szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Száztizenegy Alzheimer-kórban szenvedő szülőpár felnőtt gyerekeinek 22 százaléka maga is a betegség érintettje lett - állítják a családi halmozódást vizsgáló amerikai kutatók.

A kockázat az életkor előrehaladtával emelkedik az Archives of Neurology amerikai szaklap márciusi számában megjelent tanulmány szerint. A 60 éven felüli leszármazottak több mint 30 százaléka érintett, a 70 évnél idősebb utódoknak pedig mintegy 42 százaléka Alzheimer-kóros maga is. Azt azonban senki nem tudja, hány személynek érintett mindkét szülője. Az azonban bizonyos, hogy a "baby-boom" generációjában többen vannak.   Korábbi vizsgálatok a 65 évnél idősebb amerikai népesség körében a betegség hattól 13 százalékos előfordulási gyakoriságát találták.
 
Ma még nincs gyógymód a szellemi leépüléssel járó kórra, amelyben világszerte mintegy 26 millió ember szenved.
 
A jelenlegi tanulmányban a diagnózist boncolással és egyéb vizsgálatokkal erősítették meg a kutatók. A vizsgált alzheimeres szülőknek összesen 297 felnőtt kort megért gyereke volt, akik közül 67-nél állapították meg a betegséget. Thomas Bird kutatásvezető, a Washingtoni Egyetem munkatársa elmondta, mennyire kellemetlen volt közölnie velük, hogy kockázatuk három-négyszeres az átlaghoz képest.
 
Sokan azok közül, akiknek mindkét szülője Alzheimer-kórban szenved vagy szenvedett, a kutatási eredmény ismeretében most soron kívül kérik majd kockázatuk megállapítását, vélik a szakemberek.
 
Az orvosok tanácsai gyógymód hiányában jelenleg az életmódra vonatkoznak. A fizikai és szellemi aktivitás fenntartása és a megfelelő táplálkozás bizonyosan hasznos mindenki számára.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Alzheimer-kór: megfejthető a leépülés titka?

Világszerte több millió ember, az európai lakosság 6-7 százaléka szenved az időskori szellemi leépülést leggyakrabban okozó Alzheimer-kórban. A betegség nagyfokú idegsejtpusztulással jár, s a folyamatot ma még csak lassítani lehet. Reményt jelent a genetikai háttér felderítése, amely új alapokra helyezheti a gyógyítást.

Bari Máriusz Tech

Agysokkal vagy sisakkal gyógyítható az Alzheimer?

Egymással egyidőben az Alzheimer-kór két lehetséges kezelési módszeréről is beszámoltak: a sunderlandi egyetem kutatói egy infravörös fénnyel működő sisakot állítottak elő, míg kanadai fejlesztők az agy mélyebb rétegeinek elektromos stimulációjára szavaznak, igaz, erre krónikus testsúlykezelés közben jöttek rá, számolt be a BBC News.

MTI Plázs

Vérteszttel korán kimutatható az Alzheimer-kór

Hat évvel az Alzheimer-kór tüneteinek megjelenése előtt képes kiszűrni a potenciális betegeket az amerikai tudósok által kifejlesztett vérteszt – a Stanfordi Egyetem kutatói eredményeiket a Nature Medicine című tekintélyes szaklapban publikálták.

MTI Plázs

Alzheimer-kór: genetikai mutációk után kutatnak

Az Alzheimer-kór a rohamosan elöregedő társadalomban óriási feladatok elé állítja az orvostudományt. Brit tudósok bejelentették, hogy az eddigi legnagyobb szabású géntanulmányba kezdtek, amelynek segítségével szeretnék feltérképezni, mely gének felelősek a rettegett betegség kialakulásáért.

hvg.hu Plázs

A cukorbetegség egyik formája az Alzheimer-kór?

Egy új kutatás eredményei alátámasztják azt az elméletet, miszerint az Alzheimer-kór nem más, mint a cukorbetegség egyik formája. A szellemi leépüléssel járó betegségnél az agy ugyanis nem jut elég inzulinhoz.