszolgáltatási jogosultságot kapott a Magyar Katolikus Rádió Rt.

Világ

A francia katolikus egyház mélyen elítéli a Passiót

A Passió durva képi megfogalmazása Jézus személyiségének és üzenetének lényegét fedi el, s szándékától függetlenül alkalmas az antiszemitizmus felerősítésére - áll a katolikus püspöki kar közleményében.

Hét nap

VATIKÁNI KÖNYV A SZEXRŐL

"Minden, amit tudni akartál a szexről, de az egyház (szinte) félt elmondani" - ezzel hirdeti két vatikáni teológus...

MTI Világ

A Vatikán visszautasítja a pápa könyvét ért bírálatokat

Visszautasította Joseph Ratzinger bíboros azokat a bírálatokat, amelyek II. János Pál pápát érték, mert a katolikus egyházfő - a bírálók megfogalmazása szerint - párhuzamot vont új könyvében a holokauszt és a magzatelhajtás között.

Kult

Új-latin szótárt adott ki a vatikáni könyvkiadó

A napokban új-latin szótárt jelentetett meg a vatikáni könyvkiadó. A Lexicon Recentis Latinitatis című kötet 728 oldalon 23 ezer kifejezést sorol fel, s így lehetővé teszi a latin nyelv alkalmazását a XXI. század fogalmaira is.

MTI Világ

A Vatikán mondatott le egy jezsuita főszerkesztőt?

A The New York Times szerint vatikáni nyomásra, közvetve Ratzinger kritikáinak hatására miatt mondott le az America című amerikai római katolikus hetilap főszerkesztője. Thomas Reese amerikai jezsuita páter vitás kérdésekben közölt az egyház álláspontját bíráló cikkeket.

MTI Itthon

Cenzúra a köztévében: az ORTT igazat adott a katolikusoknak

A katolikus egyház Magyar Televízióval szembeni újabb panaszának adott helyt az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) Panaszbizottsága; a grémium szerint a műsorszolgáltató megsértette a törvényi előírásokat azzal, hogy vallási műsorában nem adott helyt a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) népszavazással kapcsolatos felhívásának.

Hatalmas változás jöhet az olcsóbb számítógépeknél – amelyikbe bekerül ez a lapka, az hasíthat

Hatalmas változás jöhet az olcsóbb számítógépeknél – amelyikbe bekerül ez a lapka, az hasíthat

Éles szemű netezők szerint Tom Holland eljegyezhette Zendayát

Éles szemű netezők szerint Tom Holland eljegyezhette Zendayát

Idén őszre ígérték, hogy átadják Rákosrendezőt az arab beruházóknak, de várhatóan csak 2027-ben kezdődhet az építkezés

Idén őszre ígérték, hogy átadják Rákosrendezőt az arab beruházóknak, de várhatóan csak 2027-ben kezdődhet az építkezés

Zárkatársa brutális összeverése miatt újra bíróság elé állították a Teréz körúti robbantót

Zárkatársa brutális összeverése miatt újra bíróság elé állították a Teréz körúti robbantót