szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A sérült DNS kijavításáért felelős egyik fehérje lehet az a láncszem, amely magyarázatot ad arra, miként okoz tüdőrákot a dohányzás - közölték amerikai kutatók.

A cigarettafüstnek kitett tüdősejtek kevesebbet termelnek a FANCD2 jelű fehérjéből, állapították meg az oregoni egyetem rákkutató intézetének munkatársai. Az említett fehérje nélkül a sérült DNS ellenőrizetlen osztódásra késztheti a sejteket, ahelyett, hogy programozottan elpusztítanák magukat. 

A British Journal of Cancer szakfolyóiratban közzétett tanulmány a tüdőrák jobb kezelési módjához vezethet. A tüdőrák világszerte vezető ok a rákos halálozások között, évente 1 millió embert öl meg, a tüdőrákos páciensek mindössze 15 százaléka él öt évnél tovább. 

"A megállapítások mutatják, mennyire fontos szerepet játszik a FANCD2 a tüdősejtek cigarettafüst elleni védelmében, és megmagyarázhatják, miért annyira toxikus a cigarettafüst e sejtekre" - mondta Laura Hays, a tanulmány egyik szerzője.

Bár más fehérjék is közrejátszanak ebben a folyamatban, a FANCD2-nek kiemelten nagy szerepe van a sejtek toxikus hatások elleni védekezésében. A FANCD2 annak a fehérjecsaládnak a tagja, amely egy örökletes állapotban, az úgynevezett Fanconi-vérszegénységben is szerepet játszik. Az ettől szenvedő emberekben nagyon alacsony az említett fehérjék szintje és nagyobb valószínűséggel alakul ki náluk rák már fiatal korban. 

Korábban már több más gént is kapcsolatba hoztak a kutatók a tüdőrákkal, és úgy vélik, ezek bizonyos kombinációja, valamint a dohányzás együttesen okozza a tüdőrákot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Vírusok is okozhatják a tüdőrákot

Az Orvosi Onkológia Európai Társasága (ESMO) és a Tüdőrák Kutatás Nemzetközi Szövetsége által szervezett első európai tüdőrák konferenciáján bemutatott kutatási eredmények szerint egyre több bizonyíték van arra, hogy vírusok járulhatnak hozzá a tüdőrák kialakulásához.

MTI Plázs

A nők hajlamosabbak a tüdőrákra

Évente mintegy nyolcezren halnak meg tüdőrákban hazánkban – a halálozási adat évek óta nagyjából állandó. Korábban a férfiak körében volt gyakoribb ez a dagantos megbetegedés, mostanra változott a helyzet, ma kétszer annyi nő hal meg tüdőrákban, mint húsz évvel korábban.

MTI Plázs

A tüdőrák oka: kevés a napfény?

Amerikai kutatók kapcsolatot találtak a napfény hiánya és a tüdőrák kialakulása között. A kaliforniai San Diegó-i egyetem tudósai 111 ország és több kontinens adatait lefedő vizsgálatuk során arra az eredményre jutottak, hogy az Egyenlítőtől távolodva kimutathatóan nő a tüdőrákos megbetegedések száma.

MTI Plázs

Új módszer a tüdőrák kiszűrésére, csak lélegezni kell

Onkológus szakemberek várakozása szerint egyes rákfajták diagnosztizálását forradalmasíthatja egy új vizsgálati eljárás, amely a kilégzéskor kifújt levegő elemzésére alapul. A módszert alkalmasnak tartják a rákszűrésre.

Plázs

Tüdőrák-térkép: veszélyeztetett zónák

Huszonöt év alatt megduplázódott, évi 5 ezerről csaknem 10 ezerre nőtt a tüdőrákos megbetegedések száma, amivel Magyarország világelső. A levegő szennyezetségét is okolni lehet a kedvezőtlen tendenciák miatt. De nem ez az egyetlen ok.