Tetszett a cikk?

Összekuszálódtak a frontvonalak az egészségügyben: miközben az ideológiai érvek egyre puhulnak, a rivális vállalkozások minden követ megmozgatnak igazuk érvényesítésére. Az 1300 ágyas szombathelyi kórház körül dúló presztízsharc akár az ágazat privatizálásának erőpróbájaként is felfogható.

Miért írta ki "fű alatt" a labortendert a szombathelyi Markusovszky Kórház? - ezt firtatta május végén egy Vas megyei közéleti internetes hírportál. A válasszal sem maradt adós, igaz, pusztán a "közvélekedést" idézte, amikor azt írta, hogy így az országgyűlési választások két fordulója között a figyelem előteréből kikerülve nyerhette volna el a megbízást a Diagon Kft. Vagyis az a vállalkozás, amely nem túl távoli áttétekkel kapcsolatba hozható a tavaly az önkormányzat által kezdeményezett, majd a Fidesz legfelső körei által leállított szombathelyi kórház-privatizációs kísérlettel. A hírportál felvetésének apró bakija, hogy a titkosnak korántsem tekinthető Közbeszerzési Értesítőben éppenséggel május 10-ei dátummal - két héttel a második választási forduló után - jelent meg a labortender, amely a jelek szerint felkeltette egyesek gyanúját.

A még csak helyi hullámokat vető ügy tanulságai mindenképpen túlmutatnak a megye határain, s nem elsősorban politikai felhangjai miatt. A közbeszerzési ajánlatkéréssel a megyei tulajdonban lévő Markusovszky Kórház három évre keres olyan beszállítókat, akik-amelyek megfelelő berendezéssel és laborvegyszerekkel látnák el az intézményt, évi mintegy 140 millió forintért. A feltételek megfogalmazásában nyitott felhívás - vagyis szakmai szempontból nem gyanítható benne semmiféle részrehajlás - egyetlen szépséghibája, hogy többéves késéssel jelent meg. Ennek okai 2000 októberéig nyúlnak vissza, amikor a szombathelyi kórházat egy hosszan elhúzódó és a tervezett összeg dupláját, több mint 1,5 milliárd forintot felemésztő nagyberuházás - egy új onkológiai tömb kivitelezése - teljesen kivéreztette.

Az akkoriban mintegy 600-800 millió forintos hiánnyal küszködő, mára viszont stabil gazdálkodási tartalékot is felmutatni képes kórház hat évvel ezelőtt az intézeti gyógyszertár teljes felújítására és a szükséges medicinák beszállítására keresett befektetőt. S meg is találta a Pharmadose Kft. személyében, amely 100 millió forintot fizetett a kórháznak a bérleti jogért, és ugyanannyit fektetett be a patika korszerűsítésébe. Csakhogy a kórházzal megkötött szerződése a gyógyszerek beszerzésén kívül már a laborvegyszerekre is kiterjedt, ami a közbeszerzési pályázatban nem szerepelt. Sőt utóbb már a laborműszerek bérbevételét is a Pharmadose "versenyeztette", így kerültek a Diagnosticum Rt. és a Roche automatái a Markusovszkyba. "Alig vártuk, hogy januárban lejárjon a patikára kötött szerződés, és olcsóbb gyógyszerbeszerzési forrásokat találjunk. Ám a laborberendezések bérlete még mindig köt bennünket. Igaz, ez nem nagy összeg, a jelentős hasznot inkább a vegyszerek árában realizálja a szállító. Ezért kerestük a módját, hogy megszabaduljunk ettől a tehertől, ami a labor működését évek óta veszteségessé teszi" - adott betekintést az árképzés boszorkánykonyhájába Lakner László főigazgató, aki kinevezésekor, 2001 nyarán belecsöppent ebbe a helyzetbe, amelytől most szabadulna.

A Fővárosi Bíróság (FB) gazdasági kollégiumának ítélete is megerősítette az idei év elején, hogy nem volt minden rendben a Pharmadose Kft. és a kórház egyezségével. Igazat adott ugyanis a felperes - a hazai laborpiac egyharmadát uraló - Diagon Kft.-nek, és első fokon jogellenesnek mondta azt a szerződést, amely a piaci versenytársak megkerülésével a közbeszerzésben meghirdetett gyógyszerek szállításán kívül a laborvegyszerekre is kiterjedt. A FB ítéletének érdekessége, hogy felülírta azt az ugyanebben az ügyben 2003-ban született bírósági döntést, amely kétségbe vonta a felperes "kereshetőségi" jogát. Mivel a Diagon 2000-ben nem is pályázott a kórház által kiírt közbeszerzésre, az utóbb történtekhez sincs semmi köze - érvelt a bíróság -, és ezek után már nem is vizsgálta a kifogásolt eljárást.

