szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kézzel sodort cigarettát fogyasztók ugyan kevesebb dohányt szívnak el, de náluk jóval nagyobb a tüdőrák kialakulásának veszélye - állítják norvég kutatók, akik tüdőrákos betegek körében végeztek vizsgálatot.

A kutatás apropója az volt, hogy Norvégiában igen népszerű a gyári cigaretták helyett a saját sodrású. A skandináv országban a sodort cigarettákba vett dohány az összesen vásárolt dohányáruk egyharmadát teszi ki.
 
A "mezítlábas" vagy "talpatlan" cigarettában a füstszűrő hiánya miatt nagyobb a nikotin- és kátránytartalom, ezért veszélyesebb, még akkor is, ha fogyasztója összességében kevesebb dohányt szív el - mutattak rá a norvég kutatók.
 
A kutatásról a tüdőrák világkonferenciáján számoltak be Szöulban. Hasonló eredményre jutottak egy másik kutatás során is, amelyet maguk sodorta cigarettát szívó hispán asszonyok között végeztek az Egyesült Államok délnyugati részén. A tüdőrák - amely az egyik leggyakoribb rákfajta - évente 1,3 millió ember halálát okozza a világon.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A dohányosok gyerekeiben ötször több a nikotin

A dohányzó szülő mellett élő gyerekek vizeletében öt és félszer magasabb a nikotin egyik bomlástermékének (kotinin) koncentrációja, mint a nem dohányzó családban felnövő gyereknél - derül ki egy friss kutatásból.

MTI Karrier

Levonnak a dohányosok és túlsúlyosok fizetéséből

Az egészségügyi költségek csökkentése érdekében az Egyesült Államokban kezd elterjedni egy új szokás a munkáltatók körében: a vállalatok "megcsapolják" azoknak a fizetését, akik dohányoznak, túlsúlyosak, vagy éppenséggel túl magas a vérnyomásuk - számolt be a The Washington Times. Sőt vannak olyan cégek is, amelyek nem vesznek fel dohányosokat.