szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon évek óta a leggyakoribb fertőző betegségnek számít a bárányhimlő, évente nyolcvanezren betegednek meg tőle. Sőt, a bárányhimlős szövődmények és kórházi kezelések száma is folyamtosan nő, miközben mindez védőoltással megelőzhető.

A bárányhimlő-járványok - a megbetegedések száma évek óta a februári-májusi hónapokban tetőzik - megelőzéséért sokat tehetünk az óvodák, a gyermekorvosok és a szülők összefogásával. A bárányhimlőt szinte mindenki ismeri, de a kezelés helyes módjával és a megelőzés lehetőségével kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Szeretnénk elérni, hogy a szülők valós képet kapjanak a betegségről, és ennek alapján dönthessenek arról, hogy élnek-e a megelőzés lehetőségével vagy nem - hangsúlyozza a kezdeményezést magához ragadó Egészséges Ifjúságért Alapítvány, amely országos programot indít az  a megbetegedések megelőzésére és a betegséggel kapcsolatos tévhitek eloszlatására.

Sokan sajnos nincsenek tisztában azzal, hogy a bárányhimlő korántsem ártalmatlan gyermekbetegség. A megbetegedések 10 százalékában jelentkezik szövődmény, és nem lehet előre tudni, kinek lesz súlyos lefolyású a betegsége.

A fertőző gyermekosztályra került súlyos állapotú bárányhimlős betegek szülei nagy meglepetéssel és egyben szomorúan szembesülnek a ténnyel, hogy nagy szenvedést okozó bőr- és lágyrész-fertőzések, vérmérgezés, idegrendszeri problémák is előfordulhatnak a bárányhimlő miatt, és nemcsak az ő gyermeküket érheti ez a csapás. Amikor már késő, kivétel nélkül minden szülő inkább a fertőzés elkerülését választaná.

Csak a 2006-os évben 444 beteget kellett bárányhimlő miatt kórházban kezelni Magyarországon. A komplikációk egy része a helytelen kezeléssel függ össze, de a megfelelő kezelés sem jelent garanciát a szövődmények elkerülésére. A viszketés enyhítésére nem ajánlott rázókeveréket használni, helyette inkább a mentolos hintőport érdemes választani. Ezt is csak vékony rétegben szabad rászórni a kiütésekre. Tévhit, hogy a bárányhimlős beteget nem érheti víz. A bőrt tisztán kell tartani, szappannal és vízzel naponta egyszer-kétszer le kell zuhanyozni. Az ülőfürdő nem javasolt. Törölközéskor a vizet óvatosan kell felitatni a bőrről, vigyázva arra, hogy a hólyagokat ne dörzsöljük le.

A betegség ritkán végzetes kimenetelű, azonban minél idősebb korban kapja el valaki, annál gyakoribbak és súlyosabbak a szövődmények. Gyakori, főleg idősebb korban, hogy a bőrtünetek kialakulása előtt az adott területen fájdalom lép fel. Ennek mértéke változó, van, akinél enyhe égő érzés lép fel, esetleg kínzó viszketés, de előfordulhat olyan fokú fájdalom is, mely vakbélgyulladást, veseköves vagy epeköves rohamot utánoz. Különösen veszélyeztetettek az újszülöttek, a legyengült immunrendszerrel rendelkezők, az öregek és a várandós anyák. Súlyos lefolyású a betegség a fiatal felnőtteknél, viszont ritka, mert gyermekkorban sokan már átestek rajta. Ebben a korban a betegség tovább elhúzódik, mint a gyerekeknél. A teljes gyógyulás négy-hat hét is lehet.

A bárányhimlő átvészelése általában életre szóló védettséggel jár ugyan, de a vírus a szervezetben még évekig lappang, és a szervezet védekezőképességének gyengülésekor övsömör formájában újra jelentkezhet. Védőoltással azonban - jelenleg 6700 forintba kerül - a bárányhimlő  szövődményeivel együtt megelőzhető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!