Presztízsharc dúl (Oldaltörés)



"Számomra érthetetlen módon itt presztízsharc dúl a laborpiac kétségkívül legnagyobb hazai szereplői között a Markusovszky megszerzéséért, amit a szóban forgó, megszerezhető, évi 140 millió forint körüli árbevétel önmagában nem is indokol" - értetlenkedik a főigazgató. Mindenesetre a közbeszerzési kiírás híre önmagában 10-20 százalék árengedményre sarkallta a házon belüli pozícióikat védő Diagnosticumot és a Roche-t, amelyek azonban lapzártánkig nem vásárolták meg az újabb pályázáshoz szükséges dokumentációt. Ugyanakkor a nyilvánvalóan gazdasági érdekek mentén szerveződő alkuk politikai köntöst öltöttek: a megyei önkormányzatot vezető Polgári Együttműködés Frakció háromfős MDF-legénysége máris sajtótájékoztatón sürgette, pártjuk országos politikájának megfelelően, a korrupció leállítását és az "ügy" kivizsgálására ad hoc bizottság létrehozását. A megyei önkormányzat közbeszerzési bizottsága pedig arra szólította fel a kórházat, vonja vissza a szerintük "törvénytelenül" kiírt labortendert, mert ez az ő kompetenciájukba tartozik. Markó Péter, a Vas megyei önkormányzat fideszes elnöke viszont arra kérte a bizottságot, hogy pusztán formai okból - mármint hogy kinek a neve alatt jelent meg a kiírás - ne csáklyázzák meg a már amúgy is késésben lévő beszerzést.

Lapzártánkkor a közbeszerzési bizottság visszavonulni látszott, múlt pénteki ülésének napirendjéről le is vette a kérdést. "Valóban újra kellene gondolni a megye közbeszerzési szabályzatát, annak fényében, hogy az évi 9 milliárd forint bevétellel rendelkező kórház a saját büdzséje terhére kérhet-e szállítói, vállalkozói ajánlatot" - vont le egy újabb közérdekű tanulságot a vitából Markó. A HVG információi szerint egy neves közbeszerzési szakértő véleménye azt támasztja alá, hogy sem a pályáztatás, sem pedig a választás joga nem vonható el a kórháztól.

Markó Péter, aki bár fegyelmezett párttagként tavaly visszavonta szándékát, hogy a Markusovszky működtetésébe magánvállalkozást vonjanak be - mint a szomszédos Körmenden megtörtént (HVG, 2005. augusztus 13.) -, a HVG kérdésére elmondta: változatlanul elkerülhetetlennek tartja a tőkebevonást. Bár a Markusovszky ma már Nyugat-Dunántúl legjobban felszerelt kórháza; a sürgősségi tömb 2,4 milliárd forintos beruházása állami céltámogatással most folyik, s a megye az elmúlt öt évben mintegy 450 millió forintot áldozott szűkös forrásaiból a gyógyító intézmény fejlesztésére. "Amit saját erőből el lehetett érni, azt elértük. A továbblépéshez legalább 12 milliárd forintos fejlesztés kell, ami gazdálkodásiforma-váltás nélkül elképzelhetetlen. A megye és a város betegeinek erre van szükségük, márpedig a vitában róluk esik a legkevesebb szó" - ragaszkodott rebellis nézeteihez Markó.

GÁTI JÚLIA

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Sok férfiasság, kevés haj

A haj nemcsak a szépség egyik összetevője, hanem a szexuális vonzerő bevetésénél is nélkülözhetetlen. De mi van, ha hullani kezd? Egyeseknek tragédia, mások szerint ez az élet rendje. Jó, tudni, hogy a kopasz ember a legpotensebb.

Plázs

A fertőzött tűktől védenék az egészségügyi dolgozókat

Európában évente mintegy egymillió dolgozó sérül meg használt injekciós tűtől, főként az egészségügyben. Az ilyen balesetek súlyos következményekkel járhatnak, akár HIV-, hepatitis B- vagy C-fertőzéssel is. Az EP szakbizottsága uniós jogalkotással is erősítené a veszélynek kitettek védelmét.

MTI Plázs

AIDS: 25 év alatt 25 millió halott

Huszonöt évvel ezelőtt fedezték fel az AIDS-vírust, amely azóta 65 millió embert fertőzött meg 25 millió beteg halálát okozva, és napjainkban is folyamatosan terjed.

Plázs

Több-biztosítós egészségügyi modellek

Európa számos országában több egészségbiztosító közül választhatnak az állampolgárok. De az idehaza liberális mintának tekintett holland, az osztrák, a cseh és a német egészségbiztosítási rendszer is állandó kiigazításra szorul.

Vélemény

Átoperálja Molnár az egészségügyet?

Orvosi hasonlattal élve: a társadalombiztosítás, kórház-és rendelőfinanszírozás átoperálása rizikós, de a jelenlegi állóvíz meghagyása esetén a “páciens” halálára nagy értékű fogadásokat köthetünk. Jó, hogy Molnár Lajos, a leendő Gyurcsány-kabinet egészségügyért felelős tagja nem az a konfliktuskerülő típus.