Tetszett a cikk?

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kritikát fogalmazott meg a szűrőprogramok hatékonyságával kapcsolatban. Szakmai jellegű vita akadályozza a vastag- és végbélrákszűrés hatékonyságát Magyarországon.

A daganatos betegségek kezelése, gyógyítása korai felismerés esetén a leghatékonyabb, kilencven százalék fölötti a gyógyulási arány, amennyiben a rákot idejében sikerül egy szűrés alkalmával felismerni – idézi Kásler Miklós professzort, a Országos Onkológiai Intézet főigazgatóját a Weborvos.hu.

Kásler Miklós természetesen úgy véli, hogy a szűrőprogramokon van mit javítani. A részvételi arány mostanra beállt, sajnos nem tapasztalható növekedés. Az emlőrákszűrések a legnépszerűbbek: ezeken az érintettek 40 százaléka jelenik meg, a bevezetéskor ezerötszáz esetben szűrtek ki és gyógyítottak meg kezdeti stádiumú daganatot. Méhnyakrák-szűrésnél az arány legföljebb 25 százalék – ugyanakkor ennél szinte lehetetlen pontos adatokhoz jutni, hiszen a nőgyógyászati magánrendeléseken végzett szűrések nem kerülnek be a statisztikába.

A legrosszabb a helyzet az évente több mint ötezer emberéletet követelő vastag- és végbélrák szűrés esetében, hiszen itt egy szakmai jellegű vita gátolja a hatékonyságot – mondta az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Az amerikai és az európai ajánlás szerint is megfelelő, ha három, egymást követő napon vett székletmintában keresik a vér egyik alkotóelemét, azonban a szakemberek egy része ezt nem érzi kellőképpen hatékonynak, ezért a kolonoszkópos vizsgálatot preferálja.

Csakhogy ez utóbbi – a hatékonysága mellett – fájdalmas eljárás, hiszen egy csövet vezetnek be a végbélnyíláson át a paciens bélrendszerébe – mondta Kásler professzor, aki szerint az egyébként tünetmentes emberek nem vállalják ezt a procedúrát. „Elegendőnek tartom első körben a székletvizsgálatot, s csak riasztó eredmény esetén kellene a kolonoszkópos megerősítéshez, illetve diagnosztikához folyamodni" – tette hozzá. A szakmai vita miatt ezt a fajta rákszűrést még csak modell jelleggel, igaz, tízezres nagyságrendű populációnál vezették be, azonban így is nagy számban találtak elváltozásokat. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Vastagbélrák: mennyire kellemetlen a szűrés?

A vastag- és végbélrák itthon a második leggyakoribb daganatos megbetegedés, annak ellenére, hogy a legjobban szűrhető, s ezzel együtt a legjobban gyógyítható rákfajta, évente öt-hatezren halnak meg miatta. Íme egy meggyőző beszámoló, miért vállaljuk be a kellemetlen vizsgálatot.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Vastagbélrák: hogyan kerülhető el a biztos halál?

Magyarországon évente kilencezer új betegnél diagnosztizálnak vastag- illetve végbélrákot, amivel a kór a második leggyakoribb rosszindulatú betegség lett itthon. A jó hír csupán az, hogy a baj korai felismerésével szinte valamennyi esetben garantált a gyógyulás. Így szinte érthetetlen a riasztó halálozási adat: csaknem minden második páciens belehal a betegségbe. Hogyan ismerhető fel időben, s hogyan orvosolható a halálos kór? Február 4. a rák világnapja.

MTI Plázs

Mellrák: kiknél hatékonyabb a digitális vizsgálat?

A digitális mammográfia fiatalabb nők esetében hatékonyabban mutatja ki az emlődaganatot, mint a hagyományos filmes vizsgálat - közölték amerikai kutatók, akik vizsgálati eredményeiket a Radiology című szaklapban publikálták.

MTI Plázs

Hogyan előzhető meg a vastagbélrák?

Már heti egy óra séta is csökkenti a vastagbélrák kockázatát, de minél többet mozog valaki, a veszély annál kisebbé tehető - mutatták ki egy nagyszabású vizsgálattal amerikai kutatók.