szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A dohányzás bekapcsol bizonyos géneket, s emiatt még a leszokás után is tüdőrák vagy egyéb betegség alakulhat ki - mutatták ki kanadai kutatók.

A Brit Columbia kanadai szövetségi tartományban működő rákkutatási központ szakemberei kimutatták, hogy bár számos genetikai változás megszűnik, amikor egy valaki leszokik a dohányzásról, bizonyos gének bekapcsolva maradnak éveken át. (Bármely sejtben bármely időpontban a gének mintegy egyötöde van bekapcsolva.)

A kutatók jelenleg ezzel magyarázzák, hogy miért áll fenn a tüdőrák veszélye a leszokás ellenére is. A génállomány károsodása ugyanis a rák egyik fő oka. "Az újonnan diagnosztizált tüdőrákos betegek ötven százaléka exdohányos" - hívták fel a figyelmet a kanadai kutatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Kevés cigarettafüst is tüdőrákot okozhat

A legújabb tudományos vizsgálatok eredménye szerint, egyeseknél már kevés cigarettafüst belégzése is nagymértékben megnövelheti a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Az érintett személyeknél bizonyos genetikai eltérésre derült fény - számolt be a Journal of Clinical Oncology című amerikai szaklap.

MTI Tech

A dohányos nők kétszer gyakrabban kapnak tüdőrákot

A dohányzó nők kétszer akkora valószínűséggel betegszenek meg tüdőrákban, mint a férfiak, közülük azonban az ellenkező nemnél jóval kevesebben halnak bele a betegségbe - állapította meg egy amerikai vizsgálat, amelynek eredményét a Journal of the American Medical Association című amerikai orvostudományi folyóirat közölte legfrissebb számában.

MTI Plázs

A nők hajlamosabbak a tüdőrákra

Évente mintegy nyolcezren halnak meg tüdőrákban hazánkban – a halálozási adat évek óta nagyjából állandó. Korábban a férfiak körében volt gyakoribb ez a dagantos megbetegedés, mostanra változott a helyzet, ma kétszer annyi nő hal meg tüdőrákban, mint húsz évvel korábban.