hvg.hu: A szocialista politikusokra talán kevéssé jellemző az, ahogyan Ön odafigyel az öltözködésre. Mit gondol, miért van ez a különbség?
Szekeres Imre: Köszönöm a bókot. Igen, figyelek az öltözködésre, de meggyőződésem, hogy párttársaim is. Nem látok itt alapvető különbséget.
hvg.hu: Hogyan jellemezné a saját stílusát?
© mszp.hu |
Sz. I.: A koromhoz illő mértékben modern. Szeretem a sportosan elegáns ruhát.
hvg.hu: Mennyire drága holmikat visel és hol vásárol szívesen?
Sz. I.: Egy ruha esetében sem elsősorban az ár, vagy a márka számít. Fontosabb számomra az igényesség vagyis a jó minőségű anyag és a megfelelő szabás, de az is, hogy kényelmes legyen. Találtam ilyet, ezért tizenegy éve ugyanazon a helyen, egy olasz ruhákat forgalmazó boltban vásárolok.
hvg.: Önt érdeklik a ruhák, vagy egyszerűen csak a pozíciójával járó kötelességnek érzi, hogy elegáns legyen?
Sz. I.: Kötelességből elegáns – szerintem ilyen nincs. Az elegancia a személyiségből fakad, viselkedésben mutatkozik. Ezt a ruha csak kiegészíti, aláhúzza, vagy nem. Egyébként pozíciómnál fogva gyakran olyan rendezvényeken veszek részt, ahol a protokoll írja elő az öltözködést. Igen, érdekel a divat, mert az öltözködés ugyanúgy a kultúra része, mint az irodalom, a tánc, a színház stb.
hvg.hu: Már a rendszerváltás előtt is elegáns volt, vagy hosszú évek alatt finomodott az ízlése?
Sz. I.: Sohasem arra törekedtem, hogy kitűnjek az öltözködésemmel, inkább a viselkedésemmel, vagy a munkámmal próbáltam. Ami az ízlésemet illeti, az alapértékeiben nem változik.
hvg.hu: Van-e hivatalos stílustanácsadója? Ha igen, szabad tudni, ki az? Ha nincs, akkor ki segít kiválasztani a megfelelő holmikat?
Sz. I.: Igen, van hivatalos stílustanácsadóm, és ez a feleségem. Jó az ízlése. Komolyra fordítva a szót, hivatalos programjaim előtt egyeztetni szoktam a protokollfőnökömmel és a kommunikációs tanácsadóimmal.
© AP |
hvg.hu: Mi alapján dönti el, hogy egy hivatalos programon öltönyben, vagy bőrdzsekiben jelenik meg – mindkét változatra találtam képet az interneten. Megengedhető-e, hogy a honvédelmi miniszter hivatalos programon ennyire hétköznapian öltözzön fel?
Sz. I.: Tudatosak a döntéseim az öltözködésben is. Honvédelmi miniszterként gyakran veszek részt „terepen” tartott programokon, gyakorlatokon. Az ilyen alkalmakhoz, úgy vélem, megfelelőbb egy hétköznapibb, sportosabb öltözet, mondjuk egy bőrdzseki, mint egy öltöny.
hvg.hu: Van-e bármilyen hatással Önre, hogy honvédelmi miniszterként egy alapvetően egyenruhás szervezet élén áll? Kedveli az uniformist?
Sz. I.: Tisztelem az egyenruhát és azt, amit jelképez. Tetszik, hogy ma már jobban megtervezettek a katonák öltözékei: minden alkalomhoz megvan az ahhoz illő egyenruha-változat, azonban miniszteri kinevezésem nem változtatta meg az öltözködési stílusomat.
hvg.hu: A hivatalos képei alapján szívesen fotózkodik ingujjban, sőt néha nyakkendő nélkül is. Ennek van-e valamilyen kommunikációs üzenete?
Sz. I.: Mindennek van kommunikációs üzenete, ennek is, ez azonban nem a fotósnak szól, hanem azoknak az embereknek, akikkel találkozom. Tiszteletet szeretnék jelezni, de közelséget, közvetlenséget is. Nem vagyok a mesterséges, merev távolságtartás híve, sem miniszterként, sem politikusként.
hvg.: Ön sokat sportol, olyankor milyen típusú ruhákat visel?
Sz. I.: A kényelem és a célszerűség az elsődleges szempont sportoláskor.
hvg.hu: Az ilyen sportos alkalmakkor időnként lengébb holmikban is lencsevégre kapják. Mennyire szégyenlős, nem zavarják az ilyen fotók?
Sz. I.: Miért lennék szégyenlős. De nem vagyok sztár, úgyhogy utánam nem szoktak leskelődni a fotósok.
Kádár Mónika