szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A hepatitisz C és B esetek száma csökkent, a zsírmájas megbetegedések száma azonban továbbra is stabil (függetlenül attól, hogy alkoholizmus következtében, vagy anélkül alakult ki a betegség) - hangzott el az Európai Májkutatási Egyesület (EASL) éves gyűlésén.

A hepatológusok (májspecialisták) rengeteg különböző akut és krónikus megbetegedést ismernek és tanulmányoznak jelenleg is. Az akut májbetegségek leggyakrabban fertőzések és gyulladások, valamint gyógyszerek és a túlzott alkoholfogyasztás miatt alakulnak ki. A leggyakoribb májbetegségek - amelyek gyakran akut formájukból alakulnak krónikussá - az alkoholos máj, a hepatitisz C és B valamint a nem-alkoholos zsírmáj (NAFLD).

A betegségek krónikussá válása legtöbbször a gyógykezelés sikertelensége, illetve az akut betegség lévén létrejött májkárosodás miatt történik. A cirózis-amely a májsejtek elhalását, valamint a májműködés súlyos zavarát jelent i- a krónikus májbetegségek utolsó stádiumát jelenti. A cirózis csak részben visszafordítható, de kezeléssel sikerülhet megállítani, illetve lelassítani a máj elhalásának folyamatát. Amikor a májfunkciókban helyrehozhatatlan károsodások állnak be, máj-transzplantációra van szükség. A cirózis jelentősen növeli a hepatocelluláris karcinóma (HCC, a máj sejtjeinek elrákosodása) kialakulásának esélyeit.

Becslések szerint jelenleg 10 millió hepatitisz fertőzött él Európában, akik közül 8 millióan a vírus C variánsát hordozzák. Bár a statisztikák országonként eltérőek a hepatitisz C vírus tehető felelőssé a legtöbb cirózisos és HCC megbetegedésért. Az alkoholos májbetegség Kelet- és Nyugat-Európában is egyre növekvő problémát jelent, főleg az életmódbeli változások miatt. Egyre gyakoribb ugyanis a nők és kamaszok alkoholfogyasztása (a közelmúltig a túlzott alkoholfogyasztás csak a felnőtt férfiak körében okozott komolyabb problémákat).

A hepatitisz C után az alkoholos máj a leggyakoribb ok a májátültetésre. A nem-alkoholos zsírmáj legtöbbször inzulin-rezisztencia, kettestípusú cukorbetegség, elhízás és anyagcsere-zavar következtében jön létre. Ebben a májbetegségben Európában a felnőtt lakosság 3-24 százaléka szenved (országonként változó).

A fokozott megelőzés, és a diagnosztikai, valamint kezelési eljárások fejlődése ellenére a májbetegségek kezelésének költségei továbbra is igen magasak, a betegségek nagy arányú előfordulása, és az életveszélyes szövődmények kialakulása miatt.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

2007-es adatok: a méhnyak-, gyomor- és májrák a leggyakoribb

Összesen mintegy 7,6 millió ember hal meg az idén világszerte a rák különböző típusaiban - közölte hétfőn az Amerikai Rákellenes Társaság. A dohányzással erősen összefüggő tüdőrák önmagában 975 ezer férfi és 376 ezer nő életének vet véget 2007-ben.

MTI Plázs

A rendszeres kávézás véd a májrák ellen

A rendszeres kávéfogyasztás csökkenti a májrák kockázatát - mutatták ki európai és japán kutatók. Összességében az derült ki, hogy a kávéfogyasztóknál 41 százalékkal kisebb az esélye a májrák kialakulásának, mint azoknál, akik sosem isznak kávét.

MTI Plázs

Hogyan előzzük meg a hepatitiszt?

Az utazási főszezon veszélyei között nem lebecsülendő a hepatitisz A és B (fertőző májgyulladás), amely a világon a tíz legelterjedtebb fertőző betegség közé tartozik. Védőoltással azonban könnyű a megelőzés.