szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Évente mintegy nyolcezren halnak meg tüdőrákban hazánkban – a halálozási adat évek óta nagyjából állandó. Korábban a férfiak körében volt gyakoribb ez a dagantos megbetegedés, mostanra változott a helyzet, ma kétszer annyi nő hal meg tüdőrákban, mint húsz évvel korábban.

Az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet adatai szerint 2005-ben 7571 légcső-, vagy hörgőrák miatti haláleset fordult elő, az adott évben 2235 nő halt meg tüdőrákban, ami kétszer több, mint a 20 évvel korábbi adat. A tüdődaganat nők közötti terjedéséért elsősorban a dohányzás tehető felelőssé. A tizenévesek között nagyjából ugyanannyi vagy még több a dohányos lány, mint a fiú. Negyvenéves kor alatt több nő lesz tüdőrákos, mint férfi. Egyesek szerint a nagyobb női esendőségben a dohányzás mellett a női nemi hormonok, az ösztrogének is szerepet játszhatnak - olvasható a tudobeteg.hu oldalon.
 
A tüdőrákos betegeknek akkor van a legnagyobb esélyük a túlélésre, ha korán, lehetőleg még a panaszmentes szakaszban derül fény a problémára. A legtöbb korai stádiumú, így nagyobb eséllyel kezelhető, esetleg gyógyítható tüdőrákos megbetegedést – minden évben közel kétezer esetet – a tbc elleni küzdelem jegyében szervezett szűrések során sikerül felfedezni.
 
A szűrési fegyelem lazulásával azonban jelentősen csökkent a szűréssel még panaszmentes állapotban kiemelt rákos esetek aránya. Míg az 1980-as évekig a daganatos betegek több mint felét a tüdőszűrésen készült felvétel elemzése során diagnosztizálták a szakemberek, addig ma már az esetek alig harmadára derül fény - még panaszmentes állapotban - szűréssel.
 
A tüdőrák korai felfedezését tovább nehezíti a kötelező tbc-szűrések ritkulása. Egy bizonyos előfordulási gyakoriság figyelembevétele miatt ma már csak Budapesten, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben rendelik el a kötelező szűrést, a többi megyében választható, ajánlott és vizitdíjköteles lett a vizsgálat. Nyilván nem véletlen, hogy a kötelezően szűrő területeken az országos átlag felett van a szűréssel kiemelt tüdőrákos betegek aránya – a legnagyobb értékben (42 százalékban) Jász-Nagykun-Szolnok megyében. Míg tíz tüdőrákos betegből itt hármat sikerül megoperálni, addig országosan csak kettőt – holott a legnagyobb túlélési esélyük az operált betegeknek van.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Heves zivatarokban kilyukadhat a tüdőnk

Heves zivatarok idején lényegesen többször fordul elő, hogy egyes emberek tüdeje - minden előzmény nélkül - kilyukad, és akár életveszélyt okozó légmell alakul ki náluk - állítják olasz kutatók kórházak betegfelvételi adatainak statisztikai elemzése eredményeként.

MTI Plázs

Tüdő- és mellrákban halnak meg a legtöbben

Magyarországon az összes haláleset egynegyedét még mindig a daganatos betegségek okozzák, a legtöbben tüdőrákban és mellrákban halnak meg - derül ki az Egészségügyi Minisztérium jelentéséből.

MTI Plázs

Új módszer a tüdőrák kiszűrésére, csak lélegezni kell

Onkológus szakemberek várakozása szerint egyes rákfajták diagnosztizálását forradalmasíthatja egy új vizsgálati eljárás, amely a kilégzéskor kifújt levegő elemzésére alapul. A módszert alkalmasnak tartják a rákszűrésre.

MTI Plázs

Kevés cigarettafüst is tüdőrákot okozhat

A legújabb tudományos vizsgálatok eredménye szerint, egyeseknél már kevés cigarettafüst belégzése is nagymértékben megnövelheti a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Az érintett személyeknél bizonyos genetikai eltérésre derült fény - számolt be a Journal of Clinical Oncology című amerikai szaklap.