szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A budapesti V. kerületi önkormányzat - elsőként az országban - úgy döntött, hogy ingyen biztosítja a méhnyakrák kialakulásáért felelős humán papillómavírus (HPV) elleni védőoltást, amelyet három alkalommal adnak be. Az oltássorozat egyébként kilencvenezer forintba kerül.

Húsz fiatalt oltottak be a Belváros-Lipótváros Önkormányzat által ingyen biztosított méhnyakrák elleni védőoltással csütörtök délután az V. kerületi Gyermek háziorvosi rendelőben. Minden 18 év alatti V. kerületi fiatal, aki igényli, háziorvosánál kérheti a védőoltást, amelynek költségét az önkormányzat állja - mondta Rogán Antal, az V. kerület polgármestere.
   
A belvárosi önkormányzat erre harmincmillió forintos forrást különített el, továbbá készen áll arra, hogy nagyobb igény esetén további pénzt biztosítson a védőoltások költségeire. A kerületben eddig 170 gyermek jelentkezett a méhnyakrák elleni oltásra, számuk egyre nő. A kerületben mintegy ezer fiatalt érint a kezdeményezés. Rogán Antal hangsúlyozta, hogy folyamatos, rendszeres, nem egy alkalomra szóló akcióról van szó, hanem a következő években is biztosítani kívánják a védőoltás költségeit. 
   
Fontosnak tartja a betegségmegelőzést, hiszen egyik ismerőse méhnyakrákban halt meg, ezért vitte el gyermekét a rendelőbe - mondta az oltóhelyen az egyik édesanya.
    
A méhnyakrák kialakulását 99,7 százalékban a humán papillómavírus okozza. Az oltóanyag egyidejűleg biztosít közel száz százalékos védelmet négy vírustípus által előidézett méhnyakrák, és a világszerte leggyakrabban előforduló, szexuális érintkezéssel terjedő nemi szervi szemölcsök ellen. A vakcina elsősorban a még szexuális életet nem élő serdülőknek javasolt, de hatékony a 16-26 év közötti lányok és asszonyok esetében is. Tekintve, hogy a vírus hordozói férfiak is lehetnek, akiknél a HPV pénisz- és végbélrákot okozhat, 9-15 éves fiúk is beolthatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Kikre leselkedik az alattomos Chlamydia?

A Chlamydia az egyik leggyakoribb, ám legkevésbé kezelt szexuális úton terjedő megbetegedés. Mivel a nők 70, a férfiak 50 százalékánál rejtőzködik, jobb, ha tisztába vagyunk a tünetekkel. Hogyan előzhető meg a fertőzés, illetve milyen kezelések segítenek, ha már megtörtént a baj?

Hét nap

Oltás méhnyakrák ellen

Slágeroltásnak ígérkezik - legalábbis a tehetős országokban - az a méhnyakrák elleni vakcina, amely már a hazai...

MTI Plázs

Itt az első méhnyakrák elleni HPV-centrum

Szerdán nyílik meg Magyarország első HPV-centruma a budapesti Semmelweis Egyetem II-es számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján. A centrum célja, hogy csökkentsék a méhnyakrák előfordulását.

MTI Plázs

Méhnyakrák elleni oltás kellene a 9-14 éveseknek

A Nőgyógyászati Szakmai Kollégium azt javasolja, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 90 százalékban támogassa a méhnyakrák elleni védőoltást a 9-14 éves korosztálynál - tudatta a Szülészeti és Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság.